Talenty Gallupa w zespole – poznaj 3 duże korzyści dla biznesu
Co można zyskać wykorzystując tzw. Talenty Gallupa w zespole (czyli test: Gallup CliftonStrengths 34)?
Posłuchaj podcastu: Talenty Gallupa w zespole – poznaj 3 duże korzyści dla biznesu
Z podcastu dowiesz się:
- jakie korzyści zaobserwowałem w pracy z zespołami, które zdecydowały się przeprowadzić warsztat dla zespołu z wykorzystaniem metodologii talentów Gallupa,
- co zrobić by efekt warsztatu pozostał na dłużej.
Sprawdź też 175 odcinek podcastu, w którym mówię o tym, jak odkryć i rozwijać swoje talenty z perspektywy osobistej. Opowiadam o tym na podstawie listy moich talentów Gallupa.
Jeśli chcesz zrobić testy dla zespołu i omówić wyniki z certyfikowanym coachem, napisz do mnie! Chętnie pomogę.
Transkrypcja:
Czy chcesz wzmocnić współpracę w twoim zespole, przełamać lody, zbliżyć ludzi? Jeżeli tak, to posłuchaj tego odcinka o tym, jak wykorzystać talenty Gallupa w twoim zespole. Zapraszam.
Dzisiaj porozmawiamy o tym, co można zyskać, wykorzystując tak zwane talenty Gallupa, czyli test Gallup CliftonStrengths 34, bo też i o to będziecie pytać, gdyż tych testów jest kilka w pracy zespołowej. W 175 odcinku podcastu opowiadałem o tym, jak można wykorzystać, odkryć i rozwijać swoje talenty z perspektywy osobistej.
Dzisiaj chciałbym porozmawiać o perspektywie zespołowej, aby też przedstawić ci takie 3 zaskakujące korzyści z wykorzystania tego narzędzia, bo powiem szczerze, że odkąd zostałem coachem Gallupa, pracuję więcej z zespołami także z wykorzystaniem tego narzędzia, to zaobserwowałem także takie korzyści, które nie są do końca oczywiste. Jeżeli jesteś już przygotowany/a, to możemy zaczynać.
Co to jest w ogóle jest Gallup CliftonStrengths 34?
To jest taki test psychometryczny, który pokazuje zestawienie 34 talentów indywidualnych w kolejności od tych, które wykorzystujesz najczęściej do tych, które wykorzystujesz najrzadziej, czyli de facto masz listę swoich top 5, top 10 najmocniejszych talentów, które kierują twoim sposobem działania nie tylko w środowisku biznesowym na co dzień. I teraz poznanie tych talentów pomaga oczywiście skupiać się na tym, co umiesz robić, co będzie ci wychodzić lepiej i też jak robić pewne rzeczy, które są przed tobą. No i o indywidualnej perspektywie mówiłem w 175 odcinku.
Dzisiaj porozmawiamy o zespołach. Dlaczego to może być fajne i jak to działa? No działa to w ten sposób, że wszyscy uczestniczy czy członkowie danego zespołu wykonują ten test i potem możemy przedstawić wyniki tego testu, ich wszystkie wyniki w formie jednej tabeli, tak zwanej team grid, która pokazuje, gdzie i kto jakie talenty w danym zespole ma. Czyli możecie mieć taki panel do kontrolowania, do obserwowania, gdzie jesteście mocni, co tak naprawdę jest waszą najsilniejszą stroną także jako grupy, gdzie możecie się rozwinąć, jakimi sposobami działania prawdopodobnie dzisiaj wygrywacie, czy osiągacie swoje cele? I to pokazanie tej grupy wspólnie, omówienie tego w zespole, w formie warsztatu, przedstawienie też sił, pewnych talentów indywidualnych tak, że każdy członek zespołu może opowiedzieć o swoich siłach, pozwala naprawdę na wniesienie współpracy zespołowej na kolejny poziom.
Ja znalazłem takie 3 korzyści, które omówię po kolei.
Kieszenie talentów
Po pierwsze to, co naprawdę przydaje się z takiego praktycznego punktu widzenia, to możliwość sięgania do tzw. kieszeni talentów, czyli jeżeli wiesz, że w waszym zespole jest 7 osób i na przykład Kasia ma bardzo silny talent strategiczny, no to kiedy masz do przygotowania rozmaite scenariusze działania, być może od dzisiaj wiedząc to, wiedząc, jakie te talenty w zespole kto ma, będziesz korzystać ze wsparcia Kasi przy przygotowywaniu swoich scenariuszy albo zapytasz ją, jakie ona widzi scenariusze, rozwiązania. Podobnie kiedy wiesz, że np. relacje międzyludzkie nie są w twoich najwyższych talentach, czyli nie są silnie reprezentowane i ta grupa talentów to nie jest twoja mocna strona, możesz spojrzeć sobie na ten team grid, czyli właśnie na tę tabelę talentów w twoim zespole i zobaczyć, kto ma naturalny talent do tego, żeby czuć relacje, dynamikę między ludźmi, to jest też niezwykle istotne, aby pewne zmiany, które na przykład masz zakomunikować, zakomunikować z wykorzystaniem i baczeniem na potrzeby poszczególnych osób tak, żeby na pewno twoje rozwiązanie było mocniejsze, silniejsze, bardziej kuloodporne. Dlatego kiedy mamy taką świadomość, do kogo w jakich sprawach iść, oczywiście możemy to sobie zbudować w czasie, możemy znać naszych kolegów i koleżanki z zespołów, ale jednak dużo szybciej i z dużo większą pewnością możemy korzystać z tego, jeżeli mamy taką prostą, wydrukowaną rozpiskę, kto w czym jest mocny, to niewątpliwie animuje współpracę w zespołach. To może także animować rozbicie silosów, na przykład jeżeli jest to zespół zarządzający firmą, gdzie jest ktoś, kto zajmuje się logistyką, marketingiem, sprzedażą, finansami, to zbudowanie tej wspólnoty talentów i zobaczenie ludzi nie tylko z perspektywy ich kompetencji twardych, ale także ich talentów, pozwoli niewątpliwie przełamywać te silosy, już widziałem to wielokrotnie.
Czyli że dzięki takiemu warsztatowi nagle grupa jednostek reprezentujących różne działy stawała się prawdziwym zespołem dlatego, że dostrzegali nawzajem swoje silne strony i decydowali się z nich czerpać. Więc pierwsza korzyść to niewątpliwie korzystanie z talentów innych osób w sposób świadomy, a także zacieśnienie tej współpracy poprzez dążenie do rozbicia silosów i prawdziwej gry zespołowej.
Poprawa komunikacji dzięki best of us (osobista instrukcja obsługi)
Druga ciekawa korzyść, którą obserwuję, to jest poprawa komunikacji jeden do jednego, takiej komunikacji indywidualnej. Dlaczego? Dlatego, że drugim elementem, który wykorzystuję w warsztatach właśnie w oparciu o talenty Gallupa jest tak zwane narzędzie best of us. To de facto nazwałbym jest taka osobista instrukcja obsługi każdego z uczestników tego warsztatu czy członków zespołu, w której on opisuje, z jakimi tematami czuje się dobrze, z jakimi tematami czuje się gorzej, w jaki sposób się lubi komunikować, w jaki sposób się nie lubi komunikować. Czyli tworzymy instrukcję obsługi i nagle nie tylko dostrzegamy różnorodność jeszcze bardziej między nami, ale też dostajemy pewnego rodzaju przepis na to, jak bardziej efektywnie komunikować się z kimś, kogo do tej pory być może nie rozumieliśmy, nie potrafiliśmy do niego dotrzeć, bo wydawał nam się zupełnie różny od nas i nie umieliśmy odpowiednio się skomunikować. To może być taka sytuacja, w której niektórzy uwielbiają bez przygotowania, na spontanie podejmować szybko decyzje, gdzie inni potrzebują więcej czasu na przygotowanie i zaskakiwanie ich tu i teraz do podejmowania decyzji, przynosi tylko odwrotne efekty. I znowu drugie narzędzie wychodzące tak naprawdę z tego samego warsztatu, z tej samej metodologii daje ci instrukcję obsługi twoich koleżanek, kolegów, członków zespołu. To jest ogromna korzyść, którą też obserwuję, bo to też naoliwia tę współpracę, czy oliwi tę współpracę i pozwala ludziom bardziej świadomie i bardziej dokładnie się komunikować z baczeniem na potrzeby drugiej strony, co niewątpliwie sprzyja rozwojowi zespołu, ale też można wykorzystywać tę swoją instrukcję obsługi w relacjach poza tym zespołem, dzieląc się nią z innymi osobami. I ktoś kiedyś powiedział, że to jest niewiarygodne, że nawet pralka przychodzi z instrukcją obsługi, a człowiek nie, więc możemy sobie też taką instrukcję obsługi siebie napisać, no bo w sumie jesteśmy dużo bardziej złożonym organizmem niż pralka. No więc best of us to jest też taki element, który stosujemy.
Team building
I trzecia korzyść po po pierwsze tych kieszeniach talentów, czyli wiem, kto w czym jest dobry i wiem, jak z tego skorzystać, żeby też rozwiązać moje wyzwania. I drugie, w poprawie komunikacji przy wykorzystaniu tych osobistych instrukcji obsługi, czyli jak się ze mną porozumieć, jak się z kimś porozumieć skutecznie i z czym się zwracać merytorycznie. To znowu oliwi tę współpracę. Jest jeszcze trzeci element, trzecia korzyść, która jest taka mniej mierzalna, ale dostrzegłem ją w każdym przypadku, kiedy ten warsztat mieliśmy okazję przeprowadzać. To jest coś, o czym często mówi się i o czym wielu menadżerów marzy, czyli o takim trochę zbliżeniu, zbudowaniu zaufania, przełamaniu lodów. Ja bym powiedział, że to szczególnie ma jeszcze większy sens przy pracy zdalnej, gdzie mamy mniej tej rzeczywistej ekspozycji, mniej kontaktu, ale w każdej sytuacji to się sprawdza. I to jest taki powiedziałbym element, używając żargonu rozwojowego, taki team-building, czyli kiedy wprowadzamy poszczególne talenty w procesie tego opowiadania o tych talentach, o wprowadzeniu do tego warsztatu, to dostrzegamy, że ludzie chętnie się otwierają, opowiadają o sobie, więc inni mogą posłuchać. Gdy oczywiście się otwieramy i mówimy o sobie, to automatycznie mówiąc o sobie dajemy zaufanie, więc także i ufamy innym, czyli jest to taki psychologiczny element tego warsztatu, który naturalnie podnosi poziom zaufania między ludźmi, poziom otwartości, a jest to robione po prostu w oparciu o wykorzystanie i opowiedzenie o tym, jak dana osoba wykorzystuje dane talenty w swoim życiu, opowiedzeniu także o sytuacjach z życia prywatnego, które pozwalają pogłębić tę więź.
No i teraz – to są te 3 korzyści. Wystarczy tak naprawdę zrobić test, czyli każdy z członków zespołu robi test, żeby wygenerować taką tabelę współpracy całego zespołu, no to już pewnie lepiej popracować z certyfikowanym coachem Gallupa, który pomoże to wygenerować i później przeprowadzić warsztat, który może trwać pół dnia albo i lepiej, dwa razy po pół dnia czy jeden dzień, żeby przejść przez cały proces i pogłębić to tak, żeby wycisnąć maksimum z tej metodologii działania. I na końcu pojawia się oczywiście pytanie – i co dalej? I tu uważam, że istotne jest, żeby nie stracić efektu, który wywołaliśmy tym warsztatem. Tu sukces zależy w dużym już stopniu od lidera tego zespołu, od organizacji, która musi podjąć decyzję, że będzie konsekwentnie korzystać z tego narzędzia, czyli będzie używać terminologii talentów na co dzień. Nie będzie tym samym ludzi oceniać zero-jedynkowo, ale będzie odwoływać się do tych talentów. Będzie też wracać, odświeżać tę wiedzę, korzystać z tych narzędzi, będzie być może używać tego narzędzia team grid, czyli tej siatki talentów danego zespołu, wieszając ją w jakimś widocznym miejscu w danym miejscu, w biurze czy wykorzystując go wizualnie w jakimś miejscu. Wiele firm także wykorzystuje na przykład w zestawieniu pięciu talentów w podpisie w stopce mailowej konkretnej osoby, tak, żeby zachęcić i przypominać o tym, czym dana osoba się charakteryzuje, jakie ma talenty, z czym do niej można wychodzić. I to całkiem skutecznie pozwala podtrzymać temat tych talentów i stopniowo wdrażać je w organizacji.
Jak wdrażać Gallupa w organizacji?
No i także pytanie jest zawsze od firm, w jaki sposób to wdrażać? Czy warto, żeby na przykład zarząd miał taki warsztat? Moje doświadczenia są takie, że zazwyczaj najbardziej skuteczne jest wdrażanie nowych metodologii od góry do dołu, czyli od zarządu w dół, natomiast ten warsztat działa także zupełnie w oderwaniu i niezależnie od całości organizacji może być wdrożony także tylko w jednym miejscu. I w zasadzie to chciałem przekazać dzisiaj. Po pierwsze zachęcić do tego, żeby skorzystać z tego narzędzia, bo uważam je za bardzo fajne i praktyczne. Jest to też szybkie, nie wymaga dużo czasu. Przeprowadzenie tego testu indywidualnie zajmuje około 30 minut. Potem realizujemy sobie warsztat w zespole od kilku do kilkunastu osób i później już zostajemy z gotowymi narzędziami, które pracują z nami, na dłużej. I mamy te 3 korzyści, czyli wsparcie, komunikacji poprzez indywidualne instrukcje obsługi, sięganie do kieszeni talentów, co pomaga w rozwijaniu silosów i nawiązaniu współpracy między ludźmi w oparciu o ich talenty i także zbliżenie się, takie związanie się, taki element integracyjny de facto, który także może być tutaj wywołany. A wszystko w oparciu o relatywnie proste, ale nie prostackie, bo niezwykle złożone i poparte badaniami narzędzie Gallup CliftonStrengths 34. I to tyle na ten moment ode mnie.
Jeżeli spodobał ci się ten podcast, to już teraz kliknij „subskrybuj”, żeby nie przegapić żadnego odcinka. Co więcej zachęcam cię do zasubskrybowania także bezpłatnego, klubowego newslettera na gregalbrecht.io/klub. To jest zupełnie bezpłatne i tam będziesz otrzymywać co tydzień biuletyn, który pomoże ci bardziej skutecznie działać w biznesie. Więc zrób to, bo to nic nie kosztuje na gregalbrecht.io/klub. A jeżeli masz pytania o talenty, chcesz, żeby ktoś pomógł ci to wdrożyć, to także śmiało napisz do nas, do mnie i do mojego zespołu, i pomożemy ci taki projekt wdrożyć w życie. To tyle ode mnie w tym tygodniu, dzięki wielkie i do usłyszenia.
Szukasz indywidualnych konsultacji biznesowych? Napisz do mnie!
Dołącz do Klubu Greg Albrecht Podcast, aby mieć dostęp do ekskluzywnych materiałów, spotkań i wpływ na kształt tego podcastu.
Masz pomysł na temat odcinka? Znasz kogoś, kto powinien być moim gościem? A może chcesz zostać sponsorem podcastu? Napisz: gregalbrechtpodcast [at] gmail.com
Greg Albrecht Podcast
Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.
Publikacje
Dowiedz się więcej o strategii wzrostu i przywództwie. Poznaj historie ciekawych projektów realizowanych przez Albrecht&Partners oraz korzystaj z artykułów przygotowanych przez naszych partnerów.
Oferta

Zobacz, jak łatwo możemy pomóc Ci pokonać bariery w rozwoju biznesu. W trzech krokach przeanalizujemy Twój biznes, dobierzemy narzędzia i wdrożymy rozwiązanie.
Newsletter
Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej. Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.
Business Unlimited Newsletter
Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej. Dołącz do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited. Wymieniaj się wiedzą i doświadczeniami. Otrzymuj co tydzień bezpłatne inspiracje i niespodzianki od gości Greg Albrecht Podcast. Dzięki Business Unlimited staniesz się bardziej skutecznym liderem.
A jeśli zmienisz zdanie? Możesz wypisać się jednym kliknięciem!