Zmień język:

Talenty Gallupa w zespole – 3 najważniejsze korzyści dla biznesu i rozwoju zespołu

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Co można zyskać wykorzystując test Talenty Gallupa? Lepszą ocenę kompetencji zespołu, poprawę komunikacji w zespole, wzrost biznesu – to m.in. efekty testów Gallupa przeprowadzonych w zespole. Poznaj trzy najważniejsze korzyści dla biznesu, jakie może przynieść warsztat z testami Gallup CliftonStrengths 34.

W jednym z moich podcastów opowiadałem o tym, jak dzięki testom Gallupa można odkryć, wykorzystać i rozwijać talenty z osobistej perspektywy. Teraz przechodzimy do perspektywy zespołowej.

Spis treści

 1. Co to jest Gallup CliftonStrengths 34?
 2. „Kieszenie talentów” – dlaczego warto z nich korzystać
 3. W jaki sposób można poprawić komunikację w zespole?
 4. Team building dzięki testom Gallupa
 5. Jak wdrażać Gallupa w organizacji?

Co to jest Gallup CliftonStrengths 34?

Jest to test psychometryczny, który pokazuje zestawienie 34 talentów indywidualnych. Lista talentów Gallupa jest ustawiona w kolejności od wykorzystywanych najczęściej do tych, które wykorzystujesz najrzadziej.

Po testach otrzymujesz listę swoich top 10 talentów, które kierują twoim sposobem działania nie tylko w środowisku biznesowym, ale i na co dzień. Poznanie tych talentów pomaga koncentrować się na tym, co umiesz robić najlepiej, w czym jesteś skuteczny.

W jaki sposób test talentów może wpłynąć na rozwój zespołu?

 • Jak to działa? Wszyscy członkowie danego zespołu wykonują ten test, następnie można przedstawić jego wyniki w formie jednej tabeli, tak zwanej team grid. Tabela pokazuje, kto w zespole posiada jakie talenty.
 • Dzięki testowi Gallupa można zobaczyć, w jakich obszarach zespół jest mocny, gdzie jest najsilniejsza strona grupy, gdzie możecie się rozwinąć, a dzięki czemu dziś działacie skutecznie.
 • Pokazanie talentów wspólnych grupy, omówienie ich w zespole w formie warsztatu, przedstawienie talentów indywidualnych, pozwala na wniesienie współpracy zespołowej na poziom wyżej, na rozwój zespołu.
 • Z mojej praktyki, jako certyfikowanego coacha Gallupa, wynika że są trzy najważniejsze korzyści ze zbadania talentów Gallupa w zespole.

Najważniejsze korzyści z testów Gallupa w zespole

Kieszenie talentów

 • Po pierwsze, to co przydaje się z praktycznego punktu widzenia, to możliwość sięgania do tzw. kieszeni talentów.
 • Jeżeli wiesz, że w zespole jest 7 osób, ale na przykład Kasia ma bardzo silny talent strategiczny, to będziesz korzystać ze wsparcia Kasi przy przygotowywaniu scenariuszy działań.
 • Podobnie, kiedy wiesz, że relacje międzyludzkie nie są na liście twoich najwyższych talentów, możesz skorzystać z team grid, czyli tabeli talentów w twoim zespole i zobaczyć, kto ma naturalny talent do tego, żeby czuć relacje, dynamikę między ludźmi.
 • Dlatego, kiedy mamy świadomość, do kogo w jakich sprawach iść, mamy jasną rozpiskę, kto w czym jest mocny, to niewątpliwie animuje współpracę w zespołach.
 • To może także animować rozbicie tzw. silosów. Zbudowanie wspólnoty talentów i zobaczenie ludzi nie tylko z perspektywy ich kompetencji twardych, ale także ich talentów, pozwoli rozbijać te silosy, co w swojej praktyce widziałem to wielokrotnie.
Oferta Albrecht&Partners

Jeśli chcesz skorzystać doświadczenia Albrecht&Partners, otrzymać profesjonalne wsparcie dla rozwoju Twojego biznesu – jesteśmy do dyspozycji. Przy warsztatach z testów Gallupa – również! Greg Albrecht jest certyfikowanych coachem Gallupa

Szczegóły w naszej ofercie

Podsumowując, pierwsza korzyść to korzystanie z talentów innych osób w sposób świadomy, a także zacieśnienie tej współpracy poprzez dążenie do rozbicia silosów i prawdziwej gry zespołowej. Za tym idzie rozwój zespołu, a tym samym wzrost biznesu!

Poprawa komunikacji w zespole dzięki best of us

 • Druga korzyść to poprawa komunikacji indywidualnej. Podczas warsztatów w oparciu o talenty Gallupa wykorzystuję narzędzie zwane best of us. Można to nazwać osobistą instrukcją obsługi każdego z uczestników tego warsztatu czy członków zespołu. Każdy opisuje, w jakich tematach czuje się dobrze, w jakich gorzej, w jaki sposób lubi się komunikować, jak nie lubi.
 • Z jednej strony dostrzegamy jeszcze wyraźniej różnorodność między nami, ale jednocześnie dostajemy przepis na to, jak bardziej efektywnie komunikować się z kimś, kogo do tej pory być może nie rozumieliśmy.
 • To jest ogromna korzyść dla rozwoju zespołu – pozwala ludziom bardziej świadomie i dokładniej komunikować się z innymi, biorąc pod uwagę ich potrzeby.
 • Tę swoją „instrukcję obsługi” można wykorzystywać w relacjach poza zespołem, dzieląc się nią z innymi osobami.
 • Ktoś powiedział, że to jest niewiarygodne, że nawet pralka przychodzi z instrukcją obsługi, a człowiek nie! Możemy więc stworzyć sobie taką instrukcję obsługi siebie. Pomaga w tym best of us.

Team building, czyli rozwój zespołu

I trzecia korzyść z testów Gallupa w zespole to jest coś, o czym wielu menadżerów marzy, czyli zbudowaniu zaufania, przełamaniu lodów. Używając żargonu rozwojowego, to team building. Kiedy podczas warsztatów rozmawiamy o poszczególnych talentach, to dostrzegamy, że ludzie chętnie się otwierają, opowiadają o sobie, a inni mogą posłuchać. Mówiąc o sobie, automatycznie ufamy innym, czyli jest to psychologiczny element tego warsztatu. Podnosi poziom zaufania między ludźmi, poziom otwartości, rozwija zespół.

Na końcu pojawia się oczywiście pytanie – i co dalej? Uważam, że istotne jest, żeby nie stracić efektu, który wywołaliśmy tym warsztatem. Sukces zależy w dużym już stopniu od lidera tego zespołu, od organizacji, która musi podjąć decyzję, że będzie konsekwentnie korzystać z tego narzędzia. Nie będzie ludzi oceniać zero-jedynkowo, ale będzie odwoływać się do tych talentów. Dobrze na co dzień używać team grid, czyli siatki talentów zespołu, wieszając ją w widocznym miejscu – dla skuteczniejszego rozwoju zespołu.

Jak wdrażać testy Gallupa w organizacji?

Moje doświadczenia są takie, że zazwyczaj najbardziej skuteczne jest wdrażanie nowych metodologii od góry do dołu, czyli od zarządu w dół. Natomiast ten warsztat działa także w oderwaniu i niezależnie od całości organizacji.

Zachęcam, by korzystać z tego narzędzia, bo uważam je za bardzo praktyczne. Jest też szybkie – przeprowadzenie testu Gallupa indywidualnie zajmuje około 30 minut. Potem realizujemy warsztat w zespole (od kilku do kilkunastu osób). Tworzymy gotowe narzędzia, które pracują z nami, zostają na dłużej. A wszystko w oparciu o relatywnie proste, a jednocześnie niezwykle złożone i poparte badaniami narzędzie – Gallup CliftonStrengths 34.


Greg Albrecht

Zaciekawił Cię ten materiał? Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się do bezpłatnego newslettera dla zarządzających „Business Unlimited”

Umów się na indywidualną konsultację lub warsztat dla zespołu.

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter