Zmień język:

Okazje finansowe i cyfrowe w kryzysie. Wzmocnij biznes w kryzysie, odcinek #8

Szykujmy się na przyspieszenie rzeczywistości

Okazje finansowe i cyfrowe w kryzysie

W ósmym odcinku cyklu “Wzmocnij biznes w kryzysie”, posłuchasz m.in.:

  • Dlaczego w kryzysie warto rozpocząć dialog z bankiem
  • Jak transformacja cyfrowa wpływa aktualnie na biznes

Jeśli szukasz wsparcia w swoim biznesie, to daj znać: https://albrechtpartners.com/kontakt/

Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji na świecie, spowodowanej pandemią koronawirusa, Greg Albrecht i Paweł Prasuła, przy wsparciu EIP Group, nagrali serię 10 odcinków “Wzmocnij biznes w kryzysie”. Cykl ten powstał dla przedsiębiorców i menedżerów – dla osób, które muszą się mierzyć z wpływem aktualnej sytuacji na biznes.

O czym posłuchasz w innych odcinkach?

Odcinek #1: “Kryzys to szansa wzrostu”

Odcinek #2: „Wsparcie społeczności w kryzysie”

Odcinek #3: “Marka w kryzysie”

Odcinek #4: “Dopasowanie do klienta w kryzysie”

Odcinek #5: “Dobry lider w kryzysie”

Odcinek #6: “Nowe produkty w kryzysie”

Odcinek #7: “Rozwój kariery w kryzysie”

Odcinek #9: “Budowa sojuszy w kryzysie”

Odcinek #10: “Misja i etyka w kryzysie”

Transkrypcja:

Jakie szanse są w kryzysie, który może wydaje nam się to trudnością na początku, ale potem widzimy, że to jest wielki potencjał do tego, żeby się zmienić, żeby odskoczyć do przodu. O tym pogadamy dzisiaj. Ja nazywam się Greg Albrecht.

  • A ja Paweł Prasuła.

I powymieniamy się tutaj koncepcjami właśnie w tej materii. Wiem, że, Paweł, chciałbyś coś powiedzieć na sam początek o bankach i o współpracy, o finansowaniu. Bo wszystkim się wydaje, że kryzys to moment, kiedy nie ma pieniędzy, czy to jest prawda?

  • Nie wiem czy to jest prawda, ale na pewno kryzys to jest moment, który warto wykorzystać i jeżeli masz relację w banku, masz jakiś asset, który możesz sfinansować, lub też możesz od banków poprosić pomocy, zawnioskować o dowolną dodatkową linię kredytową, lub też coś spieniężyć, to warto to zrobić. Bo to jest dobry moment na to, żeby wykorzystać to, że banki są też, bym powiedział, troszeczkę zamroczone, muszą działać w nowych realiach. I tam pojawiają się luki, z których warto skorzystać, warto lepiej wtedy przygotować biznesplan, warto lepiej przygotować dialog z bankiem, zacząć ten dialog i po prostu jak najwięcej możliwości wykorzystać. Ja mam taką historię w 2000…, z 2007 roku i 2008, gdzie w momencie, kiedy frank szwajcarski w zasadzie kończył swoją karierę, żywotność, ja stwierdziłem, że to jest idealny moment na to, żeby dobrać go w bardzo dużej ilości, czyli kilku milionów, na to, żeby założyć własny nowy biznes i zainwestować w nowe obszary. Może błędy przy tym zostały przeze mnie popełnione, bo spread euro najmu nieruchomości, w które zainwestowałem, odjechał od franka szwajcarskiego, albo frank szwajcarski odjechał od euro, ale summa summarum jestem z tej inwestycji bardzo zadowolony. I nawet nie w perspektywie finansowej może, ale w perspektywie nowych poznanych ludzi, w perspektywie nowych produktów, w perspektywie nowej wiedzy, którą pozyskałem i nowego zakresu, który daje mi większą elastyczność. Z mojej perspektywy, warto teraz być bardzo skupionym na współpracy z bankami.

Natomiast, jak mówimy o okazjach, to może być to okazja do pozyskania finansowania, okazja do kupienia czegoś, ale też, powiedzmy, że są takie okazje, które nie są oczywiste. Wszyscy zostaliśmy przerzuceni do domów, pracujemy zdalnie, ale to też jest szansa dla biznesów, które unikały digitalizacji, bo w zasadzie w tej chwili są do niej zmuszone. Dlaczego uważasz, że to jest szansa?

  • No cały czas mówimy, lub mówiliśmy, o transformacji cyfrowej. I dzisiaj to, że mamy dobre narzędzia, to, że mamy internet, to, że mamy super kanały komunikacji i musimy z nich korzystać skutecznie, powoduje, że po prostu się ich uczymy i próbujemy je wykorzystać. Wiemy, że podczas wielu już godzin spędzonych na narzędziach, które dają nam komunikację cyfrową, nie jesteśmy w stanie być multi, nie da się w międzyczasie podpisywać umów, lub też wykonywać innych telefonów, więc taki nowy świat i to, że musimy być w tym świecie skuteczni. To powoduje, że ograniczamy wszystkie czasowypełniacze, które influują lub też rozwalają nam skuteczność. Próbujemy na nowo poukładać swoje biurko w domu, jak jesteśmy na home office, próbujemy znaleźć miejsce nowe do pracy i musimy być w tym skuteczni. Więc taka cyfrowa transformacja daje mi taką obietnicę, że jak już przejdziemy w jakąś rytmikę normalności, o ile przejdziemy, to będziemy bardziej skuteczni, szybsi. Ten świat, moim zdaniem, nie spowolnieje, a przyspieszy. Dlatego, że poza tym, że wcześniej w offline bardzo dobrze nam się pracowało, to teraz będziemy już przyzwyczajeni też pracować online, czyli będziemy dwuręczni, że tak powiem.

To jest jeszcze jeden ciekawy motyw, rzeczywiście, tej osobistej produktywności, tego, że musimy na nowo się nauczyć współpracować. Ale sądzę, że jest jeszcze jeden aspekt, czyli to, o czym też chyba już kiedyś rozmawialiśmy, czyli że firmy, które do dzisiaj nie wybudowały kanału online, teraz bardzo cierpią i one są teraz zmuszone do tego, żeby wejść w online ze swoją sprzedażą, z dystrybucją, z komunikacją. I to jest o tyle fajne, że jeżeli teraz w to zainwestują, to to się nigdy nie zmarnuje, tak? Ci, którzy pomyśleli o tym wcześniej, dzisiaj są beneficjentami, ci, którzy nadganiają, nawet jeżeli cały ten szum, kryzys opadnie, to prawdopodobnie nawyki konsumenckie, czyli wzmocnienie tego kanału online w wielu zastosowaniach się utrzyma. W związku z tym ta cała inwestycja włożona w przejście do online, może się bardzo dobrze spłacić. Więc, krótko mówiąc, to nie jest to, że teraz protezujemy cyfrową transformację, zrealizujemy ją wreszcie i na tym będziemy budować przez kolejne wiele, wiele lat. Taka jest moja perspektywa na ten temat.

  • Patrząc na, no wielu naszych klientów i sięgając, jak sięgam tak w przeszłość, bardzo często, teraz sobie tak przypominam, były lub miały miejsce sytuacje, że nasi klienci kasowali kanał online’owy, e-commerce’owy, na rzecz na przykład dystrybucji lub redystrybucji normalnej. Bo kanały partnerskie lub też odbiorcy ogromni, tak jak sieci, które odbierały produkt, zapewniały tak duży…, dużą marżowość, że nikt się nie chciał zastanawiać nad e-commercem lub też tym kanałem online’owym, bo w zasadzie to był taki kanał, który nie był kluczowy. I wielu z naszych klientów, jak sięgnę pamięcią, skasowało ten kanał lub sprzedało. Myślę, że dzisiaj wiedzą, że to był błąd. I to chyba też mi pokazuje, że kryzys i ta sytuacja braku, którą mamy, daje niesamowite możliwości do tego, żeby wypracować nowe narzędzia i nowe kanały redystrybucji produktów lub usług.

Super. Widzę co najmniej dwa obszary, które omówiliśmy. Perspektywa finansowa, perspektywa cyfrowa. A inne okazje były już we wcześniejszych, oraz będą w późniejszych odcinkach. Dlatego bardzo dziękuję za wysłuchanie, w imieniu swoim i Pawła, i zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka. Do zobaczenia.

  • Do zobaczenia.
Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter