Zmień język:

Nowe produkty w kryzysie. Wzmocnij biznes w kryzysie, odcinek #6

Chodzi o to, żeby zacząć działać, żeby się nie poddać. Nie przewidywać, a reagować.

Nowe produkty w kryzysie

W szóstym odcinku cyklu “Wzmocnij biznes w kryzysie”, posłuchasz m.in.:

  • Czy kryzys to dobry moment na szukanie nowych produktów
  • Jak szukać nowego produktu w kryzysie
  • Co zrobić, kiedy nagle nie jesteśmy w stanie sprzedawać sprawdzonego produktu

Jeśli szukasz wsparcia w swoim biznesie, to daj znać: https://albrechtpartners.com/kontakt/

Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji na świecie, spowodowanej pandemią koronawirusa, Greg Albrecht i Paweł Prasuła, przy wsparciu EIP Group, nagrali serię 10 odcinków “Wzmocnij biznes w kryzysie”. Cykl ten powstał dla przedsiębiorców i menedżerów – dla osób, które muszą się mierzyć z wpływem aktualnej sytuacji na biznes.

O czym posłuchasz w innych odcinkach cyklu?

Odcinek #1: “Kryzys to szansa wzrostu”

Odcinek #2: „Wsparcie społeczności w kryzysie”

Odcinek #3: “Marka w kryzysie”

Odcinek #4: “Dopasowanie do klienta w kryzysie”

Odcinek #5: “Dobry lider w kryzysie”

Odcinek #7: “Rozwój kariery w kryzysie”

Odcinek #8: “Okazje finansowe i cyfrowe w kryzysie”

Odcinek #9: “Budowa sojuszy w kryzysie”

Odcinek #10: “Misja i etyka w kryzysie”

Jak wykreować nowe produkty w czasie kryzysu? O tym pogadamy dzisiaj. Ja nazywam się Greg Albrecht.

  • A ja Paweł Prasuła.

I zastanowimy się, czy naprawdę kryzys to dobry moment do tworzenia nowych produktów? Bo jak jest dobrze, to sobie tam siedzimy, filozofujemy, może byśmy tego spróbowali, może tamtego, lean, startup… Próbujemy z różnymi rzeczami i w ogóle to jest świetna zabawa. Kiedy fundamenty naszego biznesu pracują, mamy ten cash flow, to wtedy bawimy się pomysłami na to, co by tutaj fajnego zrobić. No ale może być inna sytuacja, może być taka sytuacja, w której wchodzi taki kryzys, który zmiata z powierzchni ziemi Twój dotychczasowy przychód i musisz sobie jakoś z tym poradzić. I wiem, Paweł, że ty miałeś taką sytuację, dokładnie w okolicach 2004-2005 roku. Co to było?

  • W 2004 roku, kiedy handlowałem optoelektroniką, po prostu dział prawny dużego vendora, który był głównym vendorem, zdradzę, CISCO Networking, sprzęt optoelektroniczny, przychodzi do mnie dział prawny i zabrania mi handlu produktami marki CISCO. I to jest wtedy kryzys, bo znika ci produkt, na którym się znasz, znika ci możliwość handlu, praktycznie z poziomu prawnego nie masz takiej możliwości, więc zostajesz bez produktu, bez możliwości na marżę, bez środków do życia. I zastanawiasz się, co dalej? I ja wtedy przepracowałem i zastanowiłem się, jakie mam produkty lub jakich vendorów mam na rynku, którzy są tożsami z produktami marki CISCO. I po prostu zacząłem sprzedawać inną markę i inne produkty innych vendorów. I w sytuacji kryzysowej, gdzie wyobrażałem sobie tylko życie skoncentrowane na jednym vendorze, przeszedłem bardzo płynnie, na drugiego vendora. I tutaj taka rada, że w kryzysie nie warto jest, bo nie ma na to czasu, meandrować po zakresach, na których się nie znamy. Czyli tak przewrotnie powiem, że nie warto jest się edukować z nowej branży, tylko zastanowić się, jak tą wiedzę, którą mamy, możemy wykorzystać na, w taki sposób, żeby pozyskać inny produkt lub wykreować produkt, ale w oparciu o tą wiedzę, którą mamy z przeszłości.

Czyli mówisz, przykładowo, że ten produkt, który miałeś wcześniej wypada i musisz znajdować nowych klientów. To jak przetrwać od momentu, kiedy miałeś produkt, który Ci fajnie działał, do momentu, kiedy zatrybi nowy produkt? Jak przeżyć ten najtrudniejszy okres?

  • No ważne, żeby w ogóle mieć produkt, bo jak w czasach kryzysu wypadają ci klienci, partnerzy i w ogóle produkt, do którego jesteś przyzwyczajony, z którego czerpiesz zyski, to ważne jest, żeby wypracować sobie, cudzysłów, protezę. Wypracować coś, co nie jest idealne, co nie działa super skutecznie na samym początku, ale zacząć coś robić, nie stać w miejscu i nie czekać na zmianę koniunktury, lub też poprawę znikąd. Po prostu zamiana, szybkie działanie i nie przewidywanie, a reagowanie. Może ta zamiana potrwa dwu czy trzystepowo, czyli pierwsza proteza, lub też pierwszy produkt może być nie tak doskonały jak następny i następny. Ale chodzi o to, żeby zacząć działać, żeby nie poddać się. Tylko w naszej niszy, lub też w tym, w czym jesteśmy wykształceni, poszukiwać nowego produktu, wytworzyć nowy produkt.

Tutaj dodałbym jeszcze jedną rzecz, ze swoich doświadczeń, która, myślę, że też będzie istotna, a o czym wspominaliśmy wcześniej w jednym z odcinków. Czyli jeżeli chcemy wykreować nowy produkt, to bierzmy pod uwagę to, że w trakcie kryzysu i po kryzysie, oczekiwania, rynek się zmienią. Potrzeby konsumentów, potrzeby firm, one też ewoluują. I w związku z tym jest to świetna też szansa na to, że jeżeli mamy ucho blisko z klientem, z rynkiem, i znamy kategorię, w której działamy, to mamy szansę wskoczyć na nową falę i na tej fali popłynąć. Czyli to, co wielu innych zatopi, bo nie będą słuchać, nie wskoczą na fale, może być dla nas szansą do tego, żeby właśnie w czasie kryzysu wygenerować produkt, na którym wypłyniemy i będziemy w stanie, kiedy on się skończy, być już na szczycie. Być już na pozycji, w której zbudowaliśmy pewien przyczółek i możemy na tym przyczółku coś wytworzyć. Takie mamy refleksje z Pawłem, związane z tworzeniem nowego produktu w trakcie kryzysu. Dzięki wielkie za wysłuchanie kolejnego, i obejrzenie kolejnego odcinka, i zapraszamy cię już za moment do obejrzenia kolejnego. Dzięki wielkie i do zobaczenia.

  • Dziękuję bardzo, do zobaczenia.
Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter