Jak skutecznie zrealizować swój pierwszy webinar? – posłuchaj podcastu:
Jak skutecznie zrealizować swój pierwszy webinar? – opis odcinka:
Webinary pojawiają się ostatnio w mediach społecznościowych jak grzyby po deszczu.
Czy to oznacza, że nie ma sensu organizować webinaru, bo nie wyróżnisz się na tle innych?
Czy wręcz przeciwnie, to dowód, że ta forma komunikacji działa?
Według mnie warto zrealizować webinar dla swojej firmy i przekonać się, jak to zaprocentuje.
Zanim przeczytasz dalej, kliknij SUBSKRYBUJ! Dzięki. 🙂
To lecimy z Twoim webinarem:
Wybierz temat, na którym się znasz, by zaplanować swój pierwszy webinar. Następnie wysłuchaj tego odcinka – dostaniesz ABC robienia webinarów w pigułce. Dzięki temu w krótkim czasie wzmocnisz relacje z klientami i dotrzesz do nowych osób z informacją o Twojej firmie.
W 113. odcinku #GregAlbrechtPodcast między innymi:
- 3 powody, dla których warto zorganizować webinar dla biznesu
- Jak i kiedy przygotować rejestrację uczestników na webinar
- Jak komunikować i zapraszać na webinar
- O której godzinie warto zaplanować webinar
- Jakie oprogramowanie i jaki sprzęt jest potrzebny
- Na jakich platformach warto się komunikować
- Dlaczego warto czasem skorzystać ze wsparcia profesjonalistów
- Jak efektywnie przygotować się i poprowadzić webinar
- Co zrobić po webinarze, by zmaksymalizować efekty
I pamiętaj – najważniejsza jest treść, to co przekażesz. Zatem nie szukaj perfekcji i zrealizuj swój pierwszy webinar już wkrótce.
Przykładowe webinary mojego autorstwa znajdziesz tu na YouTube:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL1RvNydtiFqsCMH_LYfGCGAvfE5-QJkNe
Ten odcinek GAP to pierwszy odcinek zrealizowany na specjalne życzenie członka Klubu Greg Albrecht Podcast (dzięki za inspirację, Mariuszu). Mam nadzieję, że przyda się wielu słuchaczom oraz zachęci Cię do dołączenia do klubu na: https://albrechtpartners.com/klub
Masz pomysł na temat odcinka? Znasz kogoś, kto powinien być moim gościem? A może chcesz zostać sponsorem podcastu? Napisz do mnie: gregalbrechtpodcast (at) gmail.com
Transkrypcja:
Webinar – jak go zrobić skutecznie?
Dziś wszyscy wokół robią webinary. Jak zrobić to skutecznie z korzyścią dla Twojego biznesu? Posłuchaj w tym odcinku.
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym dlaczego, jak i po co robić webinary dla Twojego biznesu. Jest to odcinek solowy na specjalne życzenie Mariusza, który jest członkiem klubu Greg Albrecht Podcast. Jeżeli nie wiesz co to jest za klub, to koniecznie wejdź na gregalbrecht.io/klub i zapisz się, a przekonasz się jakie korzyści płyną z bycia w tym klubie. No i jeżeli lubisz słuchać tego podcastu, to już teraz zasubskrybuj go proszę i powiedz o nim znajomym, żeby więcej osób mogła o nim usłyszeć. A tymczasem w dzisiejszym odcinku dowiesz się o tym jak produkować webinary, dlaczego warto i poznasz trochę moich doświadczeń z tej dziedziny. Tyle na wstępie i życzę udanego słuchania.
Webinar – co to jest i jak działa
No więc, jeżeli interesuje Cię temat realizacji webinarów, jak to robić, dlaczego warto to robić, kiedy, różne moje doświadczenia, to o tym właśnie w tym odcinku. A konkretnie przygotowałem takich 7 punktów, do których nawiążę, które mam nadzieję pomogą Ci zdecydować:
- Po pierwsze, czy webinar może być przydatny dla Twojego biznesu?
- Po drugie, w jaki sposób zrealizować go optymalnie, żeby najbardziej na nim skorzystać?
Moje doświadczenia z realizacją webinarów są dość obszerne. Nawet teraz w tym okresie tak zwanej izolacji, miałem przyjemność realizować z różnymi osobami webinary. Czy z Ulą Podrazą z Planet Partners, czy też wcześniej na przykład z Romeo Manems, Man Digital. Także różne doświadczenia webinarowe mam za sobą i mam nadzieję, że ta wiedza przyda się Tobie, w Twoim biznesie.
Webinar – sposób na kontakt ze społecznością
Pierwsze pytanie to jest: dlaczego warto w ogóle robić webinary? Z mojej perspektywy to są trzy rzeczy.
Po pierwsze, jest to fajna możliwość do tego, żeby ze swoją społecznością, jeżeli już ją masz, zbudować pewną relację. Czyli mieć płaszczyznę, w której równocześnie komunikujesz się na poziomie osobistym z dużą liczbą osób. I oczywiście to nie jest takie spotkanie jak rozmowa przy kawie, ale i tak jest to efekt jednak takiej osobistej interakcji.
Bo zobacz jak wiele osób wybiera na przykład live ze swoim trenerem, zamiast oglądania nagrań video tych samych ćwiczeń wykonywanych przez tego samego trenera. Jest po prostu pewien efekt takiego spotkania, takiej relacji, tego, że to jest na żywo, że robicie to równocześnie. I webinar pozwala Ci to osiągnąć z Twoimi różnymi ludźmi, w Twojej społeczności. Czy to są klienci, czy to są partnerzy handlowi, czy to są Twoi pracownicy. I z tej perspektywy zobacz, że możesz fajnie dużo kontaktów równocześnie nawiązać w relatywnie krótkim czasie.
Webinar, który daje wartość
Druga rzecz, która myślę, że idzie w parze z tym, no to jak już się spotykacie, to chcesz pokazać różnym osobom pewną swoją kompetencję, ale równocześnie dać im w ten sposób wartość, czyli dać im coś, co oni mogą wykorzystać. W związku z tym to jest ważna rzecz, że jeżeli tworzysz webinar to zastanów się, jaka wartość naprawdę ma płynąć z tego dla słuchacza czy uczestnika. Żeby to nie było takie gadanie, z którego nic nowego nie wyniknie.
Webinar – jak rozwinąć bazę subskrybentów
I trzecia kwestia myślę, że bardzo atrakcyjna z moich doświadczeń, to jest rozwijanie bazy swoich subskrybentów. Bo webinar jest świetnym sposobem na to, że jeżeli go dobrze zakomunikujemy poza swoją siecią kontaktów, czyli poza tą swoją społecznością, to jesteśmy w stanie zachęcić nowe osoby do tego, żeby weszły z nami w interakcje, zobaczyły czy mamy coś ciekawego do powiedzenia i w jaki sposób możemy im w jakiejś kwestii doradzić. I ta trzecia rzecz dla mnie wydała się być w sumie najciekawsza z perspektywy moich ostatnich doświadczeń z różnymi webinarami, o czym też powiem. Powiem w jaki sposób to zrobiłem, ale z doświadczenia mojego, jeden webinar może Ci przynieść kilkaset nowych kontaktów w swojej bazie newsletterowej. Więc nie wiem ile ich masz, natomiast zawsze jest to bardzo dużo ciekawych osób, które weszły już z Tobą w interakcję i mogą być Tobą zainteresowane.
Webinar – jak rejestrować ludzi
Pierwsza kwestia do której bym zachęcał, żeby nad nią się zastanowić i pierwszy punkt to jest rejestracja. Jak rejestrować ludzi na webinar? Powiem szczerze ja ignorowałem niektóre narzędzia, które pewnie się fajnie sprawdzają, więc na ten temat się nie wypowiem, na przykład bardzo dawno już nie używałem wydarzeń na Facebooku, do tego, żeby ściągać ludzi na webinar, chociaż wiem, że wiele osób to robi. No bo jest jakaś natywna platforma, gdzie już ludzie tam są. Natomiast skupiłem się raczej na tym, zgodnie z tą ideą, żeby zbierać kontakty bezpośrednie do uczestników, a wszystko to, co jest w Facebooku to nie jest nasze, tylko należy do Facebooka. Więc skupiłem się na tym, żeby jednak rejestrować ludzi na to wydarzenie, na zewnętrznej stronie.
Jak ja rejestruję ludzi na webinar?
Wykorzystuję narzędzie, którego i tak używam do mailingów, to się nazywa MailerLite. Bardzo fajne narzędzie zupełnie je mogę polecić, choć nie mam z tego niczego, ale po prostu używam go od paru lat i jest bardzo fajny i atrakcyjny cenowo. Tam na stronie MailerLite masz zakładkę Landing pages i możesz sobie taki Landing Page założyć z rejestracją do konkretnej grupy, zawsze zakładam oddzielną grupę subskrybentów i widzę kto potem zarejestrował się to do danego webinaru. Wyklikanie takiego landing page zajmuje mi 10 minut, dosłownie, a może jak już mam treści to nawet pięć minut, w związku z tym przygotowanie strony rejestracji myślę, że to jest super rzecz. Potem do takiej strony, którą przygotowałem, gdzie jest zazwyczaj napisane, jaki jest temat, jakie główne zagadnienia, kto bierze udział i link do zapisu na maila, dodaje zawsze odpowiednią grupę i z tej grupy ludzi zbieram do tego, żeby potem wysłać im powiadomienie. Bo oczywiście zbieram te kontakty po to, żeby potem móc wszystkich powiadomić gdzie ostatecznie będą mogli obejrzeć ten webinar.
Webinar – kiedy zacząć rejestrację?
Co jest istotne w kontekście planowania, to moje doświadczenie jest takie, że warto robić to z wyprzedzeniem około dwóch tygodni. Dwa do trzech tygodni myślę, że jeżeli robimy to wcześniej, to trochę ta energia zaciekawienia może spadać, takie są moje doświadczenia, natomiast jak zrealizowałem takie webinary, gdzie na zaproszenie było około tygodnia to ludzie już mieli pewne plany i wtedy ten efekt, ta liczba osób zebranych, była po prostu dużo, dużo mniejsza, więc dajmy sobie czas na to, żeby ludzie mogli się do tego webinaru zarejestrować.
Webinar – zadawanie pytań
No i to, co czasem też umieszczam jako możliwość na tej stronie landing page, albo w innej opcji wysyłam w mailu do ludzi, którzy już się zarejestrowali to jest możliwość zadania pytań, bo to myślę jest bardzo fajne. Wysyłasz ludziom, których zaprosiłeś, możliwość zadania pytań wcześniej do tego webinaru. Dzięki temu potem, kiedy on się odbywa możesz po prostu część z tych pytań od razu zaadresować i nie musisz ich wszystkich rozwiązywać na żywo, co jest czasem bardzo trudne, bo jak masz dużo osób w trakcie webinaru to czytanie pytań, odpowiadanie, potrafi być dużym wyzwaniem. Więc fajnie mieć trochę pytań przygotowanych.
Zaproszenie na webinar
Druga kwestia to jak już mamy ten Landing Page, mamy ideę no to naturalnie chcemy ludzi zapraszać, to co dobrze działa, jeżeli chodzi o zaproszenia to na pewno kiedy partnerujemy z kimś. Ja na przykład miałem bardzo fajne tutaj doświadczenia, ostatnio między innymi z online summitem, organizowanym przez Magdę Pawłowską, która zaprosiła mnie do niego. Dzięki temu, że działaliśmy wspólnie, to zawsze jakieś dwie grupy osób, dwa kanały dotarcia, są w stanie ściągnąć ludzi i zainteresować ich do pewnego jednego wydarzenia. Czyli krótko mówiąc, kiedy realizujesz webinar z kimś to jest bardzo fajna rzecz.
Podobnie niedawno realizowałem webinar z Eventy Online. Oni mają swoje kanały, ja mam swoje, to się zawsze dodaje i jest takie, jak to się mówi pieczenie większego ciasta. Że nie konkurujemy, tylko tworzymy coś większego razem. I o tym warto pomyśleć, bo jak naszym celem jest nie tylko dać coś społeczności, którą już mamy, ale też zachęcić ludzi spoza społeczności, no to naturalnie warto zakomunikować też poprzez komunikację zewnętrzną.
Wiem, że do wielu webinarów ludzie też wykorzystują reklamy. Czy na Facebooku na przykład, czy w innych miejscach. Ja tego teraz nie robię, kiedyś raz robiłem duży webinar 3 lata temu na Facebooku i rzeczywiście udało mi się chyba 5000 osób ściągnąć na ten webinar poprzez reklamę. Natomiast teraz wychodzę jednak z takiego założenia, że bardziej zależy mi na osobach, które rzeczywiście są naturalnie zainteresowane, które mogą przyjść z różnych społeczności. Wiem, że w trakcie realizacji jednego z tych webinarów też dodatkowo jedna osoba wrzucała na różne grupy tematyczne link i zachęcała do przyjścia na Webinar, więc to też jest może ciekawa rzecz.
Jeżeli masz kogoś, kto może wejść na różne grupy, wrzucić link do tego twojego webinaru, to to może fajnie pomóc, bo rzeczywiście trochę osób tymi kanałami. również dochodziło.
No i taka wspólna komunikacja i też pokazanie dodatkowych osób może mieć dodatkowy plus, a mianowicie, że jeżeli wszędzie pojawia się cały czas Twoja twarz, Twoja komunikacja ludzie mogą być tym trochę znudzeni. Ja też tego doświadczam nawet robiąc te podcasty, że ktoś mówi: „No dobra Greg znowu coś wrzucił. Co to jest?” A kiedy są podcasty z gośćmi to zawsze są osoby, które mówią „O, kto to jest?” albo „Znam tę osobę!”, „Jestem zaciekawiony!”, więc jeżeli robisz cykl materiałów cyklu webinarów dobrze jest pokazać dodatkowe osoby, które mogą też odwrócić uwagę od Ciebie, a skupić uwagę na innych. Bo czasem niestety nie liczy się tylko meritum, czyli temat, ale też liczy się kto konkretnie mówi i jednak ludzie klikają w te twarze, które znają, więc dobrze to robić z kimś innym.
O której zacząć webinar
Trzecia kwestia po rejestracji i po komunikacji to jest godzina. O której godzinie zaplanować ten Webinar, może to powinien być wcześniejszy punkt, ale nieważne. W każdym razie moje doświadczenia pokazują, że najlepiej te webinary w mojej branży działają około dwudziestej. Robiłem też takie ankiety i zazwyczaj planuję webinary na 20:00. Niektórzy próbują o 13:00, w godzinie lunchu, nie mam przekonania, czy to jest dobra metoda. Wiem, że dla niektórych działa. W przypadku mojej grupy docelowej, która jest zazwyczaj bardzo zapracowana to po prostu nie wychodzi.
Niektórzy też starają się robić to od razu po zakończeniu pracy czyli około 17, 18. Jak mówiłem, dla mnie zawsze najlepiej sprawdza się dwudziesta i tę godzinę polecam Ci do realizacji webinarów.
Webinar – aspekty techniczne
Potem pojawia się pytanie, od którego Mariusz zaczął w ogóle, czyli technikalia, jak to zrealizować technicznie? No więc, poza platformą rejestracji, komunikacji, o czym już mniej więcej mówiłem, czyli używam MailerLite do zasubskrybowania, potem wysyłam ludziom pewne newslettery przypominające o tym, że będzie ten webinar i potem oczywiście komunikuję w mediach społecznościowych, w których działam, czyli na Facebooku mam stronę, na YouTubie mam kanał, na Linkedin oczywiście i na Instagramie, to poza tymi kanałami, poza komunikacją, warto się zastanowić: dobra, no ale gdzie wreszcie zrealizujemy ten webinar.
Webinary – samodzielnie czy z profesjonalistą?
No i od strony technicznej mamy dwie drogi, jedna droga to zlecić to profesjonalistom i naprawdę, jeżeli nie robisz webinarów dużo i jest to dla Ciebie ważne, to uważam, że warto za to zapłacić, żeby się po prostu nie martwić. Ja zrealizowałem kilka takich projektów, kiedyś realizowałem webinary, na przykład z bardzo fajnym człowiekiem, Pawłem Choińskim, który mi pomagał. Po prostu przyjeżdżał ze sprzętem, podłączał wszystko, wideo, wszystkie kanały moje społecznościowe i ja tylko jedyne co musiałem robić to gadać i to mi dawało dużo poczucia bezpieczeństwa.
Ostatnio bardzo fajnie nagraliśmy w studio webinary na żywo z eventu online z Anią Butrym, więc można to oddać profesjonalistom i powiedziałbym, że pewnie to kosztuje od kilkuset złotych wzwyż w zależności od tego jaki sprzęt, jakie platformy, jaki materiał, godzina, ile trwa i tak dalej. Ale to nie jest jakiś kolosalny wydatek, jeżeli pomyślimy o tym, jaka wartość może płynąć z takiego webinaru dla wszystkich. Bo jeżeli na Twój webinar przyjdzie 500 osób i nawet zapłacisz te kilkaset złotych za realizację, no to płacisz złotówkę, dwie za to, żeby dotrzeć do naprawdę wartościowej osoby ze swoim materiałem, więc w porównaniu z jakimikolwiek innymi kanałami komunikacji to może się okazać, że wcale nie jest to takie drogie. I jeszcze profesjonalnie zrealizowany materiał wygląda zawsze lepiej, niż coś, co realizujemy sami. Ale oczywiście powiem też o tym jak ja to realizuje, jak to realizowałem, bo akurat niektóre robiłem profesjonalnie, a niektóre zupełnie, czy w miarę amatorsko.
Jaka platforma do webinarów?
I teraz jeżeli chodzi o platformy, to jest istotne. Wszystkie te webinary swoje streamowałem do dwóch platform: do Youtuba i do Facebooka równocześnie. Dlaczego? Dlatego, że na YouTube jest takim naturalnym miejscem, gdzie ludzie oglądają plus jest bardzo fajna jakość tego streamingu, mam tam odrobinę subskrybentów, jakąś grupę, która mnie słucha i chciałem tam od razu opublikować ten materiał, żeby móc korzystać z tej grupy i to jest myślę fajny kanał, na którym ludzie są przyzwyczajeni video.
Drugi, oczywiście to Facebook, który za to w związku z tym, że mnóstwo osób tam jest cały czas, no to można też fajnie trafić na osoby przypadkowe, do których można trafić, no i teraz, żeby pojawiać się na tych dwóch platformach równocześnie. Pojawiać się na tych dwóch platformach równocześnie, potrzebne jest jakieś narzędzie, na przykład Restream. To jest jedno z takich narzędzi, ale tych narzędzi jest sporo , które pozwalają nam właśnie nagrywać i streamować, podłączać się do różnych kanałów. Sprawdzę jeszcze jeden, więc w opisie odcinka i na wideo naniosę nazwy jeszcze jednego takiego narzędzia bezpłatnego, którego ostatnio używaliśmy.
Na Instagramie ja na przykład nie streamuje. Dlatego, że bardzo trudno mi było po pierwsze dopasować się formatem, po drugie odpowiadać na pytania, więc z Instagrama korzystałem z liveów, ale raczej do takich luźnych, niespodziewanych dyskusji, a nie do typowych webinarów. Aczkolwiek wiem, że dla wielu osób to świetnie działa, po prostu nie mam tu doświadczeń, więc nie będę o tym mówił. Ja po prostu robiłem to tak, że odpalałem sobie telefon włączam Liva i jadę. Bez jakiś dodatkowych elementów technicznych.
Software do webinarów
Są jeszcze fajne oddzielne platformy do streamingu, które również mają możliwość wpięcia się do zewnętrznych kanałów jak Facebook, czy inne. Taką aplikacją jest na przykład Crowdcast, którego używa właśnie Man Digital i jak realizowałem z nimi nagranie to po prostu łączyliśmy się na żywo przez tą platformę, już bez wykorzystania jakichś zewnętrznych narzędzi typu Skype, czy inne. Po prostu byliśmy od razu podpięci przez platformę Crowdcast. Oni mają takie końcówki, że nawet możesz z telefonu siebie streamować na żywo i podpiąć się też do różnych miejsc na zewnątrz. Ale też jest strona, na której każdy może wejść i zadawać pytania na żywo, czyli jest jakby jedna strona online, do której możesz kierować ludzi. żeby tam oglądali.
No i to, myślę jest ogromna paleta różnych rozwiązań, od bezpłatnych do płatnych, z których można skorzystać.
Jaki sprzęt do webinaru?
Ale oczywiście oprócz softwaru, jest jeszcze ważna kwestia taka, o której nie mówiłem, ale która jest ważna, czyli sprzęt. Jaki sprzęt można wykorzystać? Ja do nagrań wykorzystuję mikrofon, bo to jest bardzo ważna kwestia i to nie jest ten mikrofon, który tutaj widać jeżeli oglądasz ten materiał. Teraz nagrywam z wykorzystaniem mikrofonu, który podłączony mam do rekordera. Natomiast jeżeli prowadzę webinary, to mam taki duży mikrofon, który może widziałeś gdzieś na jakichś innych moich nagraniach, który się nazywa Blue Yeti Pro. Myślę, że on jest za dobry nawet do webinarów. Natomiast ja też go używam do nagrań podcastu.
Bardzo fajny mikrofon, podłączam pod USB i po prostu przez komputer. Ważne, żeby ten mikrofon był jakiś przyzwoitej jakości jakości, a nie taki, który mamy wbudowany w słuchawkach. Bo niestety, jak nagrywałem z wykorzystaniem nawet Airpodsów Pro, to ta jakość jest dużo, dużo gorsza. A jednak porządny mikrofon ma sens i to nie musi być wydatek rzędu 1000 zł, jak na przykład ten Blue Yeti Pro, tylko to może być kilkaset złotych. Ten mikrofon, którego teraz używam akurat, jego nie można bezpośrednio podłączyć, ale podobny na pewno można, kosztuje około 300 zł i ma świetną jakość dźwięku.
Jak nagrać webinar
Jeżeli chodzi o drugą rzecz, która ma sens, ale może nie jest konieczna, to jest kamerka. Ja kiedyś przeczytałem w internecie jaka jest najlepsza kamerka do robienia streamingów. Logitech chyba 922, kupiłem taką kamerkę, podłączyłem sobie do komputera. Okazało się, że mój komputer jest za słaby, rozdzielczość tej kamerki była za dobra i po prostu tak to przerywało, że wróciłem do używania na potrzeby webinarów zwykłej kamery po prostu, którą mam wbudowaną w komputerze i naprawdę wystarcza to w zupełności.
Więc ważna rzecz z mojej strony myślę, do wszystkich perfekcjonistów, do których ja z natury również się zaliczam – trzeba osiągnąć jakąś przyzwoitą jakość, ale to nie jest super ważne, żeby jakość była niezwykła. Super ważne jest, żeby dynamika, żeby przekaz, żeby wartość merytoryczna była niezwykła. No bo nikt tego nie będzie wyświetlał w 5K na pełen ekran, to nie jest jakiś koncert, czy nie wiadomo co. To jest rozmowa, więc też nie śrubujmy oczekiwań.
Zróbmy jakikolwiek webinar z jakimkolwiek narzędziem jakie mamy, wystarczy zwykły mikrofon, nawet możemy streamować bezpośrednio na live na Facebooku na początku, bez jakichkolwiek pośrednich narzędzi. Po prostu odpalić sobie Live na Facebooku, kliknąć jedną ikonkę i zobaczyć co się wydarzy i do tego zachęcam, bez szukania perfekcyjnych rozwiązań i potem ewentualnie doskonalić się.
Jak zaplanować webinar
Przebieg tego webinaru na pewno ma znaczenie. Przebieg webinaru, to znaczy zawsze warto przygotować jakąś część merytoryczną, chociaż ja wielokrotnie tak jak i tutaj w przypadku tego podcastu czy tego filmu, mówię raczej z głowy i nie mam zrobionych slajdów, które bym pokazywał. Chociaż one mogłyby wyglądać na pewno atrakcyjnie, szczególnie na wideo, więc można zrobić sobie trochę slajdów. Korzystałem z tego na przykład w „Jak wzmocnić biznes w kryzysie”. Na moim kanale na YouTubie możesz zobaczyć taki film, który właśnie był elementem webinaru, który realizowaliśmy wspólnie z Magdą Pawłowską i tam rzeczywiście zrobiłem slajdy, w których punkt po punkcie po prostu przekazałem główne myśli.
Te slajdy są pomocne przy webinarach, można to wtedy wykorzystywać po prostu funkcję udostępniania ekranu. Udostępnialiśmy ekran przez, chyba wtedy rozmawialiśmy przez Skype, udostępniłem ekran i zmieniałem z siebie po prostu na prezentację. Bardzo prosta kwestia, ale do czego zmierzam? Myślę, że ważne, żeby ta część prezentacyjna nie była zbyt długa i żeby też w trakcie zadawać pytania i budować interakcje, żeby się totalnie nie odkleić, bo też mam takie doświadczenia, że robiłem webinar, w którym w ogóle nie było tej interakcji na początku, tylko było, po prostu, wystąpienie z mojej strony.
To jest na kanale „Virtual Leadership” i rzeczywiście myślę, że ten format to nie był idealny format, bo warto, żeby ta interakcja była od początku, a nie było to po prostu zwykłe wystąpienie, więc nawet jeżeli masz slajdy, pokazuj, ale wchodź w interakcje.
Pytania na webinarze
No i druga kwestia, oczywiście bardzo istotna, odpowiadanie na pytania, wchodzenie w interakcje. Obyś miał tych pytań, czy miała tych pytań, jak najwięcej. Zazwyczaj uprzedzam, tych pytań jest mniej niż by się wydawało. No chyba, że jesteś super osobą rozpoznawalną, albo temat jest jakiś taki lekki, który ludzie chętnie zadają pytania, ale jeżeli chodzi o, na przykład, moją branże i problemy związane z biznesem, to ludzie niechętnie zadają pytania dotyczące swojego biznesu. Nie bardzo chcą się odkrywać z pewnymi problemami i takie są też moje doświadczenia. Ja zachęcam do zadawania pytań, jak już tu jesteśmy, to jeżeli masz do mnie jakieś pytania, po prostu pisz do mnie mailem czy przez inne kanały. Ja postaram się na nie w jakiejś formie w mediach społecznościowych odpowiedzieć.
Natomiast wiem, jak to jest rzeczywiście w trakcie tych webinarów potrafi być 1000 osób i potrafią zadać 5, 10 pytań, ale to ma swoje plusy dlatego, że też mierz siły na zamiary. Myślę, że odpowiedzenie na więcej niż 10, 15 pytań na końcu Q&A to jest maksimum. Chociaż ja mam taki zwyczaj, że odpowiadam do oporu, więc czasem coś, co ma trwać pół godziny, może trwać półtorej godziny jeżeli ludzie pytają.
Długość webinaru
No i długość webinaru – zakładałbym, że koło pół godziny na prezentacje to jest maksimum, czyli na taką jednostronną komunikację lub ewentualnie rozmowę i potem pół godziny na pytania. To jest taka zasada, która według mnie całkiem nieźle działa, to się wtedy zgrabnie zamyka w jednej godzinie. Chociaż zdarzają się i dłuższe prezentacje, ale sądzę, że to jest optymalny format, żeby ktoś jeszcze był w stanie to zdzierżyć, bo na końcu nie robimy tego dla siebie, tylko robimy to dla słuchaczy.
Co po webinarze?
I na koniec jedna rzecz, o której zapominamy. Jak już to się wszystko zakończyło, czasem mamy takie poczucie WOW już koniec, mogę sobie iść, mogę sobie już zapomnieć o temacie, to nie jest dobry pomysł. Jak skończyłeś Webinar to możesz na wiele sposobów wykorzystać to, co się wydarzyło jeszcze później. Pierwsza kwestia, po webinarze, nagranie webinaru możesz opublikować, na przykład, na swoim kanale na YouTubie, ono się automatycznie tam rejestruje, aczkolwiek możesz chcieć je wyedytować, opublikować ponownie.
Następnie, wyślij do wszystkich osób, które się zapisały na webinar, nagranie swojego webinaru. Zaufaj mi, będą osoby, które się zapisały na twój webinar, nie trafią, nie zdążą. Najczęściej zadawane pytanie przy webinarach, na które trafiam to jest: „Czy będzie to można potem obejrzeć, czy będzie to nagrane?”. Tak, będzie to nagrane. Wyślij to ludziom, nawet jeżeli cię o to nie zapytają, mailem. Dlatego chcesz mieć bazę mailową, żeby każdy na pewno to otrzymał.
Po drugie ten materiał fajnie może potem zagrać, możesz z niego wyciąć pewne fragmenty i opublikować w mediach społecznościowych części tej wypowiedzi i wykorzystać to w materiałach promocyjnych które potem będą gdzieś żyły w sieci. Być może fajnie opiszesz ten materiał i przez SEO na youtubie będzie można go potem sobie odnaleźć i przesłuchać.
No dobra. To czy odpowiedziałem na wszystkie pytania Mariusza? Mariusz w zasadzie pytał mnie o to, jak to zrobić technicznie, ale pomyślałem, że poszerzę to. Mam nadzieję, że odpowiedziałem na większość z Twoich pytań związanych z tym, czy jest sens robić webinar, dlaczego go warto robić i jak to zrobić. Ale, jeżeli nie, to naprawdę zachęcam: Po pierwsze zadawaj pytania w komentarzach poniżej i też subskrybuj mój kanał. Po drugie, zawsze możesz się ze mną skontaktować i na jednym z mediów społecznościowych, gdzie opublikuje ten materiał, zadać dodatkowe pytanie. Chętnie na nie odpowiem, jeżeli czegoś zabrakło. A tymczasem, podsumowując, jeszcze raz.
Webinar – jak prowadzić, dlaczego warto – podsumowanie
Zastanawialiśmy się nad tym jak zrealizować webinar, krok po kroku. Po pierwsze, dlaczego warto to zrobić. Trzy główne punkty. Najciekawsze dla mnie, pozyskanie nowych kontaktów. A potem jak to zrobić. Mówiliśmy o rejestracji, o zapraszaniu i komunikacji, o tym o jakiej godzinie i jakiej długości powinniśmy robić ten webinar. Z jakiej platformy można skorzystać. I potem, jakiego sprzętu można użyć i ewentualnie czyjego wsparcia. Jaki jest dobry przebieg tegoż webinaru oraz jak później wykorzystać te materiały i ponownie skomunikować się z uczestnikami.
Także to tyle ode mnie na dzisiaj. Jeżeli dziwisz się dlaczego mam taki mikrofon, to dlatego, że właśnie chciałem zadbać o jakość dla moich słuchaczy podcastu, bo to jest jednak główne medium. Więc, dziękuje z góry za komentarze, że mógłbym mieć mikrofon krawatowy, ale niestety, on się zbyt dobrze, w mojej ocenie, pod względem jakości dźwięku, nie sprawdza. Tyle ode mnie na dzisiaj, dzięki wielkie. Wszystkiego dobrego i udanych webinarów. Do zobaczenia.