Kiedy zaczyna się kryzys, to czasem wydaje nam się, że zostaliśmy sami ze wszystkimi swoimi problemami. Ale to oczywiście jest nieprawda.
Wsparcie społeczności w kryzysie
W drugim odcinku serii “Wzmocnij biznes w kryzysie”, Greg i Paweł rozmawiali o tym:
- Jak wykorzystać siłę społeczności w kryzysie
- Dlaczego w czasie kryzysu można zaryzykować
- Jak rozmawiać z klientami w kryzysie
W sytuacji kryzysowej nie musimy liczyć tylko na siebie. Każdy z nas ma wokół siebie społeczność – klientów, pracowników, partnerów. Często zastanawiamy się, czy w trudnych sytuacjach powinniśmy szukać u nich wsparcia czy wskazówek.
Doświadczenie pokazuje, że tak. Jeśli do tej pory dostarczaliśmy dobrą pracę, to u naszych klientów zbudowaliśmy kapitał wdzięczności. Być może wystarczy tylko porozmawiać i dowiedzieć się, czego aktualnie potrzebują, żeby dostosować do tego swoją ofertę. Albo rozszerzyć zakres działalności, jeśli mamy taką możliwość.
Wiele osób obawia się rozmów z klientami w czasie kryzysu. A wystarczy na początku zapytać, z czym aktualnie się borykają, jakie mają problemy, co jest dla nich ważne? Może być to początek rozmowy, w której wypracujemy nowe rozwiązania, z których skorzystają obie strony.
Jeśli szukasz wsparcia w swoim biznesie, to daj znać: https://albrechtpartners.com/kontakt/
Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji na świecie, spowodowanej pandemią koronawirusa, Greg Albrecht i Paweł Prasuła, przy wsparciu EIP Group, nagrali serię 10 odcinków “Wzmocnij biznes w kryzysie”. Cykl ten powstał dla przedsiębiorców i menedżerów – dla osób, które muszą się mierzyć z wpływem aktualnej sytuacji na biznes.
O czym posłuchasz w innych odcinkach?
Odcinek #1: “Kryzys to szansa wzrostu”
Odcinek #3: “Marka w kryzysie”
Odcinek #4: “Dopasowanie do klienta w kryzysie”
Odcinek #5: “Dobry lider w kryzysie”
Odcinek #6: “Nowe produkty w kryzysie”
Odcinek #7: “Rozwój kariery w kryzysie”
Odcinek #8: “Okazje finansowe i cyfrowe w kryzysie”
Odcinek #9: “Budowa sojuszy w kryzysie”
Odcinek #10: “Misja i etyka w kryzysie”
Transkrypcja:
Czy tak naprawdę w kryzysie jesteśmy sami? Czy nie ma wokół nas społeczności, na której możemy zbudować siłę? O tym porozmawiamy w tym odcinku. Ja nazywam się Greg Albrecht.
- A ja Paweł Prasuła.
I podyskutujemy, jak można wykorzystać siłę społeczności do tego, żeby wyjść silniejszym z kryzysu.
Kiedy zaczyna się kryzys, czasem wydaje nam się, że zostaliśmy sami ze wszystkimi swoimi problemami, że nie mamy się o co zahaczyć. Ale to oczywiście jest nieprawda, dlatego, że zawsze mamy wokół siebie społeczność. Społeczność naszych klientów, społeczność partnerów, społeczność naszych pracowników, którzy mogą być dla nas pomocą, mogą dać nam szansę, mogą dać nam wskazówkę, jak możemy wyjść z tej trudnej sytuacji. I tutaj Paweł kiedyś opowiedział mi historię, która bardzo utkwiła mi w pamięci. O tym, jak kiedyś jeden jego ważny klient, w kryzysie, dał mu szansę do spróbowania na nowo. Paweł, jak to było?
- Jak to było? Bardzo ciekawa historia, która oczywiście nie wytworzyła się głównie lub w trakcie kryzysu, ale z kryzysu skorzystała. Bo w kryzysie jest tak, że klienci, partnerzy, współpracownicy mają podobne lęki, obawy i problemy. Więc lepiej słuchają, lepszą empatię wykazują. Warto jest wtedy pomysły lub też nowe obszary, którymi chcielibyśmy się zająć, które przygotowaliśmy przed kryzysem, warto w czasie kryzysu je obwieszczać lub też na ten temat rozmawiać. I w mojej historii jest tak, że ja do swojego klienta przyszedłem z nową propozycją, ale nie tak nową, tylko taką, którą się nie mogłem przebić wiele lat. Na kanwie kryzysu, kiedy moje produkty po prostu zniknęły, przyszedłem do mojego klienta i powiedziałem, że to jest świetny moment, żeby zacząć i żeby dał mi szansę w nowym obszarze. Czyli przeszedłem z działki, ze specjalizacji hardware’owej na software’ową i zacząłem ją rozwijać. Bo zawsze w naszej przestrzeni jest tak, że są współpracownicy, partnerzy, przyjaźnie lub wszyscy ludzie, którzy nam sprzyjają i współodczuwają lepiej nasze problemy. To jest szansa na to, żeby ich poprosić o to, że chcemy zająć się nowym zakresem. Oczywiście, jeśli wcześniej byliśmy skuteczni w innych zakresach.
No właśnie, z tą społecznością to jest też trochę tak, że czasem się wahamy, czy możemy. Ale nie można się obawiać próbować, kiedy nie mamy nic do stracenia. I trochę jest też taka sytuacja, że w momencie kryzysu niewiele można stracić, więc powinniśmy wziąć w sobie więcej odwagi do tego, żeby tą społeczność zaangażować, napisać, zadzwonić, porozmawiać, przedstawić nowe pomysły oraz wyczuć, co dla nich jest ważne. Bo gdzieś to rozwiązanie pewnie będzie, pomiędzy tym, co my od dawna chcieliśmy wprowadzić, a tym, jaka w danym momencie jest potrzeba tego naszego partnera biznesowego. Przychodzi mi też do głowy jeszcze jedna taka sytuacja, w której właśnie w bardzo prosty sposób jedna z osób, z którą współpracuję, po prostu, wykorzystała swoje fora, swoje kanały kontaktu, mail, Facebook i tak dalej, do tego, żeby po prostu powiedzieć, że sytuacja tego biznesu jest teraz trudna i jest otwarta na przetestowanie nowych modeli biznesowych. Czyli nawet zrobiła to w takiej skali makro. I okazało się, że jest w jej klientach ogromna doza wdzięczności za tę pracę, która była dostarczana do tej pory. I myślę, że to jest też czasem to, że jeżeli dobrze pracujemy, to wybudujemy duży kapitał wdzięczności, który możemy skonsumować, w takiej przenośni brzydkiej, w momencie, kiedy nadchodzi kryzys. Czy też masz takie doświadczenie?
- Tak, tak. Z 2008 roku kryzys pokazał mi, że ten dialog z moim klientem zaowocował nową przestrzenią. Dzisiaj bardzo skuteczną przestrzenią, w której klient stał się w tym zakresie moim partnerem strategicznym. A wręcz nawet ten zakres skanibalizował, czyli przyćmił lub zniwelował poprzedni zakres hardware’owy. Więc dzisiaj wiemy, że podczas kryzysu trzeba po prostu ryzykować i otwarcie próbować nowych zakresów i nowych kierunków.
Super. Wszyscy, którzy się wahają nadal, czy warto zapytać swoich klientów i jak z nimi porozmawiać: Spróbujcie po prostu zapytać, co jest dla nich teraz ważne, zapytać, z czym się najbardziej borykają. Stąd wyjdzie energia do tego, żeby skonstruować nowe produkty, żeby skonstruować nowe rozwiązania, żeby wspólnie pójść dalej. Ale o tych innych tematach dowiesz się więcej już w kolejnych odcinkach tego cyklu. Dzięki wielkie za uwagę i do zobaczenia już w kolejnym odcinku.
- Do zobaczenia.