Zmień język:

Szczerość w zespole – czy się opłaca?

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Z mojej perspektywy szczerość w zespole jest jedynym opłacalnym sposobem działania. Jednak gdy koleżanka z zespołu zadała mi pytanie: Czy szczerość w zespole się opłaca? Pomyślałem, że jednak nie jest to temat oczywisty. Czy warto być szczerym? Jakie ryzyka i korzyści niesie ze sobą szczerość w zespole? Jak nad nią pracować?

Szczerość w zespole – czy to nie oczywiste?

Szczerość w organizacji niestety nie jest czymś oczywistym. Co gorsza, widuję ludzi, którzy w ogóle ze sobą nie rozmawiają. Wtedy aż gotuje się we mnie, bo wiem, że bez rozmów zmiany nie nadejdą, problemy nie zostaną rozwiązane, nie będzie efektywnej współpracy w zespole. W dłuższym terminie brak otwartości będzie bardzo niekorzystny dla rozwoju całej organizacji i każdego członka zespołu. Dlatego zachęcam, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną braku rozmów, wzmacniać i angażować swój zespół, aby stworzyć warunki do komfortowej pracy w zespole.

Dlaczego ludzie ze sobą nie rozmawiają?

Zaobserwowałem trzy główne powody, przez które ludzie w zespole ze sobą nie rozmawiają. 

  1. Lęk przed oceną, gdy powiem coś niewygodnego, niefajnego (zerknij do odcinka: Jak dawać feedback?). Obawa przed tym, jak zostanie to rozpatrzone przez osoby decyzyjne, partnerów, wspólników. Poczucie lęku przed popełnianiem błędów, wyrażeniem własnego zdania pokazuje, że czegoś się boimy. Ukrywając informacje zwrotną być może coś tuszujemy, mając nadzieję, że będzie lepiej, gdy prawda nie wyjdzie na jaw. Chcemy uniknąć brania odpowiedzialności za jakieś działania. Efektywność pracy i realizacja celów w takich warunkach będzie bardzo trudna.
  1. Hierarchiczność, czyli obawa przed wyrażeniem swojego zdania przed przełożonymi. Być może przełożeni swoim wcześniejszym zachowaniem zbudowali w pracownikach przekonania, że nie warto odzywać się w ogóle, bo za każdym razem ich zdanie było negowane, niedoceniane. W takiej sytuacji zawsze po stronie pracownika pozostaje podjęcie decyzji czy próbować dalej, czy zamilknąć, bo i tak nie da się nie zmienić. 
  1. Podsycanie konfliktów to sytuacja ekstremalna, która jednak występuje. Świadome knucie, polityka, szerzenie plotek. Tutaj ogromną rolę odgrywają zarządzający, którzy powinni zauważyć i rozwiązać problem, o ile oni sami nie są jego źródłem i nie podsycają takich toksycznych zachowań. Takie działania z pewnością nie sprzyjają pracy zespołowej i tworzeniu efektywnych zespołów w dłuższym terminie.

Szczerość w zespole – skrajne podejścia, a zdrowy środek?

Mam wrażenie, że zazwyczaj są dwa skrajne podejścia do szczerości. Powstaje pytanie, czy jest jakiś złoty środek. 

  1. 100% transparentność. Widzę coraz więcej firm, które deklarują 100% transparentność w zakresie siatki wynagrodzeń, wyników finansowych, często nawet poufnych informacji w miejscu pracy. To postawa m.in. Netflixa, która została świetnie opisana w książce No rules, no rules Erin Meyer, Reed Hastings. Polecam, jeśli ten sposób myślenia o twoim zespole jest Ci bliski.
  1. Poufność, tajemnice. Czyli działanie zgodnie z zasadami: nie mów nikomu tego, co tak naprawdę myślisz, makiawelistyczne cel uświęca środki. Podejście pełne podejrzeń, doszukiwania się w innych złych intencji. Zawsze w społeczeństwie jest grupa osób, która funkcjonuje w ten paranoiczny sposób, podobnie dotyczy to zarządzających. Taki system myślenia jest opisywany np. w 48 praw władzy Roberta Greene – książce wydanej w Stanach Zjednoczonych, poczytywanej niezwykle często w tamtejszych więzieniach.

Moim zdaniem brak zaufania nie opłaca się. Zdecydowanie jest więcej ryzyk takiej postawy. Ale na pewno warto podjąć decyzję, w którym miejscu jesteś i chcesz być w swoim zarządzaniu. 

Jak pracować nad szczerością w zespole?

Zacznij od diagnozy swojego środowiska i wpływu. 

Środowisko

W wielopoziomowych firmach warto zrobić np. anonimową sondę, żeby zorientować się, czy członkowie zespołu czują, że mogą być faktycznie są ze sobą szczerzy. Zadaj przykładowe pytania: Czy mogę otwarcie podzielić się z szefem krytyczną opinią? Czy jestem wysłuchiwany? Spójrz też na siebie i zobacz, jak się zachowujesz. 

Wpływ

Warto określić swój wpływ. Jeśli jesteś właścicielem albo zasiadasz w zarządzie i zorientujesz się, że jesteś w środowisku, w którym szczerość nie jest ważną wartością, możesz spróbować to zmienić. Jeśli twój wpływ nie jest na tyle duży – zastanów się, czy chcesz być w tym miejscu. 

Wybierz swoją strategię

Jeśli jesteś szefem, zawsze możesz zmienić siebie i swoją firmę. 

  1. Zobacz, jak wygląda twoje aktualne środowisko.
  2. Wybierz swoją strategię. W którym jesteś miejscu na osi od 100% transparentności do kłamstwa.

Wybierz konkretny model komunikowania

Gdy wybierzesz strategię, bardzo łatwo podejmiesz decyzję o konkretnym modelu komunikowania. Zajrzyj do książki Kim Scott Szef wymagający i wyrozumiały i wybierz odpowiedni sposób. Kim Scott przy pomocy dwóch osi –  bezpośredniej konfrontacji i osobistej troski – dzieli sposób komunikowania na cztery modele. W zależności, co jest dla Ciebie ważne – znajdziesz odpowiedni dla siebie, zgodnie z przyjętą strategią. 

Z tych czterech typów radykalna szczerość, która łączy osobistą troskę i bezpośrednią konfrontację, jest najlepsza, ale bardzo efektywna jest też raniąca agresja, gdzie nie jest miło, ale jest skutecznie i przewidywalnie. 

Działaj, nie opowiadaj o działaniu

Kiedy znasz już swoją strategię, wybrałeś model komunikacji, zdecydowanie lepiej jest od razu działać niż o tym opowiadać. Na początek radzę wykorzystywać szczerość w pozytywnym kontekście, czyli mówić o pozytywnych sytuacjach w odniesieniu do współpracowników. Doceniaj otwarcie ich zaangażowanie, a będziesz budować zaufanie. Krytykowanie i kwestionowanie zacznij od siebie. To niesamowicie buduje innych, gdy potrafisz mówić otwarcie o swoich wyzwaniach, zwłaszcza jako właściciel czy menedżer, osoba, która jest wysoko w hierarchii. Wzmocnisz w ten sposób relacje ze swoim teamem i będziesz lepszym liderem.

Podsumowanie

Czy szczerość w zespole jest oczywista? Być może nie, ale powinna. Na pewno warto mieć własną strategię i konsekwentnie wdrażać ją w życie, by pozostać spójnym dla siebie i członków zespołu. Według mnie nie ma niczego lepszego niż szczerość, która pozwala nam spać spokojnie, być w środowisku, w którym można mówić o tym, co się myśli bez obaw o konsekwencje. W dłuższej perspektywie dzięki takiej postawie realizowanie celów będzie o wiele prostsze, bo będziesz otoczony jako dobry lider osobami, które mogą w pełni uwolnić swój potencjał, dzięki odpowiedniej kulturze organizacyjnej i wspierać rozwój organizacji.


Chcesz otrzymywać bezpłatnie najciekawsze materiały, które pomogą Ci lepiej prowadzić biznes i optymalnie rozwijać karierę? 

Zapisz się na www.gregalbrecht.io/klub, a co piątek znajdziesz w skrzynce garść inspirujących materiałów ze świata. Dołącz do tysięcy subskrybentów. W razie czego, zawsze możesz wypisać się jednym kliknięciem.

Szukasz wsparcia w prowadzeniu biznesu? Chcesz zostać partnerem podcastu? Poznaj Albrecht&Partners i umów się na rozmowę: www.albrechtpartners.com

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter