Change language:

5 kroków – jak odzyskać radość z pracy?

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Czy praca lidera może być zabawą? Dlaczego nie? Jesteśmy dorośli, ale to nie oznacza, że nie możemy czerpać dziecięcej przyjemności z odpowiedzialnych zadań. W tym podcaście pokazuję 5 prostych kroków do odzyskania radości z pracy.

Spis treści

  1. Twoje nastawienie do pracy
  2. Cele w pracy
  3. Przemęczenie psuje radość z pracy
  4. Powtarzalność – przyczyna zniechęcenia w pracy
  5. Radość z pracy a otoczenie

Krok 1 – nastawienie do pracy

Pierwsza kwestia to nastawienie. Mam taką obserwację, że jesteśmy społecznie warunkowani do tego, żeby myśleć, że praca jest ciężka. Och, ta robota. To jest coś trudnego. W związku z tym, automatycznie nastawiamy się na to, że będzie ciężko.

Czy to naprawdę jest trudne? Czy nie możemy bawić się pracą? Jeżeli będą trudności, wyzwania, to na pewno będzie ciekawe, by je przełamać, znaleźć rozwiązanie. Automatycznie będzie nam łatwiej. Zadanie w pracy nie będzie wyzwaniem, które nam zagraża, ale fajną zabawą, która może nam dać siłę.

W mojej perspektywie nastawienie to bardzo ważna kwestia, która zmieni naszą percepcję zadań do wykonania w pracy.

Krok 2 – sprawczość i cel w pracy

Drugi punkt to kwestia celu i sprawczości. Kiedy nie mam przekonania co do tego, czemu ma służyć to, co robię, to radość z pracy spada.

Kiedy nagrywam te podcasty, mam takie chwile, kiedy zastanawiam się, czy to będzie wartościowe, przydatne? Czy rzeczywiście to, co powiem, komuś się przyda? Z jednej strony dobrze, bo to mnie stymuluje, żeby tworzyć coś nowego, innego. Z drugiej, kiedy mam te wątpliwości, spada moje zaangażowanie i mniej czuję przyjemność, a bardziej obowiązek.

Jeśli chcesz skorzystać doświadczenia Albrecht&Partners, otrzymać profesjonalne wsparcie dla rozwoju Twojego biznesu – jesteśmy do dyspozycji.

Szczegóły w naszej ofercie

Dopóki nie przypomnimy sobie, jaki jest cel naszej pracy, co nas napędza, to możemy mieć trudności. Wtedy praca z radości, z zabawy, zamienia się w ciężki – specjalnie to mówię – ciężki obowiązek.

Jeżeli masz takie poczucie, jesteś przygnębiony pracą, brakuje entuzjazmu – może warto wrócić do tego, co naprawdę lubisz robić w tej pracy? Co jest fajne? Po co to robisz?

Krok 3 – zmęczenie fizyczne

Trzecia kwestia – z powodu przemęczenia coś, co nas bawiło, staje się dla nas przykrym obowiązkiem. Szczególnie osoby bardzo ambitne cały czas dokładają sobie nowe rzeczy. Obserwuje u liderów, że biorą coraz więcej na siebie. To, co zaczynało się jako fascynacja, zabawa, entuzjazm, staje się czymś, co przeciąża.

Warto więc świadomie patrzeć i redukować zadania. Zastanów się, co możesz zredukować? Czego możesz w ogóle nie robić czy komuś oddelegować? Dużo na ten temat mówię w swoim kursie VOD, czy online „Skuteczny lider w 7 krokach”. Tam pogłębiam ten temat.

Kiedy czuję takie przemęczenie, staram się nie robić nic. Oczywiście to „nic” jest w cudzysłowie, bo cały czas coś robię, ale nie w swojej skali. Redukuję do 30–40% intensywność pracy i innych aktywności. Po prostu więcej wypoczywam i daję sobie perspektywę dystansu. To pomaga znowu odzyskać radość z pracy.

Krok 4 – urozmaicaj, a odzyskasz radość z pracy

Powtarzalność jest dla niektórych osób czymś, co męczy. Urozmaicenie sposobu robienia tego, co już robiliśmy może nam pomóc w odzyskaniu przyjemności. Co, nawiasem mówiąc, może się również przekładać na lepsze efekty, wyniki.

Czasem zmiany bardzo pozytywnie stymulują nasz mózg. Pokazują różnicę między jednym dniem a drugim. Pokazują nam, że jesteśmy w stanie też mieć sprawczość, wpływać na to, jak pracujemy, co robimy.

Urozmaicenie może być czymś, co nas po prostu pobudzi. Czyli zrobienie tego samego, w inny sposób czy w innym miejscu. Ja na przykład prowadzę niektóre sesje coachingowe z osobami, które nie mają ochoty rozmawiać przez video, przez telefon. To jest naprawdę rewelacyjna rzecz. Można być w innym środowiskum spacerować, robić coś innego. Równocześnie dostarczać taką samą, a może nawet lepszą wartość osobie po drugiej stronie i vice versa. Czasem osoby, którym pomagam, także w tym czasie robią coś innego. Na przykład spacerują, czy jeżdżą sobie samochodem. To pomaga im się skupić i zmienić perspektywę do tego, jak ta praca, jak to działanie wygląda. Jest to coś nowego, coś świeżego. Co także daje radość.

Krok 5 – wpływ otoczenia na czerpanie radości z pracy

Jak odzyskać radość z pracy dzięki otoczeniu? Niestety wśród ludzi, którzy na nas negatywnie oddziałują – trudno jest czerpać zabawę i bawić się pracą. Czujemy się dobrze, wśród ludzi, których lubimy, którym ufamy. W środowisku, w którym czujemy się bezpieczni. Dla mnie to zawsze był priorytet. Dlatego kiedy zaczynałem mieć wątpliwości, czy środowisko, w którym pracuję jest właściwe, to przyglądałem się temu. Szukałem sposobów do naprawy, ale kiedy widziałem, że mój wpływ jest za mały, po prostu odchodziłem, rezygnowałem. Możesz zobaczyć na moim LinkedIn, ile różnych rzeczy w życiu robiłem. Nigdy się nie bałem zmian. Tylko raczej czułem „Może to środowisko nie jest dla mnie optymalne. Może to, co już mogłem zebrać z tego miejsca – już zostało zabrane. Może są inni ludzie, z którymi będę mógł współpracować i czuć się dobrze?”

Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy, bo pracuję ze wspaniałymi ludźmi. Zarówno wewnątrz, w zespole Albrecht&Partners, ale także mam niezwykłych klientów, partnerów biznesowych. Nie mam obaw. Nie muszę niczego udawać. Mogę być sobą. To oczywiście jest dużo łatwiejsze, niż za każdym razem próba nakładania maski i udawania kogoś innego, żeby osiągnąć jakiś cel. Po prostu jesteśmy sobą.

Jak odzyskać radość z pracy – podsumowanie

Po pierwsze – nastawienie, że praca może być przyjemna. Druga kwestia – sprawczość i cel. Co zyskuję? Dlaczego lubię to, co robię? Dlaczego się na to zdecydowałem? Co jest w tym fajnego? Trzecia kwestia – odpoczynek. Redukowanie zadań, delegowanie, żeby nie być przemęczonym. Po czwarte – urozmaicanie. Jak możesz daną czynność wykonać inaczej? Piąte – otoczenie. Z kim pracujesz? Czy odcinasz negatywne relacje? Czy koncentrujesz się na tym, żeby móc być sobą i pracować w sposób, który jest zgodny z Tobą?

Jeżeli o te rzeczy zadbasz, to uważam, że praca może być zabawą. Jeżeli nadal masz wątpliwości, to przypomnij sobie siebie, jako małe dziecko. Jakie rzeczy wtedy sprawiały Ci przyjemność, co naturalnie Cię przyciągało? Może w tym są jakieś elementy, które możesz wprowadzić do swojej pracy. Nawet jeżeli to będzie niekonwencjonalne. Szukaj jeszcze więcej naturalnej radości w pracy, żeby zbudować pozytywne skojarzenie ze swoją pracą.

Jeżeli masz dalsze wątpliwości, jak to zrobić – zawsze możesz skorzystać ze wsparcia. Wsparcia coacha, czy kogoś, kto pomoże Ci spojrzeć na Twój biznes, sposób działania z perspektywy.

Greg  Albrecht kontakt

Zaciekawił Cię ten materiał? Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się do bezpłatnego newslettera dla zarządzających „Business Unlimited”

Umów się na indywidualną konsultację lub warsztat dla zespołu.


Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter