Zmień język:

Jak budować swój network?

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Kojarzysz kogoś, kto zna wszystkich i dzięki temu szybciej pokonuje problemy w biznesie? Posłuchaj, jak budować swój network, by kariera i życie stały się prostsze. Konkretne wskazówki do wdrożenia od zaraz.

Your network is your net worth, czyli Twoja sieć kontaktów stanowi twój kapitał. Innymi słowy, jesteś wart tyle, ile Twoja sieć kontaktów. Bardzo często słyszę, że Ty to znasz wszystkich – jest to niezwykle dalekie od prawdy i znam osoby, które mają szerszą sieć kontaktów lub lepiej ją pielęgnują. Ale faktycznie od dziecka zależało mi na poznawaniu różnorodnych osób, zbieraniu kontaktów do nich i dużo z tego zaczerpnąłem wartości. Jak budować swój network? – poznaj mój sposób myślenia.

Spis treści

 1. Dlaczego warto budować swój network?
 2. Jak budować swój network?
 3. Najlepsze praktyki w rozwoju networku
 4. Czego nie robić, gdy chcesz budować swój network?
Jak budować swój network? – Greg Albrecht Podcast

Silny network pomaga – dlaczego warto budować swój network

 • Niektórzy uważają, że wystarczy wykonywać dobrą robotę i się nie rozpraszać. Myślą, że sami sobie poradzą. Inni zaś, że istotne są kontakty w firmie, w której pracują i na tym skupiają uwagę. To w mojej ocenie prowadzi do izolacji w myśleniu, trudności w dostępie do informacji i talentów oraz widzenia tunelowego rzeczywistości ze swojej pojedynczej perspektywy.
 • Silny network to:
  • większa wiarygodność,
  • łatwiejsze rozwiązywanie dowolnych problemów (osobistych i biznesowych),
  • dostęp do wiedzy i ludzi,
  • większe szanse w rozwoju kariery,
  • dobra zabawa. 

Początki jak budować swój network

 • Zrozum, dlaczego chcesz budować i pielęgnować relacje.
 • Pomagaj bezinteresownie ludziom – to świetna inwestycja czasu pod kątem karmy i budowy relacji (polecam książkę “Dawaj i bierz” Daniela Pinka) – przykłady działań
 • Zbuduj nawyk dodawania nowo poznawanych osób do kontaktów (np. na LinkedIn czy zbierania numerów telefonów / maili).
 • Zrewiduj, z kim miałaś/-eś do czynienia do tej pory, aby odbudować relacje.

Ważne: Kluby zajmujące się wymianą wizytówek to nie jest networking – nie ma kontekstu, nie daje realnej relacji ani nie poszerza kręgu poza jedno środowisko.

Najlepsze praktyki w rozwoju networku

 • Dostarczaj wartość innym ludziom. Niech kontakt z Tobą będzie zawsze przeżyciem wartym poświęcenia czasu drugiej osoby. Korzystaj z doświadczenia i wiedzy innych oraz dziel się swoją. 
 • Bądź otwarty na poznawanie ludzi innych od siebie, z różnych środowisk. Bez uprzedzeń i z ciekawością. 
 • Przedstawiaj ludzi sobie nawzajem, gdy proszą Cię o intro. Przyjdzie moment, kiedy to ty będziesz potrzebować wprowadzenia. 
 • Pamiętaj o innych osobach (i elementach ich życiorysu) i polecaj ich w różnych kontekstach. Możesz zostać zapamiętany/-a jako osoba, która zapoczątkowała korzystną relację.
 • Mów ludziom, czego potrzebujesz. Gdy będą mieć kontakt z właściwą osobą, być może przypomną sobie o Twojej potrzebie.
 • Utrzymuj kontakt. Pisz od czasu do czasu, by podtrzymywać relacje.
 • Koniecznie przeczytaj klasyk – Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Carnegie Dale. To jedna z książek biznesowych, które polecam czytelnikom dołączającym do naszego newslettera Business Unlimited.

Co niszczy twoją sieć kontaktów – czego nie robić, gdy chcesz budować swój network

 • Problemy reputacyjne – przede wszystkim rzeczy oczywiste, czyli oszukiwanie, niespełnione obietnice, długi itp. Pamiętaj, że reputacje buduje się długo, a nieproporcjonalnie szybko można ją stracić. Bądź osobą słowną, która, jeśli coś obiecuje, wywiązuje się ze zobowiązań. 
 • Nachalność i kontaktowanie się “w celu zbudowania sieci”. Przyznaję, że na mnie to robi fatalne wrażenie. Gdy ktoś pisze do mnie nie wiadomo w jakim celu i traktuje jak trofeum LinkedInowe. Jeśli zależy Ci na nawiązaniu z kimś kontaktu, pomyśl o lepszym sposobie. Znajdź wspólny kontakt albo zastanów się nad wspólnym kontekstem.
 • Długotrwała izolacja. Po covidzie miałem poczucie straty kontaktu z pewnymi grupami przez brak spotkań biznesowych, dlatego warto mieć przynajmniej jeden „zapasowy” kanał, by pozostawać w pamięci innych osób.

Network działa niespodziewanie i w tych momentach, gdy naprawdę potrzebujesz lub zupełnie się nie spodziewasz – może Ci pomóc w niezwykły sposób.

Mnie pomógł na przykład w rozpoczęciu pierwszego biznesu, czy w tworzeniu podcastu. 

W budowie networku niewątpliwie działa efekt procentu składanego. Koncentracja na budowie sieci kontaktów i jakość, jaką wnosimy do sieci procentuje w czasie.

Zacznij budować network od dziś – to działa.


Chcesz otrzymywać bezpłatnie najciekawsze materiały, które pomogą Ci lepiej prowadzić biznes i optymalnie rozwijać karierę? 

Zapisz się na www.gregalbrecht.io/klub, a co piątek znajdziesz w skrzynce garść inspirujących materiałów ze świata. Dołącz do tysięcy subskrybentów. Zarządzaj skutecznie i osiągaj swoje cele.

Szukasz wsparcia w prowadzeniu biznesu? Chcesz zostać partnerem podcastu? Poznaj Albrecht&Partners i umów się na rozmowę.

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter