Change language:

Jak sprzedać nowy produkt wykorzystując asocjacje z innymi markami?

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Jak odnieść sukces z nowym produktem? Zwłaszcza w B2B warto skupić się na wzmocnieniu swojego brandu poprzez asocjacje z marką, która jest już rozpoznawalna. Trophy brands, influence i ryzyka reputacyjne – o nich w tym odcinku podcastu.

Oto 3 tropy, które możesz wykorzystać w swoim biznesie, by lepiej sprzedać nowy produkt.

Spis treści

  1. Jak uwiarygodnić swój nowy produkt?
  2. Asocjacja z trophy brands
  3. Wykorzystanie marki osobistej
  4. Współpraca z influenserami
  5. Kiedy przyjdzie sukces?

Jak uwiarygodnić swój produkt

  • Potrzebujemy na początku ludzi, którzy nasz produkt czy naszą usługę wypróbują. Warto poszukiwać osób, które lubią nowości, mają mniejsze obawy przed czymś, co jeszcze nie ma opinii na rynku.
  • Dla produktów konsumenckich B2C można stosować działania promocyjne, marketingowe, które będą podkreślać unikalne cechy naszego produktu. Wypromowanie produktu może się okazać nie takie trudne.
  • Jednak inaczej jest w przypadku produktów drogich, bowiem tu ryzyko, jakie podejmuje kupujący jest większe. Szczególnie na rynku B2B nie jest łatwo.
  • Według mnie filary, które pomogą sprzedać produkt, to jest niewątpliwie zaufanie, reputacja marki. Jednak wiadomo, że na zbudowanie marki i zaufania do niej potrzeba czasu. Zatem, w jaki sposób nie mając znanej marki, nie mając reputacji wejść na rynek?
  • Debiutując na rynku trzeba się zastanowić, jak wykorzystać markę, nie mając jej. Brzmi paradoksalnie, ale… Przydatna w tym wypadku jest asocjacja, czyli asocjowanie się z innymi markami, które już mają reputację na rynku.

3 scenariusze wykorzystania asocjacji z inną marką

Trophy brands

  • Trophy brands, czyli pozyskanie pierwszych kilku klientów, których marki uwiarygodnią nasz produkt. Jeśli masz na swojej stronie www informację, że jakaś znana marka wykorzystała twój produkt, usługę, to działa uwiarygodniająco.
  • Możesz zaangażować w proces rozwoju produktu wybrane osoby z organizacji, by pełniły rolę ambasadorów. Angażowanie ekspertów w danej branży do etapu projektowania danego produktu to także dobra droga. Zdobywamy osoby z dużej organizacji, które chcą się podzielić swoim doświadczeniem, chcą wnieść wartość. Gdy takie osoby się zaangażują w nasz projekt, to łatwiej będzie nam zdobyć ich rekomendacje i logo, by pojawiły się przy produkcie.
  • W zdobyciu reprezentantów tych dużych, znanych marek, czyli trophy brands, mogą być pomocne organizacje zrzeszające graczy z danej kategorii, które pozwolą nam dotrzeć z komunikacją edukacyjną, np. w trakcie eventu branżowego. Jednak warto podejść do tego w kontekście edukacyjnym, rozwiązywania problemów klienta, a nie prezentacji produktu.
  • Jeszcze jeden wątek – asocjowanie z nierozpoznawalnymi markami może okazać się złym ruchem marketingowym. Jeśli nasi potencjalni klienci nie znają marek, jakie nas rekomendują, może to przynieść odwrotny skutek, niż chcemy. Chyba, że połączymy to z opisem case study – wtedy może zadziałać.
  • Zaczynajmy więc asocjacje od przemyślenia, jakie są trophy brands w naszej kategorii, bo to one mogą nas wesprzeć, czyli pomóc sprzedać nowy produkt.

Wykorzystanie marki osobistej

  • Marka osobista jest kapitałem, który tworzymy na zawsze. Sami możemy być uwiarygodnieniem swoich projektów. To kwestia myślenia o biznesie w kategorii długoterminowej. Jeżeli budujemy swoją markę pomagając innym, będąc wsparciem dla innym, mając opinię osoby, na której można polegać, to na końcu my sami jako założyciele, pomysłodawcy staniemy się uwiarygodnieniem dla swoich projektów, produktów. O marce osobistej mówiłem w #GAP15.
  • Warto wziąć pod uwagę ryzyko reputacyjne, które jest związane z asocjacją z produktem niesprawdzonym. Zatem trzeba zweryfikować, czy sami wierzymy w to, co polecamy, czy nie narażamy się na ryzyko utraty swojej reputacji. Ważne, by klarownie komunikować swoje powiązanie z produktem i uprzedzać użytkowników, że to początki, że dobrze, gdyby zdecydowali się testować produkt, by można było go udoskonalać, rozwijać. Takie podejście do asocjacji nowego produktu z naszą marka pozwala zabezpieczyć nasz interes jako przedsiębiorcy.

Influencer marketing

  • Ten rodzaj marketingu polega na wykorzystywaniu marek osobistych innych osób, do tego, by wypromować nasz produkt. Powinno się asocjować z markami, które pasują do naszej grupy docelowej, bo to pomoże nas uwiarygodnić. Przykład – pokazanie naszego nowego T-shirtu w duecie z torebką znanej firmy.
  • Influencer marketing to połączenie punktów 1 i 2, czyli trophy brands oraz marki własnej. Jednak w tym wypadku nie chodzi o naszą markę osobistą, ale influensera. Przykładem może być chęć dotarcia do przedsiębiorców i top menadżerów za pośrednictwem tego podcastu, czyli uczestniczenia w nim.

Więcej o tym w rozmowie z Bartkiem Sibigą GAP 203. 

Czy odniesiemy sukces z dnia na dzień?

  • Oczywiście, że nie. Nawet mając powyższe filary, w większości przypadków potrzebujemy minimum 2-3 lat, by zbudować silny produkt i dobrą bazę klientów. 
  • Natomiast dzięki asocjacji niewątpliwie szybciej przyciągniemy klientów, łatwiej sprzedamy nowy produkt. I wtedy obroni się prawda o produkcie i jego obiektywnej wartości. Ale to temat na osobny odcinek.

Chcesz otrzymywać bezpłatnie najciekawsze materiały, które pomogą Ci lepiej prowadzić biznes i optymalnie rozwijać karierę? 

Zapisz się na www.gregalbrecht.io/klub, a co piątek znajdziesz w skrzynce garść inspirujących materiałów ze świata. Dołącz do tysięcy subskrybentów. W razie czego, zawsze możesz wypisać się jednym kliknięciem.

Szukasz wsparcia w prowadzeniu biznesu? Chcesz zostać partnerem podcastu? Poznaj Albrecht&Partners i umów się na rozmowę: www.albrechtpartners.com

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także