Change language:

Uzależnienie od rozwoju – czy może Ci zaszkodzić?

Lifelong learning (tłum. “kształcenie ustawiczne” – czy tylko mnie to tłumaczenie bawi i zniechęca? 🙂 ) to dla wielu styl życia. Reprezentanci grupy “lifelong learners” są uwielbiani przez branżę edukacyjną, wydawniczą i rozwojową, bo ponadprzeciętnie dużo inwestują w kursy, książki i nowe umiejętności.

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Co ciekawe – często nawet nie otwierają zakupionych książek czy kursów. Doświadczyłem tego na własnej skórze obserwując z lekką frustracją jak niewielki odsetek nabywców mojego kursu “Skuteczny lider w 7 krokach” ukończyło ten program.

Co więcej wielu skutecznych przedsiębiorców i prezesów, których znam nie nadużywa tego typu narzędzi. Wystarczy posłuchać w tym podcaście wywiadów, by usłyszeć, że wielu gościom z trudnością przychodzi wskazanie ostatnio przeczytanej książki czy ukończonego kursu. Skupiają się na swoim biznesie. 

Skoro słuchasz tego podcastu to prawdopodobnie możesz zaliczać się do grupy osób ponadprzeciętnie ciekawych i szukających inspiracji. Czy to może Ci pomóc czy zaszkodzić? Bazując na własnych doświadczeniach i obserwacji klientów nakreślę szanse i zagrożenia płynące z ciągłego poszukiwania nowych umiejętności i informacji. 

Szanse:

  • trendspotting i praktyczne umiejętności – szansa na tworzenie nowych rozwiązań – jeśli faktycznie jesteśmy w fazie poszukiwań i wiemy, czego szukamy
  • relacje – udział w dobrej jakości szkoleniach i kursach pomoże nam poznać nowych ludzi i otworzyć nowe drogi 
  • motywacja do działania – słuchając na konkretny temat prędzej zajmę się nim, bo motywacja 

Zagrożenia:

“Genius is one percent inspiration and 99 percent perspiration” powiedział Thomas Edison. 

  • rozproszenie – dlatego warto najpierw wybrać obszar – albo coś, czego teraz potrzebuję, albo coś zupełnie nowego, ale nie coś, co po prostu jest modne
  • wymówka, dla odwlekania działania – perfekcjonizm lub prokrastynacja w poszukiwaniu idealnego rozwiązania

Jak działać:

  • indywidualne działania rozwojowe nastawione na cel i powiązane z działaniem (terapia, coaching)
  • unlearning – świadome oczyszczanie przedpola i otwartość na zmianę pradygmatu myślenia (https://hbr.org/2016/11/why-the-problem-with-learning-is-unlearning)
  • jeśli to nasze hobby to nazwijmy to po imieniu i bawmy się tym, ale nie udawajmy, że jest to praca

Jakie jest Twoje podejście? Podziel się w komentarzu, napisz do mnie. Jako reprezentant tej grupy zawsze szukam nowych inspiracji. 🙂

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także