Jak produkować podcast krok po kroku – doświadczenia z 80 odcinków
Opowiadam krok po kroku o tym, czego się nauczyłem produkując przez ponad 1,5 roku prawie 150 godzin materiału ze wspaniałymi gośćmi i wsparciem niezwykłego zespołu.
W odcinku poruszam kilka kwestii:
– czy i kiedy warto brać się za produkcję podcastu,
– na jakie pytania odpowiedzieć sobie planując format,
– skąd brać gości,
– jakiego sprzętu potrzeba i jak nagrywać,
– czy brać się za wideo,
– jak montować i publikować podcast,
– co nieco o promocji.
Dołącz do bezpłatnego klubu Greg Albrecht Podcast:
http://www.gregalbrecht.io/klub
Odcinek wideo:
Jak produkować podcast krok po kroku – doświadczenia z 80 odcinków
Mnóstwo osób pyta mnie, w jaki sposób produkować podcast, czy produkować podcast, jak go produkować. I choć nie czuję się wielkim ekspertem, to na bazie doświadczeń z podcastem przygotowałem ten odcinek. Mam nadzieję, że będzie przydatny.
Dlaczego ludzie chcą tworzyć podcasty?
Witam w kolejnym odcinku tego podcastu i dziś opowiem trochę o produkcji podcastu. Od razu zastrzegam, że są na pewno na świecie i na rynku polskim ludzie, którzy się na tym znają dużo lepiej niż ja i mają większe doświadczenie. Natomiast w związku z tym, że dostaję mnóstwo pytań od różnych osób, które chcą albo odpalić swojego korporacyjnego podcasta, albo chcą tworzyć coś swojego, to pomyślałem, żeby dać im łatwą odpowiedź i mam nadzieję, że wartościową. Zsumuję takie najkrótsze rzeczy, jak ja bym podszedł do tematu tworzenia podcastu, i punkt po punkcie postaram się jak najszybciej o tym opowiedzieć. Nie przedłużając, możemy zaczynać.
Czy naprawdę chcesz robić podcast?
Punkt pierwszy to jest, po co nam w ogóle jest podcast? Czyli czy naprawdę chcemy go robić i co chcemy w ten sposób osiągnąć. Jedno mogę wam powiedzieć, że produkcja podcastu, publikacja, tworzenie go dla wielu osób to jest full time job (pełny etat), to nie jest coś takiego, co jest łatwo zrobić przy okazji, a jak będziemy chcieli to robić tak super przy okazji, to myślę, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Dlatego pierwsza kwestia to przemyślenie motywacji i zakładam, że każdy z was ma swój pomysł na to, jak tę motywację złapać, skąd ją wziąć.
Jaka jest moja motywacja do produkcji podcastów?
Osobiście zawsze dla mnie motywacją było to, żeby móc dostarczać więcej inspiracji większej liczbie osób, niż jestem w stanie występując na wydarzeniach, czy pracując indywidualnie, mentorując zespoły czy ludzi, i szukałem sposobu, który byłby dla mnie najbardziej naturalny, a że dużo lepiej się jednak odnajduję w gadaniu niż w pisaniu, to padło na podcasty. Też słuchałem ich dużo wcześniej. Więc dlaczego to robię? Z zajawki. Jest to tak naprawdę moja inwestycja i drogie hobby, jak to nazywam, ale daje niezwykle dużo satysfakcji i przyjemności. I to jest moja motywacja.
Twoja motywacja do tworzenia podcastu
Zadając pytanie, dlaczego to chcesz robić, warto sobie odpowiedzieć, czy masz tę cierpliwość, gotowość, co też chcesz unikalnego dostarczyć, co leży głęboko w twoich kompetencjach. Jak zastanowisz się nad tym, to możesz przejść do drugiego etapu, czyli mówisz, okej, będę robić podcast o zwierzętach, zwierzętach domowych, a konkretnie o królikach, który będę opierał na wywiadach z królikami, powiedzmy, no i szukasz, jak zbudować ten format.
Jak zbudować format podcastu?
Pojawia się pierwsze pytanie, jaki format i jak ten podcast produkować. Od strony strategicznej, myślę, że kluczowe rzeczy to jest styl podcastu, długość odcinka w miarę spójna, żeby słuchacze się przyzwyczaili i też dzień publikacji, stały dzień publikacji bardzo pomaga w zbudowaniu pewnego nawyku u słuchaczy – trzy kluczowe rzeczy.
Długość podcastu
Jeżeli chodzi o długość, wiele osób mówi, próbuj, rób krótsze odcinki, dostaję też od was mnóstwo feedbacku, żeby nie skracać. Ja postawiłem od początku na długie wywiady, od godziny do dwóch godzin rozmowy z gośćmi i wplatanie indywidualnych odcinków, których długość nie powinna przekraczać 30 minut, bo uważam, że ile można słuchać jednej osoby. Natomiast rozmowy długie, uważam, pozwalają wejść głębiej i intencjonalnie skupiłem się na formacie, który nie jest idealny, bo prawdopodobnie najlepiej słuchałyby się odcinki 6-minutowe, czy 10-minutowe, tylko to wymaga dużo bardziej zaawansowanej edycji i zupełnie innego stylu. Czyli decydujesz, jaka długość odcinka. Sądzę, że przekraczanie pół godziny jest dość ryzykowne, aczkolwiek dla mnie działa. Kosztem utraty ludzi, którzy nie decydują się na słuchanie dłuższych odcinków – decyduję się dawać większą głębię.
Dzień publikacji podcastu
Druga kwestia, dzień publikacji. O ile dobrze pamiętam, jak zaczynałem, publikowałem w środę, a potem stwierdziłem, że będę publikował w poniedziałek rano, na początek dnia, jak ktoś jedzie rano w poniedziałek do pracy, lub jedzie na trening, pierwszy w tygodniu, to inspiracja, którą dostanie, jest w stanie go napędzić na kolejne dni. Trudno ocenić, czy jest jakiś dobry dzień czy zły, na pewno zależy to od tematyki, ale nie zmienia to faktu, że przyzwyczajenie słuchaczy do konkretnego dnia pozwala utrzymać pewną higienę i rutynę.
Zapraszanie gościa podcastu
Okej, potem jest pytanie, dobra chcę produkować podcast, jak to robić? Proces produkcji podcastu u mnie składa się z kilku etapów. Pierwszy etap to jest zaproszenie gościa. Teraz, skąd się biorą moi goście? Pierwsi goście, pierwszych kilkudziesięciu gości to były osoby, które znałem wcześniej, które wydały mi się ciekawe, więc w ten sposób, powiedzmy, miałem łatwiej, bo zapraszałem osoby, które mogłem przekonać tym, że wiedzą, że jestem żywą istotą, wiarygodną i że rozmowa ze mną nie sprawi im żadnego problemu, żadnej krzywdy, a może być jakąś wartością. I tak zacząłem produkować ten podcast i też do tego zachęcam, myślę że z osobami, które się zna, łatwiej się rozmawia. Oczywiście z czasem, w związku z tym, że podcast zaczął budować coraz więcej wartości, w tej chwili więcej gości pojawia się albo z rekomendacji innych gości, bardzo dobre źródło, albo z rekomendacji bezpośrednio wysyłanych do mnie, bardzo rzadko, ale zdarzały się takie odcinki, które nagrałem, bo ktoś się do mnie zgłosił, czy polecił mi jakiegoś gościa. Szczególnie słuchacze bardzo dobrą robotę tutaj robią i dziękuję za to i zachęcam do wysyłania nowych pomysłów. I trzecie źródło to jest bardzo już staranna analiza i poszukiwanie wspólnych kontaktów z konkretnymi osobami, które wiem, że są ciekawe, wiem, że chciałbym porozmawiać z kimś z danej firmy, bo uważam, że to może być bardzo wartościowe.
Nagrywanie podcastu: zdalnie czy osobiście
Po zaproszeniu gościa pojawia się temat czy osobiście, czy na wideo, czy zdalnie i tak dalej, czy przez telefon. Wielu podcasterów nagrywa zdalnie, ja podjąłem kilka takich prób, wydaje mi się, że dokładnie nagrałem dwa odcinki, z Pawłem Chudzińskim 1 i z Jarkiem Banackim 2. Uważam, że głębia, którą się buduje osobiście, jest zupełnie inna. Jestem w stanie nawet wsiąść w pociąg czy w samochód, pojechać do Wrocławia, żeby nagrać tam odcinek z kimś osobiście, a nie nagrywać zdalnie, bo czuję, że jest zupełnie inna chemia, ale oczywiście to podnosi koszty, czas, i tak dalej, i tak dalej, więc temat jest do rozważenia. Wielu podcasterów umawia się po prostu na rozmowę na Skype, nagrywają audio przez Skype i w ten sposób mają w miarę łatwo poskładany odcinek.
Gdzie nagrywać podcast?
Jeżeli chodzi o miejsce, w którym można nagrywać, to ja zazwyczaj nagrywam w BOBO Coworkingu 3, to jest coworking, który udostępnia mi przestrzeń, żebym mógł tam nagrywać. Niemniej jednak często korzystam też z gościny moich gości, tak jak dzisiaj, kiedy jestem w siedzibie firmy DocPlanner, gdzie nagrywaliśmy rozmowę z Luckiem, Znany Lekarz inaczej, i wtedy nagrywam u nich na miejscu. Okej, więc to jest kwestia zapraszania, umawiania.
Czas nagrywania podcastu
Zazwyczaj ustalam 2-godzinny slot, chociaż nagranie trwa 1,5 godziny, i warto się do tego dobrze przygotować. Okej, potem jak to się nagrywa?
Sprzęt do nagrywania podcastu
W moim przypadku to są zawsze dwa mikrofony, na początku nagrywałem tylko na ten jeden mikrofon, to jest Blue Yeti Pro 4, niemniej jednak on bardzo fajnie wygląda, ale nie daje takiego super dźwięku jak typowy mikrofon kierunkowy, który też było widać w innych moich podcastach. Używam mikrofonu Shure 5, który zazwyczaj ja trzymam, a mój gość mówi do tego mikrofonu i powiem szczerze, mikrofony kierunkowe są dużo lepsze i też są tańsze, tylko gorzej wyglądają w kadrze. Jeżeli chodzi o mikrofony krawatowe, osobiście testowałem, tutaj testowaliśmy mikrofon Rode 6 i jakość była na tyle słaba, że zrezygnowaliśmy z tego. Choć, jeżeli się kręci wideo, to dużo lepiej by wyglądał mikrofon krawatowy, ale jakościowo bardzo kiepsko to brzmi. Czyli potrzebujesz dwóch mikrofonów i czegoś do nagrywania. Ja osobiście używam tutaj narzędzia dość zaawansowanego, nazywa się Zoom H6 7, można do niego podłączyć do czterech mikrofonów, niemniej jednak na początku, a może i zawsze, można używać małych rekorderów z wbudowanym mikrofonem, na przykład Radek Budnicki z podcastu Lepiej Teraz 8 nagrywa na dwa małe rekordery Zoom, które mają wbudowany mikrofon i jakość jest bardzo dobra. Więc myślę, że absolutne minimum to są dwa rekordery z mikrofonem, one kosztują koło 200-300 złotych. Potem już można budować na tym, powiedzmy taki sprzęt jak ja mam. A potem pojawia się bardzo ważne pytanie pod tytułem, czy nagrywać wideo?
Czy nagrywać wideo podcastu?
Powiedziałbym, że dla mnie to jest trochę syndrom Wietnamu, czyli wdepnąłem w to i już to robię. Wiem, że są osoby, które oglądają to na wideo, niemniej jednak nadal zdecydowana większość tylko słucha i zawsze mam dylematy, czy robić wideo, czy nie, bo to się wiąże z większą ilością pracy, większymi kosztami i tak dalej, i tak dalej. Produkt może wygląda fajnie, ale pewnie większość osób i tak będzie was tylko słuchać, więc warto się poważnie zastanowić, czy produkować wideo, czy nie produkować. Ja mam szczęście do bardzo fajnej ekipy, tutaj Kamil jest z nami, nie widzicie go, ale ja go widzę kątem oka, właśnie nagrywa. I dobra ekipa to jest podstawa i znaleźć dobrą ekipę, tanią, nie jest łatwo. Oczywiście wiele osób nagrywa też na iPhone 9 czy inne tego typu narzędzia, mnie to nigdy nie wychodziło, nie jestem zwolennikiem kompromisów, jeżeli chodzi o jakość, albo robię coś dobrze, albo wcale i dlatego my nagrywamy po prostu na trzy lustrzanki, to są aparaty lustrzanki Canona 10, do tego mamy tutaj jedno światło, teraz mam dwa światła odpalone… To wszystko. Czyli trzy lustrzanki, jeżeli chodzi o wideo, dwa małe światełka, oczywiście wszystkie lustrzanki są na statywach, i wtedy już jesteśmy w temacie wideo. Tylko uprzedzam, temat wideo to są koszty, co najmniej drugie tyle, a może i więcej, plus dodatkowa zabawa z produkcją, bo musisz mieć odpowiednie miejsce, żeby to rozstawić, odpowiednią wielkość sali, więc zastanawiałbym się nad tym czy iść w wideo, czy tylko robić sam podcast.
Montaż podcastu
Okej, czyli powiedzmy, że nagrywasz rozmowę, ja nagrywam zawsze rozmowę longiem i potem przekazuję ją do montażu. Dla mnie niezwykłym wsparciem od początku jest Grzegorz Bieniecki 11, który jest montażystą tego podcastu, na początku montował tylko audio, teraz montuje razem audio i wideo, więc jest to fajnie posklejane. Przesyłam mu pliki i on to montuje. Jeżeli chodzi o montaż, to to co wcześniej musiałem przygotować, to czołówkę.
Czołówka podcastu
Wiele osób pyta o to, skąd jest ten dżingiel 12, co to za kawałek. To jest dżingiel, który kupiłem w AudioJungle 13 za grosze, z pełną licencją do wykorzystania. Do tego nagrywasz swój głos i masz wstęp fajny, w którym z grubsza tłumaczysz, o czym jest dany podcast, a potem już może wchodzić cały montaż. To co jeszcze na etapie montażu przygotowuję i co jest u mnie w rutynie – możesz też o tym pomyśleć – to na początku każdego odcinka jest cytat z gościa, więc ten cytat z gościa trzeba z nagrania wyłowić, przekazuję go Grzegorzowi, który to montuje i on wrzuca na początku cytat, potem dżingiel, potem całość longiem i zakończenie.
Intro i outro podcastu
Natomiast oprócz tego jeszcze dogrywam tak zwane intro i outro, czyli to co jest pomiędzy tym dżinglem na wejściu a odcinkiem, czyli wprowadzenie, w którym mówię co to za odcinek, odsyłam, gdzie można go znaleźć w internecie, linki. Jeżeli mam jakąś dodatkową wartość, którą chcę przekazać, to też mówię o tym. Zazwyczaj wspominam to co było w poprzednim odcinku, jak wiesz, ale też zachęcam do dołączenia do klubu, do subskrypcji, to jest dobry moment, żeby zbudować więź ze słuchaczem. Ja tego jakoś super dobrze nie robię, ale są inni, którzy robią to na pewno lepiej, czyli więcej tego personalizowanego elementu jest we wstępie i w zakończeniu. Ja staram się, żeby to było krótkie, żeby to dobrze działało. Czyli, krótko mówiąc, podsumowując, nagrywasz audio, a jak naprawdę bardzo chcesz to też wideo….Potem do tego dogrywam wstęp i zakończenie, wybieram cytat, który idzie na początek, mam dżingiel i Grzegorz to wszystko montuje w piękną jedną całość, postprodukuje tak, żeby to dobrze brzmiało, żeby to dobrze wyglądało, dodaje ekran startowy na YouTube i możemy przejść do tematu publikacji.
Publikacja podcastu
Jeżeli chodzi o publikację, też wiele osób pyta, a jak to się publikuje? Akurat jeżeli chodzi o Polskę, myślę, że wiodącym narzędziem publikacji jest narzędzie Spreaker 14. Wrzucasz tam swój kontent audio i on już udostępnia go do wszystkich platform. Najważniejsze, żebyś był czy była na Spotify, na Apple Podcasts, tam trzeba, o ile dobrze pamiętam, założyć sobie oddzielnie jeszcze konto, jako publisher, aczkolwiek chyba ze Spreakera automatycznie się konto na Spotify zakłada. Czyli masz jedno miejsce, wrzucasz tam plik audio, tytuł odcinka, opis odcinka, tagi i publikujesz. Nie jest to droga platforma, ja cały czas używam bazowego poziomu, zupełnie mi wystarcza i stamtąd podcast jest automatycznie, o wyznaczonej z góry porze, dystrybuowany do różnych platform i tam można go słuchać.
Fanaberie przy publikacji podcastu
Oczywiście można się bawić w dodatkowe fanaberie publikacyjne, które ja na przykład mam. Jedna to to, że dodatkowo publikuję oddzielnie cały podcast w formie wideo na YouTube, to jest, myślę, dodatkowa rzecz. I druga, że oprócz podcastu publikuję też transkrypcję. Jak się robi transkrypcję? Wyszukujesz kogoś, kto się zajmuje transkrybowaniem podcastów, wysyłasz mu plik audio, ten ktoś wysyła ci tekst, czytasz ten tekst, bo zazwyczaj są w nim błędy. Mnie jeszcze wspiera jedna osoba, która znajduje dodatkowe linki do tego, co powiedział mój gość i dodaje je do transkrypcji. Te teksty z transkrypcji publikuję na stronie. Czyli trzecie miejsce, gdzie publikuję poza Spreakerem i YouTube to jest strona gregalbrecht.io/podcast 15 i tam są wszystkie odcinki. W każdym odcinku jest zarówno audio, jak i wideo, jak i transkrypcja przygotowana, przeredagowana, z dodanymi linkami. Oczywiście to wszystko nie jest obowiązkowe. Minimum to mieć audio, wrzucić je na Spreakera i puścić w świat.
Promocja podcastu
Okej, tak wygląda publikacja, i potem na samym końcu, ostatni etap – żeby nie przedłużać, ale żeby dać pełną wartość – to jest promocja. I teraz jak promować swój podcast? Takich kilka rzeczy, które są dość oczywiste, ale działają dobrze, po pierwsze, zaangażować, jeżeli masz gości, gości w promocję twojego podcastu, żeby opublikowali go w swoich mediach społecznościowych, najlepiej żeby cię oznaczyli, dali jakiś swój dodatkowy, osobisty komentarz. Jeżeli my na przykład, o, dodatkowa rzecz, w trakcie nagrania robimy jeszcze zdjęcia, czyli ekipa, tutaj Kamil i Paweł pomagają zrobić zdjęcie i robią fajne zdjęcia gościa, mnie z gościem, te zdjęcia potem się super przydają w publikacji, więc te zdjęcia dajesz też gościowi i on może opublikować je na swoich profilach socialmediowych, wszędzie, gdzie jest, i to ci zbuduje dodatkowe zasięgi. Oprócz tego mam pewien rytm, w którym publikuję dwa razy w tygodniu komentarz, czy info o jednym odcinku, zawsze w poniedziałek, kiedy odcinek jest opublikowany, oraz w piątek, kiedy wybrany ten cytat z odcinka jest właśnie wrzucany w media społecznościowe, zazwyczaj z krótkim filmikiem i to jest przypomnienie odcinka na weekend, żeby ktoś się o tym dodatkowo dowiedział. No i korzystam jeszcze z InstaStories, czyli nagrywam jakieś krótkie InstaStory, w poniedziałek zawsze rano, zazwyczaj rano, informuję na InstaStory, na MessengerStory o nowym odcinku, żeby każdy się mógł o nim dowiedzieć. Czyli powiedziałbym tak, kluczowa rzecz, jeżeli chodzi o promocję i o produkcję podcastu to jest regularność, żeby ludzie weszli w ten tryb i to, myślę, najbardziej napędza.
Utrzymanie motywacji do robienia podcastu
Będą momenty, kiedy nie będzie ci się chciało nagrywać, nie będzie gościa, ktoś odwoła, tobie coś nie pójdzie… Dzisiaj mieliśmy bardzo nietypową sytuację z Luckiem i tu się przyznaję, zapomniałem kart pamięci do aparatu i musiałem pędzić do sklepu i opóźniło nam się nagranie o pół godziny, bo trzeba było kupić karty pamięci. Takie rzeczy się zdarzają, więc są różne trudy, ale to co wynagradza te trudy to jest radość i miłe komentarze od wszystkich słuchaczy. Czasem też challenge, który jest fajny, feedback. Jeżeli twoją intencją jest dawać ludziom wartość, to myślę, że utrzymasz motywację. Jeżeli twoją intencją jest budowanie za wszelką cenę biznesu i chcesz to tylko wykorzystywać do tego, żeby promować swój biznes, może ci zabraknąć paliwa, może zabraknąć autentyczności, zabraknąć energii. To jest jak z wystąpieniami publicznymi, jak nie wierzysz w to co chcesz powiedzieć, to wystąpienie wyjdzie średnio, więc wracając do początku, warto zastanowić się dlaczego chcesz to robić.
Czy wszystko powiedziałem? Jeżeli nie, zapraszam do zadawania pytań, będę coś tam wrzucał dodatkowo w komentarzach do tego odcinka podcastu.
Podsumowanie
1. dlaczego chcesz to robić? Jaką unikalną wartość chcesz dostarczyć i komu? Co cię napędza, żeby przetrwać trudy produkcji i swojego nowego zwyczaju?
2. jaki format zrobić? Czyli długość, czas. Czy rozmowa czy nie rozmowa? Jaki ma być wygląd tego produktu, nazwa oczywiście, okładka.
Okładka
O tym nie wspomniałem, okładkę zaprojektował Mateusz Machalski 16, wyjątkowy designer i gość, o ile dobrze pamiętam, drugiego odcinka Greg Albrecht Podcast 17. Okładka jest ważna, bo przyciąga uwagę i też ją trzeba mieć.
Wracając do podsumowania, jak chcesz robić, jak ma wyglądać ten podcast, jak ma się nazywać, to jest druga rzecz.
3. Potem jest tylko produkcja, zapraszanie gości, o którym mówiłem, przez relacje, kontakty najlepiej, ale potem można też opowiadać im o wartości dodanej, na przykład teraz moi goście wracają do mnie i mówią, kurczę, po odcinku z tobą w tym tygodniu miałem dwa razy więcej lead’ów 18 niż w poprzednim tygodniu. Więc teraz już jest mi łatwiej ich zachęcać, bo wiedzą, że jest w tym wartość. Potem jest nagrywanie, czyli sprzęt, o którym wspominałem.
4. No i ważna decyzja, robić wideo, czy nie. Ogólnie powiedziałbym, odradzam na pewno na początku, bo to jest taka droga, w którą jak się raz wejdzie, to potem trudno wyjść.
5. I potem jest postprodukcja, tu najlepiej żeby ktoś to robił, aczkolwiek wiem, że wielu podcasterów samo składa, ale to jest kupa pracy, naprawdę, więc myślę, że można komuś fajnemu to oddelegować i ktoś to zrobi lepiej.
6. Publikacja. Publikacja przez Spreakera i inne kanały i promocja, tutaj regularność, wykorzystanie mediów społecznościowych jako główny kanał. Jeszcze dodatkowa rzecz, o której nie wspomniałem, czyli klub, czyli też newsletter, w którym wysyłam odcinki od czasu do czasu na gregalbrecht.io/klub 19, można się zapisać i stamtąd wysyłam też informacje od czasu do czasu o nowych odcinkach i innych ciekawostkach, i innych działaniach.
Cóż, wydawałoby się, że pyk-pyk, siedzi gość, nagra podcast, ale jak to mówię i opowiadam komuś, każdy mówi, matko, jakie to jest przedsięwzięcie! Więc zanim się zdecydujesz robić podcast, pomyśl, czy naprawdę to jest dla ciebie. To że dzisiaj wszyscy to robią, to nie jest wystarczający powód, żeby to robić. Aczkolwiek osobiście uważam, że to fantastyczne wyzwanie, można się czegoś nowego nauczyć, poznać ciekawych ludzi, dać wartość innym i odjąć sobie trochę wolnego czasu.
Tyle, jeżeli chodzi to jak, dlaczego, po co, kiedy produkować podcasty. W razie pytań, zapraszam i życzę ci – jeżeli się zdecydujesz i przejdziesz przez tę barierę wejścia – dużo konsekwencji i dużo radości i dziękuję tym, którzy zainspirowali mnie do produkcji podcastu, przede wszystkim Tim Ferriss 20 i Radek Budnicki 21. To tyle ode mnie na dzisiaj, do zobaczenia w ciekawym odcinku z gościem, już za tydzień.
Jak produkować podcast krok po kroku – doświadczenia z 80 odcinków
Inne odcinki, które mogą Ci pomóc w produkcji własnego podcastu:
Jak zarządzać swoją energią?
Jak radzić sobie ze stresem w biznesie?
Jak pokonać lęk przed zmianą w biznesie?
- https://albrechtpartners.com/podcast/pawelchudzinski/
- https://albrechtpartners.com/podcast/jaroslawbanacki/
- https://www.sharespace.work/pl/coworking/polska/warszawa/bobo-coworking-1/
- https://riff.net.pl/mikrofony-pojemnosciowe/31056-bluemic-yeti-pro.html
- https://www.shure.eu/products/microphones
- http://www.rode.com/
- https://www.cyfrowe.pl/kamery/zoom-h6-przenosny-rejestrator.html
- https://lepiejteraz.pl/
- https://support.apple.com/pl-pl/guide/iphone/iph61f49e4bb/ios
- https://www.canon.pl/cameras/dslr-cameras/
- https://bieniecki.net/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCingiel
- https://twitter.com/audiojungle
- https://www.spreaker.com/
- https://albrechtpartners.com/podcast/
- https://pl-pl.facebook.com/mateusz.machalski
- https://albrechtpartners.com/podcast/mateuszmachalski/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Lead_sprzeda%C5%BCowy
- https://www.subscribepage.com/j6v7b4
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Timothy_Ferriss
- https://lepiejteraz.pl/o-mnie/