Zmień język:

Jak budować sojusze z konkurencją i partnerami? Wzmocnij biznes w kryzysie, odcinek #9

Czerp inspirację od swoich partnerów biznesowych

Budowa sojuszy w kryzysie

W dziewiątym odcinku cyklu “Wzmocnij biznes w kryzysie”, posłuchasz m.in.:

  • Dlaczego firmy się łączą w kryzysie
  • Jakie korzyści mogą wynikać z takich sojuszy
  • Jak dbać o partnerstwa, które już są

Jeśli szukasz wsparcia w swoim biznesie, to daj znać: https://albrechtpartners.com/kontakt/

Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji na świecie, spowodowanej pandemią koronawirusa, Greg Albrecht i Paweł Prasuła, przy wsparciu EIP Group, nagrali serię 10 odcinków “Wzmocnij biznes w kryzysie”. Cykl ten powstał dla przedsiębiorców i menedżerów – dla osób, które muszą się mierzyć z wpływem aktualnej sytuacji na biznes.

O czym posłuchasz w pozostałych odcinkach?

Odcinek #1: “Kryzys to szansa wzrostu”

Odcinek #2: „Wsparcie społeczności w kryzysie”

Odcinek #3: “Marka w kryzysie”

Odcinek #4: “Dopasowanie do klienta w kryzysie”

Odcinek #5: “Dobry lider w kryzysie”

Odcinek #6: “Nowe produkty w kryzysie”

Odcinek #7: “Rozwój kariery w kryzysie”

Odcinek #8: “Okazje finansowe i cyfrowe w kryzysie

Odcinek #10: “Misja i etyka w kryzysie”

Transkrypcja:

Czy w czasie kryzysu konkurencja jest dla nas jeszcze większym zagrożeniem i w jaki sposób możemy wykorzystać sojusze z naszą konkurencją, potencjalną konkurencją, oraz naszymi partnerami, do tego, żeby jeszcze lepiej wejść w rynek po kryzysie? O tym w tym odcinku. Ja nazywam się Greg Albrecht.

  • A ja Paweł Prasuła.

I podyskutujemy o tym, jakie są nasze perspektywy w temacie sojuszy. Ja na początek powiem, że obserwuję coś takiego, co mnie bardzo zaciekawiło. Widzę, że niektóre firmy, które przed kryzysem konkurowały ze sobą, dzisiaj widzą: „Mamy podobnych klientów, trochę inne propozycje i wartości, może to jest dobry moment, żeby połączyć siły i na tym, powiedzmy, lekko skurczonym rynku zintegrować się, aby wspólnie móc ten ekosystem katalizować, żeby wspólnie jednak dostarczać jakąś wartość, a nie po prostu nadal udawać, że jest tak duży rynek, że wszyscy będziemy działać oddzielnie i damy sobie radę?” Czy ty, Paweł, też to tak postrzegasz?

  • Tak, no w ogóle kryzys jest idealnym momentem na przejęcia i wiemy, że wielu ekonomistów mówi, że to dobry czas na to, żeby być skupionym. Ale ja bym jednak nie rozmawiał o przejęciach, ja bym rozmawiał o tym, że jeżeli działamy w niszy i widzimy, że nasi partnerzy lub też konkurencja nasza otwiera między nami dialog, i to jest dialog wynikający z braku lub wspólnego kierunku, który razem wypracujemy, to warto wykorzystać ten moment, bo to jest moment, w którym obie strony są skupione na słuchaniu, i obie strony, które może, tak jak wcześniej, we wcześniejszym odcinku powiedziałem, są skore, żeby pójść do banku i wspólnie wypracować biznesplan, który da nam możliwość wypracowania nowego produktu na rynek.

A jaka sytuacja w twojej karierze dotychczasowej, czy w twoich doświadczeniach biznesowych w ostatnim czasie, pokazuje, jak można zbudować takie naprawdę wielopoziomowe, silne partnerstwo, które wzmocni was wszystkich w czasie kryzysu?

  • Ja jeszcze, zanim do partnerstwa, to powiem o kryzysie, dlaczego firmy w ogóle się łączą lub też przejmują. Pamiętajmy, że zwykle takim motorem napędowym tego, że firma A sprzedaje na przykład się firmie B jest to, że ona jest w jakimś kryzysie, który często nie był…, był nieoczekiwany i wtedy poszukuje inwestora lub też, nie tylko finansowego, ale też operacyjnego, który w tym kryzysie pomoże. Ale wracając do twojego pytania na temat partnerstwa strategicznego, tak, kryzys to jest idealne miejsce na to, żeby rozwijać partnerstwo strategiczne, żeby przejść z poziomu niższego na poziom wyższy. Żeby awansować w oczach naszych partnerów. I u nas tak się dzieje, po prostu. Otwieramy dialog z naszymi klientami i ten dialog dotyczy wielu aspektów, które później wdrażamy i razem próbujemy odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Wspominałeś wcześniej o takim temacie, w naszej rozmowie przed nagraniem, o temacie współpracy z firmą Equinix i o tym, jak prezes firmy Equinix dzwoni do partnerów, żeby zapytać, czy wszystko w porządku. To bardzo brzmi też blisko, jeżeli chodzi o twoje wartości, twój styl prowadzenia biznesu, a wiem, że od niedawna też jesteście partnerem Equinixa. Jak ten wątek się wpisuje w temat tworzenia sojuszy na trudne czasy?

  • Zaskoczony jestem tym, że podczas trudnych czasów, takie pojęcie w ogóle bliskości jako wartości, które są ukazywane w kodzie etyki, w emisji, wizji, później przekładają się na działania. I my od niedawna jesteśmy partnerem strategicznym globalnego gracza na rynku telekomunikacyjnym, firmy Equinix. Byłem bardzo zaskoczony, że prezes całej grupy jakby wymógł i nacisnął na swoich menadżerów i liderów, żeby bardzo zadbali o swoich partnerów. Equinix dzisiaj jest w bardzo dobrej kondycji, potrzebujemy coraz lepszych połączeń, ilość danych w online’ie jest niesamowicie duża, więc oni są w super pozycji teraz. Ale dzięki temu, że są w takiej pozycji, wykazują większą dbałość o swoich partnerów. Jeszcze większą, niż wcześniej. I to mnie zaskoczyło, to jest dla mnie taka bardzo dobra przesłanka. I to mnie natchnęło też do tego, żeby tak samo zadziałać w stosunku do moich pracowników, współpracowników i partnerów biznesowych, oferując im pomoc w zakresie takim, jaki możemy oczywiście dać. Ale na przykład, teraz tak sobie myślę, wyprodukowaliśmy bardzo szybko kilka tysięcy masek i klika tysięcy żeli, i rozesłaliśmy te potrzebne maski i żele po naszych klientach. Jest to pewnie gest pomijalny, ale dzisiaj tego nie oceniamy. Wynika to po prostu z jakiejś naszej dbałości i to był pomysł nasz na okazanie czułości, serca i empatii.

Czyli, krótko mówiąc, jeżeli chodzi o sojusze. Po pierwsze, patrzmy wspólnie, patrzmy, jak możemy się konsolidować, niekoniecznie przez przejęcia, ale wspólnie wypracowywać ofertę do rynku, żeby tych samych klientów z niekonkurencyjnymi na przykład partnerami obsługiwać wspólnie. Po drugie, dbajmy o te partnerstwa i sojusze, które już są, poprzez ważność, zadbanie i pokazanie rzeczywistego zainteresowania na poziomie osobistym. Dzięki wielkie za te pomysły, dzięki wszystkim za uwagę. Ten odcinek dotyczył sojuszy w walce z kryzysem, a w zasadzie budowania silniejszego biznesu w trakcie kryzysu. Dzięki za uwagę i do usłyszenia w kolejnym odcinku. Do usłyszenia.

  • Do zobaczenia. Dziękuję.
Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter