Masz coś ciekawego do przekazania, ale obawiasz się wystąpienia? Myślisz, że wszyscy będą Cię oceniać, że nie wypadniesz dobrze? Stresujesz się wizją nagrania w studio z prowadzącym? Ten odcinek jest dla Ciebie – Jak przygotować się do występu w podcaście.
Nagrałem już setki rozmów w tym podcaście i obserwuję, że różni goście przybywają z różnymi wątpliwościami, myślami i nastawieniami. Podobnie i ja, będąc gościem w innych podcastach, siadam po drugiej stronie, doświadczam bycia gościem i tego procesu, więc myślę, że te 2 perspektywy pomogą mi przygotować ciebie do wizyty w podcaście czy w innym medium, gdzie będziesz udzielać wywiadu.
Z odcinka dowiesz się m.in.:
- Jak i kiedy przekazać informacje, które są dla Ciebie ważne?
- Jak poczuć się komfortowo przed i w trakcie nagrania?
- Jak opowiadać, żeby zainteresować słuchaczy?
- Jak mentalnie przygotować się do występu w podcaście?
- Jakich błędów wystrzegać się podczas rozmowy w podcaście?
Partnerzy Greg Albrecht Podcast:
Formeds – Odbierz 20% rabatu na suplementy formeds z kodem GREG20. Popraw swoją wydajność, formę i samopoczucie z pomocą wysokiej klasy polskich produktów ze 100% czystym składem, optymalnymi dawkami składników aktywnych i jakości potwierdzonej przez niezależne laboratoria.
Wspierając naszych partnerów, wspierasz rozwój podcastu!
Spis treści:
00:00:00 : W odcinku
00:00:45 : Partnerzy podcastu: Formeds, Albrecht&Partners
00:02:23 : Perspektywa prowadzącego i gościa
00:03:36 : Z jaką intencją przychodzisz do podcastu?
00:04:51 : Nie nie będzie Cię oceniać
00:06:29 : Masz obawy? Zakomunikuj je prowadzącemu
00:07:42 : Na czym skupić się w trakcie rozmowy?
00:09:30 : Jak ubarwić swoje odpowiedzi?
00:10:33 : Kiedy przekazać informacje, które są dla Ciebie ważne?
00:12:28 : Nie obawiaj się, że powtarzasz coś kolejny raz
00:14:51 : Przełam się i wystąp w podcaście
Transkrypcja:
(Transkrypcja jest generowana automatycznie, może zawierać drobne błędy)
Greg Albrecht: Cześć. W dzisiejszym odcinku Greg Albrecht Podcast o tym, jak przygotować się do występu w podcaście. Jak wiesz, nagrałem już setki rozmów w tym podcaście i obserwuję, że różni goście z różnymi wątpliwościami, myślami i nastawieniami przybywają, aby porozmawiać ze mną i podejrzewam, że mają te same doświadczenia, kiedy odwiedzają wiele innych podcastów. Podobnie I ja, będąc gościem w innych podcastach, siadam po drugiej stronie, doświadczam bycia gościem i tego całego procesu, więc myślę, że te dwie perspektywy pomogą mi przygotować ciebie do wizyty w podcaście czy w innym medium, gdzie będziesz udzielać wywiadu.
Mam nadzieję, że dzięki temu nabierzesz pewnej pewności, ale też odpowiedniego nastawienia do tego, żeby ta rozmowa na końcu była wartościowa dla słuchaczy, a tym samym wartościowa dla ciebie, bo ta według mnie dobra rozmowa nie jest konsekwencją odpowiedniego nastawienia gościa. i też odpowiedniego przygotowania się do tego, żeby w tej rozmowie wycisnąć jak najwięcej takiego pozytywnego nastawienia.
Pierwsza rzecz, która jest bardzo ważna, kiedy przychodzisz do podcastu, czy chcesz wziąć udział w jakimś wywiadzie, to jest taka intencja. Intencja, z którą przychodzisz, żeby podzielić się czymś, opowiedzieć, jaki jest twój cel, na czym chcesz się skupić i Myślę, że to, co może sprowadzać na manowce gości podcastu, to jest chęć sprzedawania siebie. Nadmierna chęć zadbania o swoje własne ego z tej perspektywy sprzedawania swojego produktu, pokazywania się. I to może być odczuwalne. W związku z tym odpowiednie ustawienie intencji, w mojej ocenie, pozwala na to, żeby ten podcast później był naprawdę ciekawy i wartościowy dla słuchaczy.
I to tak naprawdę w konsekwencji przynosi ten cel, o którym myślisz. Dlatego jeżeli idziesz do jakiegoś podcastu, sądzę, że warto jest skupić się na tym myśleniu, nastawieniu, jak ja mogę wnieść fajną wartość do życia osoby, która słucha. Jak osoba, która słucha, czy ogląda ten wywiad, może myśleć, jak mogę z tej perspektywy uczestniczyć w tej rozmowie, aby mogło to być ciekawe i wartościowe, wnieść jak najwięcej konkretnej wartości do tego, o czym w tym podcaście będziemy rozmawiać.
Częstą obawą kogoś, kto przychodzi do takiej rozmowy jest, że ludzie będą mnie oceniać i niektórzy bardzo się denerwują, stresują, mają niepokój wewnętrzny, który zazwyczaj nie jest w ogóle widoczne w nagraniu, ale po prostu jest jakąś naturalną reakcją organizmu na obawę przed oceną, obawę jak ja wypadnę, czy to będzie fajne.
Mogę ci powiedzieć z tego miejsca, że naprawdę to nie ma żadnego znaczenia, nie ma się zupełnie czym martwić, dlatego że jeżeli będziesz komunikować się w sposób naturalny, będziesz sobą, skupisz się po prostu na udziale w rozmowie, to wszystko na pewno ułoży się dobrze i wypadniesz dobrze, wypadniesz tak, jaki jesteś, jaka jesteś, czyli naturalny człowiek. prawdziwy, normalny człowiek z krwi i kości, kiedy próbujemy się napinać, zaczynamy się zastanawiać, jak ludzie nas odbiorą, to czasem przybieramy pewne maski, pewne pozy i ludzie czują to, że to wcale nie jest naturalne i to, co nam się wydaje, że wychodzimy w rolę wspaniałych, idealnych, jest przez ludzi bardzo mocno czytane i odbierane, więc zachęcam do tego, żeby pomyśleć Nikt mnie nie będzie oceniał, bo ludzie tak naprawdę interesują się przez większość czasu samymi sobą, więc będą się skupiać na tym, jak ja się czegoś z tego dowiaduję, co to dla mnie znaczy, co ten człowiek mówi, a nie kim on jest. Dlatego skup się na tym, co mówisz, jak mówisz, a przede wszystkim co, a nie na tym, jak ja wypadnę, bo skupianie się na sobie będzie dużą pułapką.
Jeżeli miałbym powiedzieć, kiedy już jesteśmy na miejscu, ty nie myślisz o tym, że będziesz oceniana czy oceniany, ale zastanawiasz się, co się jeszcze może wydarzyć, masz pewne obawy, zakomunikuj je prowadzącemu. Być może to są tematy, o których nie chcę rozmawiać, to są jakieś moje obawy, zazwyczaj każdą rozmowę można wyedytować, chyba, że to jest jakaś setka w telewizji, więc pamiętaj o tym, że możesz dać sobie trochę większy wentyl do tego, żeby być sobą, bo w razie czego zawsze można coś wyciąć i mogę ci powiedzieć z perspektywy setek odcinków, które zrealizowałem, że może zdarzyło się dwa, trzy razy wycięcie jakiegoś fragmentu z inicjatywy gościa, ale to tylko dlatego, że powiedział coś, co rzeczywiście nie mogło być ujawnione. To nie, że w jakimś go złym świetle stawiało, tylko raczej czuł się po prostu niekomfortowo z tym, że powiedział coś. Jedno zdanie, które być może jeszcze jest w jakiś sposób poufne. Dlatego pamiętaj, że masz wpływ na tę rozmowę, możesz o tym powiedzieć i masz do tego pełne prawo, żeby wcześniej zakomunikować, czego się obawiasz. To też sprawi, że poczujesz się pewniej i bezpieczniej.
Dlatego po pierwsze nikt cię nie ocenia, po drugie zakomunikuj swoje obawy. Wtedy jesteście w tej rozmowie i na czym się wtedy skupiać. Myślę, że pułapką znowu jest skupianie się na samym sobie, na myśleniu o sobie w trakcie, kiedy jestem w rozmowie.
Jak ja wyglądam? Czy dobrze powiedziałem? Skup się na tym, jakie pytania zadaje ci prowadzący i na zrozumieniu tego, co mówi prowadzący i po prostu na odpowiadaniu na konkretne pytania, na podążaniu za rozmową. Zatem to odpowiednie nastawienie, Według mnie jest nie takie, jak ja wypadnę, jak tu odpowiedzieć, żeby to wyszło zabawnie, bo kiedy zaczynamy myśleć, uciekamy od spontanicznych naszych reakcji i czasem próbujemy wdrukowywać jakieś przemyślenia, refleksje, które nie odpowiadają na pytanie.
Więc w mojej ocenie najlepszą metodą udziału w ogóle w podcaście, to jest całkowite skupienie się na słuchaniu prowadzącego i podążaniu z ciekawością za jego pytaniami. Masz przecież też możliwość w procesie rozmowy zadać i swoje pytanie. Wielokrotnie to mi się zdarzało i widziałem, że ciekawa dynamika rozmowy była, kiedy ku mojemu zaskoczeniu gość podcastu zadawał mi pytanie i to tworzyło ten element dialogu, bo to, co chcesz wygenerować w rozmowie ze sobą, to właśnie dialog, a nie wywiad. Myślę, że słowo wywiad, czyli pytanie, odpowiedź, pytanie, odpowiedź, to jest coś, czego się trudno słucha.
Zarówno myślę, że to nie jest najlepsza metoda prowadzenia podcastu, to jest oddzielne wyzwanie, czyli oskryptowanie, przygotowanie konkretnych pytań i potem obie strony udają, że rozmawiają, ale tak naprawdę to jest skrypt, ale z perspektywy gościa pamiętaj, żeby Po prostu podążać za pytaniami spontanicznie i to daje fajną wartość.
Czym może dobrze ubarwiać opowieści czy odpowiedzi? Przede wszystkim warto ubarwiać je konkretnymi historiami, konkretnymi przykładami, tytułami książek. Jeżeli to ci się pojawia w głowie, nie za wszelką cenę, ale myśl o tym. Może pojawiła ci się jakaś książka na dany temat. Może jakaś historia, doświadczenie sprowadzenia twojej firmy, które będzie adekwatne do danej sytuacji. Takie spontaniczne połączenia w głowie, one sprawiają, że schodzimy z poziomu teorii i takiej ogólnej gadki filozoficznej do konkretu, czyli kiedyś, kiedy prowadziłem rozmowę w podcaście, to mój gość rzucił we mnie długopisem o. I od razu przyciągnąłem twoją uwagę. Czyli konkretna historia przyciąga uwagę, więc jeżeli jesteś gościem podcastu, to skup się na tym, żeby słuchać i jedyne na co warto być wyczulonym, to konkretne historyjki, które warto czasem dodać.
Natomiast, oczywiście, kiedy przychodzisz do podcastu, czasem masz konkretny cel, na przykład opublikowałeś książkę i chcesz, żeby ktoś o tym powiedział, albo wprowadzasz nowy produkt i to jest dla ciebie bardzo ważne, żeby o tym powiedzieć, albo jest jakiś cel, jakaś fundacja, którą wspierasz, chcesz też o tym powiedzieć.
Myślę, że są dwa momenty, w których można o tym dobrze powiedzieć. W niektórych podcastach prowadzący zaczyna podcast od pytania, przedstaw się, opowiedz o sobie. I to jest taka część, do której warto się dobrze przygotować wcześniej i mieć swoje trzy zdania o sobie, w których zawierasz to, co jest dla ciebie ważne w danym momencie, czyli cześć, jestem Krzysiek, prowadzę taką firmę, tym się zajmuję, a teraz jest dla mnie ważne, żebyś wpłacał na taką i taką fundację, bo to jest moja misja.
Bardzo dobrze jest mieć konkretne, przygotowane zdania akurat do tego bloku, żeby gładko wejść w rozmowę, żeby nie być zaskoczonym na otwarciu takiej rozmowy i to jest też dobre miejsce, żeby ulokować to, co jest dla ciebie ważne. Część prowadzących znowu zostawia ten element wolnej wypowiedzi, ja zawsze tak robię, na koniec podcastu, czyli ja zawsze zadaję pytanie, o co cię nie zapytałem, a to jest dla ciebie ważne. I wtedy jest idealna przestrzeń do tego, żeby właśnie powiedzieć o tym, co jest dla ciebie ważne, co jest istotne.
To są dobre momenty. Nie jest najlepszym momentem próba wplatania jakiegoś konkretnego komunikatu na siłę, kiedy to jest odpowiedź nie na temat. Oczywiście bardzo wiele osób stosuje zasady erystyki i nie odpowiada na pytania i próbuje lokować swoje własne odpowiedzi po to, żeby tylko coś sprzedać.
To nie wychodzi naturalnie, nie buduje tej sympatii i trochę zrywa pewną konwencję prowadzenia dialogu, więc Myślę, że to nie jest najlepszy pomysł, żeby takie rzeczy robić w trakcie bycia gościem w podcaście.
I jeszcze jedna rzecz, na którą dobrze zwrócić uwagę. Zdarzyło mi się, że gość w podcaście u mnie mówił, już to chyba gdzieś indziej mówiłem, już to pewnie powtarzałem, mówiłem o tym wielokrotnie w wywiadach. To nie jest informacja, która wnosi wartość do życia większości widzów i słuchaczy tego konkretnego podcastu, dlatego, że prawda jest taka, że większość osób nigdy nie widziała żadnego innego wywiadu z tobą i taka informacja uzupełniająca, która być może ma być jakąś czy wymówką, czy uzasadnieniem, czy też pokazaniem, że byłem w wielu wywiadach, nie wprowadza wartości dodanej, tylko trochę rozprasza. Dlatego nie musisz się tym martwić, jeżeli cię to faktycznie stresuje, że mówisz coś po raz który.
Tak czasem w życiu jest. Za każdym razem prawdopodobnie, jeżeli nie jesteś osobą numer jeden w Polsce, której wszyscy codziennie słuchają w telewizji śniadaniowej, I nawet wtedy to te anegdoty twoje, twoje historie nie były zapamiętane. Czasem warto powiedzieć je drugi raz i dobrze jest mówić to, co przychodzi ci do głowy.
Niepotrzebne jest kreowanie takiego wyjścia z roli, czyli w trakcie prowadzenia rozmowy wychodzisz z dialogu i wychodzisz na poziom meta rozmowy o prowadzeniu podcastu. I to może być też pułapka, więc dlatego jeszcze raz sugeruję wejście w swoją intencję. Intencją jest, jak mogę wnieść wartość do życia słuchaczy.
Metoda: uważne słuchanie prowadzącego podcast, aby móc albo odpowiadać bardzo na temat, ubarwiając to czy historią, czy konkretną poradą, czy konkretną książką, czasem odwracając rolę i zadając pytanie prowadzącemu, co też fajnie wychodzi, bo buduje element rozmowy, a unikać wchodzenia w taką pozycję ja teraz będę mówił, co jest najważniejsze, skupię się za wszelką cenę, żeby sprzedać to, co jest dla mnie ważne i wchodzenie na ten poziom mówienia o tym, że jesteśmy w podcaście, to łamie troszeczkę tę perspektywę i ten flow rozmowy, więc tego nie polecam.
Takie są moje główne przemyślenia związane z byciem gościem podcastu, byciem gościem wywiadu, którego prędzej czy później udzielisz. Na koniec mam taką jeszcze rekomendację. Jest mnóstwo osób, które mają coś bardzo ciekawego do powiedzenia, ale z jakiegoś powodu unikają obecności publicznej. I tych osób jest dużo więcej niż tych, które znamy, widzimy, które pojawiają się wszędzie.
Mam doświadczenie, że te osoby, których nie widzimy, które obawiają się swojego wystąpienia, obawiają się pokazać gdzieś publicznie z różnych powodów, zazwyczaj w dobrej intencji i uważają, że to, co mają do powiedzenia nie jest tak ważne, mają pewne obawy, myślą, czy warto, zachęca mnie do dzielenia się tymi doświadczeniami.
Jeżeli jesteś taką osobą, to podejmij to wyzwanie, to jest niesamowite doświadczenie rozwojowe dla siebie, przełamanie tej bariery spojrzenia w kamerę, wyjścia i zobaczenia siebie w nagraniu i osoby, które w moim podcaście były po raz pierwszy w życiu, to była ich pierwsza rozmowa publiczna, wszystkie zgodnie mówią, to było niesamowite doświadczenie, które otworzyło mi drogę do wejścia na kolejny poziom, jeśli chodzi o moją mówienie publiczne, pewność siebie i dlatego zachęcam Cię, nie uciekaj od tego, podejmij to wyzwanie, życzę Ci bardzo dużo powodzenia.
Dziękuję bardzo i do zobaczenia w kolejnym odcinku, a jeśli spodobał Ci się ten odcinek, to już teraz zasubskrybuj go, podziel się, napisz co sądzisz w komentarzu i bądźmy w kontakcie. Do zobaczenia.