Czy warto szukać inwestora do swojego biznesu? Podzielę się z Wami moimi osobistymi doświadczeniami. Jest według mnie kilka głównych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o pozyskaniu finansowania. Czy potrzebny mi inwestor w biznesie?
Kiedy szukać inwestora w biznesie, a kiedy niekoniecznie, będę mówił z własnego doświadczenia jako przedsiębiorcy. Nie jestem specjalistą od finansów, doradcą finansowym, więc moja perspektywa jest nieco inna.
Spis treści
- Jaki cel chcesz osiągnąć dzięki finansowaniu?
- Jaki typ biznesu budujesz?
- Rola inwestora w firmie
- Zanim poszukasz inwestora, rozwiąż wewnętrzne problemy w firmie
- Jak wybrać inwestora?
Od kilkunastu lat jestem przedsiębiorcą i pierwsze swoje biznesy w pewnym stopniu rozwijałem poprzez boostraping, czyli w oparciu o pieniądze własne oraz moich klientów. Poza tym zajmuję się start’upami – jako inwestor, ale i jako mentor. Obecnie aktywnie działam jako anioł biznesu, mam więc wiedzę i doświadczenie z biznesów, które się działają, są rozwijane. Zatem moja perspektywa to praktyka i doświadczenie w biznesie, którymi dzielę się z Wami.
Podstawowe pytania, na jakie należy sobie odpowiedzieć przed decyzją o szukaniu inwestora w biznesie
Jaki cel chcesz osiągnąć poprzez pozyskanie finansowania?
- Jeżeli twoim celem jest dofinansowanie biznesu w jakimś zakresie, to dobrą alternatywą jest pozyskanie kredytu pod dany projekt. Rozwiązaniem jest też np. przedsprzedaż swoich produktów, czy np. finansowanie z różnych programów, takich jak dofinansowania na badania i rozwój.
- Według mnie lepiej jest pozyskać finanse, za którymi nie idzie współwłasność. I do takiego rozwiązania zachęcam.
- Poszukiwanie konkretnych kompetencji i networku – to drugi cel jaki może skłonić do pozyskania inwestora w biznesie. Mam na myśli m.in. potrzebę szybszego rozwoju firmy, skalowania biznesu, wchodzenia na nowe rynki… I tu jest pytanie – czy poszukiwać inwestora, który wniesie te kompetencje, czy lepiej kupić doradztwo, konsultacje, włączyć kompetentną osobę do zespołu, co może rozwiązać nasze problemy.
Jeśli chcesz skorzystać z mojego doświadczenia, otrzymać profesjonalne wsparcie, nie tylko w temacie finansowania biznesu – jesteśmy do dyspozycji.
Jaki typ biznesu budujesz?
- Są takie grupy biznesów, w których praktycznie nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu bez skorzystania z kapitału inwestora. Jeżeli planujesz budować biznes, który będzie liderem w skali globalnej w danej kategorii, wymaga ogromnych nakładów na rozwój technologii, to według mnie trudno będzie to zrobić tylko na boostrapingu, czyli bazując na zasobach finansowych swoich i klientów. Pamiętajmy, że na ogół zwrot z takich biznesów jest bardzo odłożony w czasie. Zatem biznesy start’upowe, ale z globalnymi ambicjami potrzebują wg mnie wsparcia inwestorów. Potrzebny jest rozwój „na sterydach”.
- Z moich doświadczeń wynika, że jeśli biznes jest start’upem, który ma mieć zasięg globalny, to nie powinno się zbyt długo odkładać decyzji o finansowaniu od inwestora. Istnieje bowiem zagrożenie, że konkurencja nas wyprzedzi.
- Jeżeli chcesz zbudować rodzinny biznes, bez zasięgu globalnego, który w swojej niszy ma duże szanse przetrwania i rozwoju, to odradzałbym korzystanie z finansowania od inwestora. By firma wzrastał organicznie, a nie „na sterydach”, nie potrzebujesz inwestora.
Dołącz do subskrybentów newslettera dla zarządzających Business Unlimited. Co tydzień nowe informacje ze świata biznesu. Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców. Zapraszam!
Inwestor to nowy partner biznesowy
- Inwestor w biznesie jest osobą wspierająca, ale i partycypującą w decyzjach. Staje się w firmie jak wspólnik. Warto więc rozważyć czy mentalnie jesteś gotów na współpracę z taką osobą, której będziesz przecież raportować.
- I znów odniosę się do mojego doświadczenia ze współpracy z wieloma firmami. Obserwuję, że nie wszyscy emocjonalnie są przygotowani na dzielenie się decyzyjnością, kierowaniem firmą.
- Co radzę? Jeżeli nie czujesz się na siłach, by dzielić się zarządzaniem firmą z inwestorem, to warto pomyśleć o współpracy z aniołami biznesu. Ze swojej praktyki wiem, że jesteśmy z stanie zebrać grupę osób, która włoży jakiś kapitał, ale także wniesie swoje know how, pomoże ruszyć biznes z miejsca.
- Warto zmierzyć swoje ambicje i ocenić, na ile sami możemy rozwijać firmę. Czasem lepiej zatrudnić osobę, która pomoże przygotować biznes, wprowadzić go na dobrą drogę.
Nie wszystko rozwiąże kapitał od inwestora
- Jeżeli w Twoim biznesie coś nie działa tak, jak powinno, to warto w pierwszej kolejności to naprawić. Dopiero wtedy poszukuj finasowania. Rozwój firmy z nierozwiązanymi problemami w jej funkcjonowaniu nie przyniesie dobrych rezultatów, a wręcz odwrotnie.
- Wewnętrznych problemów w firmie inwestor nie rozwiąże. Nie rozwiążą go też pieniądze.
Wybór inwestora w biznesie
- Wybierając inwestora, pamiętajmy, że to wybór na bardzo długi czas. Dlatego trzeba do tego podejść, jak do wyboru wspólnika. Bardzo ważne jest m.in. to, czy jest to osoba, z którą z przyjemnością spędzasz czas, czy jej podejście do biznesu jest Tobie bliskie.
- Kiedy idziesz do inwestora, bo jednak podjąłeś decyzję na tak, to pamiętaj, by sprecyzować, co możesz dać ze swojej strony. Nie myśl tylko o tym, co chcesz wziąć, ale także co inwestor może zyskać.
- Mówmy otwarcie o oczekiwaniach i zobowiązaniach po obu stronach.
Rozmowa jest zawsze dobrą drogą – niezależnie czy w życiu zawodowym, czy osobistym!
Zaciekawił Cię ten materiał? Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się do bezpłatnego newslettera dla zarządzających „Business Unlimited”
Umów się na indywidualną konsultację lub warsztat dla zespołu.