Zmień język:

Dywersyfikacja w biznesie i w życiu – jak ją osiągnąć?

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Czy dywersyfikujesz swoje działania? Dobrze zarządzasz swoim czasem, pieniędzmi i uwagą? Dywersyfikacja w biznesie i w życiu może mieć wiele płaszczyzn. Rozważmy, jak można różnicować swoje pola aktywności, by zmaksymalizować zwrot i zminimalizować ryzyko.

Spis treści

  1. Czym jest dywersyfikacja?
  2. Jak dywersyfikować źródła dochodów?
  3. Własne inwestycje – czy warto dywersyfikować?
  4. Aktywności osobiste
  5. Dywersyfikacja w praktyce

Czym jest dywersyfikacja?

  • Dywersyfikacja to wprowadzenie różnorodności działań. Jej celem jest zwiększenie naszej efektywności na różnych polach. 
  • Przedstawiam trzy płaszczyzny dywersyfikacji wraz z korzyściami i zagrożeniami. To opracowanie jest oparte na moich własnych doświadczeniach i nie stanowi uniwersalnej porady, a jedynie inspirację do podjęcia Twoich własnych decyzji.

Dywersyfikacja źródeł przychodów

  • W przypadku Albrecht&Partners dywersyfikacją jest wprowadzenie kilku kanałów przychodów w ramach pracy z tą samą grupą klientów. Skupienie na jednej grupie odbiorców (właściciele i zarządy firm) sprawia, że podobne aktywności komunikacyjne wspierają promocję wielu rozwiązań. 
  • Świadomie nie dywersyfikujemy się na poziomie grup odbiorców, bo uważamy, że to byłoby rozpraszanie się, które nie tworzyłoby efektu dźwigni. 
  • Różnorodność aktywności realizowanych dla tej grupy (wystąpienia publiczne, coaching, warsztaty strategiczne etc.) sprawia, że usługi Albrecht&Partners mają zastosowanie w różnych sytuacjach i tym samym zwiększa to prawdopodobieństwo pozyskania i utrzymania klienta. 
  • Na poziomie realizacji usług dywersyfikację stanowią różne modele od pracy z jednym z doradców Albrecht&Partners do kursu online.
  • Jednocześnie dążymy do produktyzacji usług, aby uzyskać powtarzalność i nie komplikować działań na poziomie realizacji świadczeń dla klientów.

Dywersyfikacja własnych inwestycji

  • W kontekście inwestycji, zarówno czasu, jak i pieniędzy, staram się łączyć skrajności. Unikam środka, a poszukuję aktywów bardzo bezpiecznych w połączeniu z takimi o możliwie dużym poziomie zwrotu.
  • Według tego modelu myślenia: kiedy budujesz startup i masz jakiekolwiek nadwyżki, to lokuj je np. w nieruchomości. Nie inwestuj w tę samą klasę aktywów, do której należysz, czyli w startupy. 
  • Kiedy pracujesz na etacie i masz wysokie wynagrodzenie, ale możliwie niewielki potencjalny upside (jedynie pensja, bonus czy niewielka pula akcji), to warto rozważyć ulokowanie nadwyżek w kategoriach bardziej ryzykownych, aby to ryzyko zapracowało potencjalnie wyższym zwrotem – np. w inwestycje w startupy. 
  • Podziwiam przedsiębiorców, którzy wszystkie swoje środki stawiają na jedną kartę i inwestują je jedynie we własny biznes. 
  • To może mieć efekt mnożnika, ale z mojej perspektywy jest zbyt ryzykowne.
Oferta Albrecht&Partners

Jeśli chcesz skorzystać doświadczenia Albrecht&Partners, otrzymać profesjonalne wsparcie dla rozwoju Twojego biznesu – jesteśmy do dyspozycji.

Szczegóły w naszej ofercie

Dywersyfikacja osobistych aktywności

  • Dywersyfikacja sposobu spędzania czasu i poświęcania uwagi to trzeci wymiar, który według mnie warto rozważyć.
  • Często budując biznes, skupiamy się na nim w 100%, co sprawia, że potencjalna porażka nie zostawia nam żadnego punktu podparcia.
  • Dlatego lepiej mieć (jak pisze Miłosz Brzeziński) kilka ogrodów, niż jeden bardzo zadbany. Mogą to być: praca, hobby, rodzina, sport, przyjaciele itp. 
  • Gdy gorzej nam idzie w pracy – zawsze mamy hobby.
  • Osobiście doświadczyłem ogromnego wzmocnienia w życiu zawodowym, gdy poznałem swoją żonę i poczułem się spełniony w relacji partnerskiej. Z kolei trening sportowy nadaje mi lepszy rytm do pracy zawodowej.
  • Mamy często – pod wpływem pasji, ambicji, celów – tendencję zajmowania się pracą przez 15 godzin na dobę. To może się wydawać fajne czy nieuniknione, ale prowadzi do wypalenia oraz daje niezdrową presję na wynik. Nasze dobre samopoczucie, a czasem i poczucie własnej wartości, zależy wyłącznie od powodzenia w biznesie. 

Dywersyfikacja w biznesie i w życiu – jak w praktyce poprawić swój poziom bezpieczeństwa?

  1. Z powyższych trzech poziomów dywersyfikacji wybierz ten, który intuicyjnie postrzegasz jako zaniedbany. 
  2. Wypisz poszczególne kategorie dywersyfikacji (np. dla biznesu to może być produkt, waluta, rynek, grupa docelowa) i zweryfikuj, czy nie występuje nadmierna koncentracja (wg mnie 50%+) na poziomie jednego klienta, obszaru inwestycji, aktywności życiowej. 
  3. Podejmij decyzję odnośnie swoich trzech najważniejszych zasad działania w ramach danego obszaru. Zdecyduj, co dodać albo ująć. Pamiętaj o zasadzie Pareto, by nie popaść w hiperdywersyfikację, czyli po prostu rozproszenie. 
  4. Wdróż i obserwuj, a następnie ciesz się zwiększoną efektywności i bezpieczeństwem.

Greg  Albrecht

Zaciekawił Cię ten materiał? Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się do bezpłatnego newslettera dla zarządzających „Business Unlimited”

Umów się na indywidualną konsultację lub warsztat dla zespołu.

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter