Dywersyfikacja w biznesie i w życiu – jak ją osiągnąć?
Czy jesteś zdywersyfikowana/-y? Czy dobrze zarządzasz swoim czasem, pieniędzmi i uwagą? Dywersyfikacja w biznesie może mieć wiele płaszczyzn. Rozważmy, jak możesz różnicować swoje pola aktywności, by zmaksymalizować zwrot i zminimalizować ryzyko.
Czym jest dywersyfikacja?
Dywersyfikacja to wprowadzenie różnorodności działań, której celem jest zwiększenie efektywności naszych na dowolnym polu.
Poniżej przedstawiam trzy płaszczyzny dywersyfikacji wraz z korzyściami i zagrożeniami. To opracowanie jest oparte na własnych doświadczeniach i nie stanowi uniwersalnej porady, a jedynie inspirację do podjęcia Twoich własnych decyzji.
Dywersyfikacja źródeł przychodów
W przypadku Albrecht&Partners dywersyfikacją jest wprowadzenie kilku kanałów przychodów w ramach pracy z tą samą grupą klientów. Skupienie na jednej grupie odbiorców (właściciele i zarządy firm) sprawia, że podobne aktywności komunikacyjne wspierają promocję wielu rozwiązań.
Świadomie nie dywersyfikujemy się na poziomie grup odbiorców, bo uważamy, że to byłoby rozpraszanie się, które nie tworzyłoby efektu dźwigni.
Różnorodność aktywności realizowanych dla tej grupy (wystąpienia publiczne, coaching, warsztaty strategiczne, etc.) sprawia, że usługi Albrecht&Partners mają zastosowanie w różnych sytuacjach i tym samym zwiększa to prawdopodobieństwo pozyskania i utrzymania klienta.
Na poziomie realizacji usług dywersyfikację stanowią różne modele od pracy na żywo z jednym z doradców A&P do kursu online.
Jednocześnie w ramach uproszczenia dążymy do produktyzacji usług, aby uzyskać powtarzalność i nie popaść w nadmierną komplikację na poziomie realizacji świadczeń dla klientów.
Dywersyfikacja własnych inwestycji
W kontekście inwestycji – zarówno w rozumieniu czasu, jak i pieniędzy – staram się łączyć skrajności. Unikam środka, a poszukuję aktywów bardzo bezpiecznych w połączeniu z takimi o możliwie dużym poziomie zwrotu.
Według tego modelu myślenia – kiedy budujesz startup i masz jakiekolwiek nadwyżki to lokuj je bezpiecznie np. w nieruchomości, a nie np. inwestuj w tę samą klasę aktywów, do której należysz, czyli inwestycje w startupy.
Kiedy pracujesz na etacie i masz duże stałe wynagrodzenie, ale możliwie niewielki potencjalny upside (jedynie pensja, bonus czy niewielka pula akcji) to warto rozważyć ulokowanie nadwyżek w kategoriach bardziej ryzykownych, aby to ryzyko zapracowało potencjalnie wyższym zwrotem np. w inwestycje w startupy.
Zgodnie z powyższym możesz zastanowić się, czy inwestować czas i pieniądze w tę sama kategorię czy aktywność. Podziwiam przedsiębiorców, którzy wszystkie swoje środki stawiają na jedną kartę i inwestują je tam, gdzie swój czas, czyli we własny biznes.
To może mieć efekt mnożnika, ale z mojej perspektywy jest zbyt ryzykowne. Cenię to, że dywersyfikacja w alokowaniu czasu i pieniędzy sprawia, że balansujesz ryzykowną aktywność własną – bezpieczną poduszką inwestycji lub vice versa.
Dywersyfikacja osobistych aktywności
Dywersyfikacja swojego sposobu spędzania czasu i poświęcania uwagi to trzeci wymiar, który wg mnie warto rozważyć, gdy myślimy o optymalnym sposobie życia.
Często budując biznes skupiamy się na nim w 100%, co sprawia, że potencjalna porażka nie zostawia nam żadnego punktu podparcia. Nic nam nie pozostaje.
Dlatego warto mieć (jak to pisze Miłosz Brzeziński) kilka ogrodów i więcej niż jeden z ogrodów zadbany. Mogą to być: praca, hobby, rodzina, sport, przyjaciele, itp.
Gdy gorzej nam idzie w pracy – zawsze mamy hobby. Nawet gdy idziemy na emeryturę, czy sprzedajemy firmę, dobrze wiedzieć, co dalej i w jakich ogrodach, co rośnie.
Osobiście doświadczyłem ogromnego wzmocnienia w życiu zawodowym, gdy poznałem swoją obecna żoną i poczułem się spełniony w relacji partnerskiej. Trening sportowy zawsze nadaje mi lepszy rytm do pracy zawodowej, bo narzuca węższe ramy czasowe, itp.
Jednocześnie mamy często – pod wpływem pasji, ambicji, celów – tendencję zagalopowania się i pracy przez 15 godzin na dobę, co może wydawać się fajne czy nieuniknione, ale prowadzi w średnim terminie do wypalenia oraz daje niezdrową presję na wynik. Bo nagle całe nasze dobre samopoczucie, a czasem i poczucie własnej wartości, zależy wyłącznie od powodzenia w biznesie.
Dywersyfikacja w praktyce – jak zatem poprawić swój poziom bezpieczeństwa?
- Z powyższych trzech poziomów dywersyfikacji wybierz ten, który intuicyjnie postrzegasz jako zaniedbany.
- Wypisz poszczególne kategorie dywersyfikacji (np. dla biznesu to może być produkt, waluta, rynek, grupa docelowa, etc.) i zweryfikuj, czy nie występuje nadmierna koncentracja (wg mnie 50%+) na poziomie jednego klienta, obszaru inwestycji, aktywności życiowej.
- Podejmij decyzję odnośnie swoich 3 najważniejszych zasad działania w ramach danego obszaru działania. Zdecyduj, co dodać, albo czego ująć. Pamiętaj o zasadzie Pareto, by nie popaść w hiper-dywersyfikację, czyli po prostu rozproszenie.
- Wdróż i obserwuj, a następnie ciesz się zwiększoną efektywności i bezpieczeństwem.

Chcesz otrzymywać bezpłatnie najciekawsze materiały, które pomogą Ci lepiej prowadzić biznes i optymalnie rozwijać karierę?
Zapisz się na www.gregalbrecht.io/klub, a co piątek znajdziesz w skrzynce garść inspirujących materiałów ze świata. Dołącz do tysięcy subskrybentów. W razie czego, zawsze możesz wypisać się jednym kliknięciem.
Szukasz wsparcia w prowadzeniu biznesu? Chcesz zostać partnerem podcastu? Poznaj Albrecht&Partners i umów się na rozmowę: www.albrechtpartners.com
Greg Albrecht Podcast
Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.
Publikacje
Dowiedz się więcej o strategii wzrostu i przywództwie. Poznaj historie ciekawych projektów realizowanych przez Albrecht&Partners oraz korzystaj z artykułów przygotowanych przez naszych partnerów.
Oferta

Zobacz, jak łatwo możemy pomóc Ci pokonać bariery w rozwoju biznesu. W trzech krokach przeanalizujemy Twój biznes, dobierzemy narzędzia i wdrożymy rozwiązanie.
Newsletter
Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej. Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.
Business Unlimited Newsletter
Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej. Dołącz do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited. Wymieniaj się wiedzą i doświadczeniami. Otrzymuj co tydzień bezpłatne inspiracje i niespodzianki od gości Greg Albrecht Podcast. Dzięki Business Unlimited staniesz się bardziej skutecznym liderem.
A jeśli zmienisz zdanie? Możesz wypisać się jednym kliknięciem!