Co można zyskać wykorzystując test Talenty Gallupa? Lepszą ocenę kompetencji zespołu, poprawę komunikacji w zespole, wzrost biznesu – to m.in. efekty testów Gallupa przeprowadzonych w zespole. Poznaj trzy najważniejsze korzyści dla biznesu, jakie może przynieść warsztat z testami Gallup CliftonStrengths 34.
W jednym z moich podcastów opowiadałem o tym, jak dzięki testom Gallupa można odkryć, wykorzystać i rozwijać talenty z osobistej perspektywy. Teraz przechodzimy do perspektywy zespołowej.
Spis treści
- Co to jest Gallup CliftonStrengths 34?
- „Kieszenie talentów” – dlaczego warto z nich korzystać
- W jaki sposób można poprawić komunikację w zespole?
- Team building dzięki testom Gallupa
- Jak wdrażać Gallupa w organizacji?
Co to jest Gallup CliftonStrengths 34?
Jest to test psychometryczny, który pokazuje zestawienie 34 talentów indywidualnych. Lista talentów Gallupa jest ustawiona w kolejności od wykorzystywanych najczęściej do tych, które wykorzystujesz najrzadziej.
Po testach otrzymujesz listę swoich top 10 talentów, które kierują twoim sposobem działania nie tylko w środowisku biznesowym, ale i na co dzień. Poznanie tych talentów pomaga koncentrować się na tym, co umiesz robić najlepiej, w czym jesteś skuteczny.
W jaki sposób test talentów może wpłynąć na rozwój zespołu?
- Jak to działa? Wszyscy członkowie danego zespołu wykonują ten test, następnie można przedstawić jego wyniki w formie jednej tabeli, tak zwanej team grid. Tabela pokazuje, kto w zespole posiada jakie talenty.
- Dzięki testowi Gallupa można zobaczyć, w jakich obszarach zespół jest mocny, gdzie jest najsilniejsza strona grupy, gdzie możecie się rozwinąć, a dzięki czemu dziś działacie skutecznie.
- Pokazanie talentów wspólnych grupy, omówienie ich w zespole w formie warsztatu, przedstawienie talentów indywidualnych, pozwala na wniesienie współpracy zespołowej na poziom wyżej, na rozwój zespołu.
- Z mojej praktyki, jako certyfikowanego coacha Gallupa, wynika że są trzy najważniejsze korzyści ze zbadania talentów Gallupa w zespole.
Najważniejsze korzyści z testów Gallupa w zespole
Kieszenie talentów
- Po pierwsze, to co przydaje się z praktycznego punktu widzenia, to możliwość sięgania do tzw. kieszeni talentów.
- Jeżeli wiesz, że w zespole jest 7 osób, ale na przykład Kasia ma bardzo silny talent strategiczny, to będziesz korzystać ze wsparcia Kasi przy przygotowywaniu scenariuszy działań.
- Podobnie, kiedy wiesz, że relacje międzyludzkie nie są na liście twoich najwyższych talentów, możesz skorzystać z team grid, czyli tabeli talentów w twoim zespole i zobaczyć, kto ma naturalny talent do tego, żeby czuć relacje, dynamikę między ludźmi.
- Dlatego, kiedy mamy świadomość, do kogo w jakich sprawach iść, mamy jasną rozpiskę, kto w czym jest mocny, to niewątpliwie animuje współpracę w zespołach.
- To może także animować rozbicie tzw. silosów. Zbudowanie wspólnoty talentów i zobaczenie ludzi nie tylko z perspektywy ich kompetencji twardych, ale także ich talentów, pozwoli rozbijać te silosy, co w swojej praktyce widziałem to wielokrotnie.
Jeśli chcesz skorzystać doświadczenia Albrecht&Partners, otrzymać profesjonalne wsparcie dla rozwoju Twojego biznesu – jesteśmy do dyspozycji. Przy warsztatach z testów Gallupa – również! Greg Albrecht jest certyfikowanych coachem Gallupa
Podsumowując, pierwsza korzyść to korzystanie z talentów innych osób w sposób świadomy, a także zacieśnienie tej współpracy poprzez dążenie do rozbicia silosów i prawdziwej gry zespołowej. Za tym idzie rozwój zespołu, a tym samym wzrost biznesu!
Poprawa komunikacji w zespole dzięki best of us
- Druga korzyść to poprawa komunikacji indywidualnej. Podczas warsztatów w oparciu o talenty Gallupa wykorzystuję narzędzie zwane best of us. Można to nazwać osobistą instrukcją obsługi każdego z uczestników tego warsztatu czy członków zespołu. Każdy opisuje, w jakich tematach czuje się dobrze, w jakich gorzej, w jaki sposób lubi się komunikować, jak nie lubi.
- Z jednej strony dostrzegamy jeszcze wyraźniej różnorodność między nami, ale jednocześnie dostajemy przepis na to, jak bardziej efektywnie komunikować się z kimś, kogo do tej pory być może nie rozumieliśmy.
- To jest ogromna korzyść dla rozwoju zespołu – pozwala ludziom bardziej świadomie i dokładniej komunikować się z innymi, biorąc pod uwagę ich potrzeby.
- Tę swoją „instrukcję obsługi” można wykorzystywać w relacjach poza zespołem, dzieląc się nią z innymi osobami.
- Ktoś powiedział, że to jest niewiarygodne, że nawet pralka przychodzi z instrukcją obsługi, a człowiek nie! Możemy więc stworzyć sobie taką instrukcję obsługi siebie. Pomaga w tym best of us.
Team building, czyli rozwój zespołu
I trzecia korzyść z testów Gallupa w zespole to jest coś, o czym wielu menadżerów marzy, czyli zbudowaniu zaufania, przełamaniu lodów. Używając żargonu rozwojowego, to team building. Kiedy podczas warsztatów rozmawiamy o poszczególnych talentach, to dostrzegamy, że ludzie chętnie się otwierają, opowiadają o sobie, a inni mogą posłuchać. Mówiąc o sobie, automatycznie ufamy innym, czyli jest to psychologiczny element tego warsztatu. Podnosi poziom zaufania między ludźmi, poziom otwartości, rozwija zespół.
Na końcu pojawia się oczywiście pytanie – i co dalej? Uważam, że istotne jest, żeby nie stracić efektu, który wywołaliśmy tym warsztatem. Sukces zależy w dużym już stopniu od lidera tego zespołu, od organizacji, która musi podjąć decyzję, że będzie konsekwentnie korzystać z tego narzędzia. Nie będzie ludzi oceniać zero-jedynkowo, ale będzie odwoływać się do tych talentów. Dobrze na co dzień używać team grid, czyli siatki talentów zespołu, wieszając ją w widocznym miejscu – dla skuteczniejszego rozwoju zespołu.
Jak wdrażać testy Gallupa w organizacji?
Moje doświadczenia są takie, że zazwyczaj najbardziej skuteczne jest wdrażanie nowych metodologii od góry do dołu, czyli od zarządu w dół. Natomiast ten warsztat działa także w oderwaniu i niezależnie od całości organizacji.
Zachęcam, by korzystać z tego narzędzia, bo uważam je za bardzo praktyczne. Jest też szybkie – przeprowadzenie testu Gallupa indywidualnie zajmuje około 30 minut. Potem realizujemy warsztat w zespole (od kilku do kilkunastu osób). Tworzymy gotowe narzędzia, które pracują z nami, zostają na dłużej. A wszystko w oparciu o relatywnie proste, a jednocześnie niezwykle złożone i poparte badaniami narzędzie – Gallup CliftonStrengths 34.
Zaciekawił Cię ten materiał? Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się do bezpłatnego newslettera dla zarządzających „Business Unlimited”
Umów się na indywidualną konsultację lub warsztat dla zespołu.