Zmień język:

Warsztat strategiczny – 4 najważniejsze korzyści dla biznesu

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Szukasz sposobu na optymalizację działania firmy, którą zarządzasz? Pomoże w tym dobry warsztat strategiczny. Możesz odzyskać czas, podnieść rentowność, lepiej dogadać się ze wspólnikami i skoncentrować się na tym, co najważniejsze. 

Spis treści:

  1. Warsztat strategiczny to optymalizacja działań firmy
  2. Dla kogo warsztaty strategiczne?
  3. Jak przeprowadzić warsztat strategiczny?
  4. 4 najważniejsze korzyści z warsztatu strategicznego

Jak przedsiębiorca i doradca biznesowy zarządów, mam ponad 20-letnie doświadczenie w pracy z właścicielami firm. Warsztaty strategiczne rozwiązują wiele problemów w zespołach. Skorzystaj z mojego doświadczenia.

Warsztaty strategiczne – skuteczny sposób na optymalizację działań i wzrost biznesu

  • Dlaczego właśnie warsztaty uważam za bardzo dobre strategiczne narzędzie? Mam w tym zakresie duże doświadczenie – zajmuję się wprowadzaniem produktów na rynek od 20 lat, a od kilkunastu lat doradzam właścicielom firm. Moja metodologia została z powodzeniem zastosowana w kilkudziesięciu przedsiębiorstwach i przyniosła efekty.
  • Kilka tysięcy właścicieli firm słucha moich podcastów http://bit.ly/2SkXHKf, czyta newsletter, ponieważ potrzebują zoptymalizować działania, ale nie wiedzą od czego zacząć, jak stworzyć plan działania. Z kolei wielu doradców i mentorów poszukuje know how.

Dla kogo i po co organizować warsztaty strategiczne

  • Najważniejsze, co daje firmom i zarządom warsztat strategiczny to lepsze wspólne zrozumienie celu. Jak wynika z mojego doświadczenia, nie jest to oczywiste, że wszyscy członkowie zarządu rozumieją cele tak samo.
  • Jednocześnie warsztaty pozwalają uprościć działanie rosnącej spółki, wnoszą zarządzanie na wyższy poziom. Podczas warsztatów strategicznych powstają plany na kolejne miesiące, co porządkuję i ułatwia pracę firmy i budowanie strategii.
  • By warsztat przyniósł efekty, trzeba określić cel i oczekiwania. Jak to się robi? Poprzez wywiady oraz pytania pisemne. Powinna powstać konkretna definicja celu do wdrożenia (najlepiej na piśmie). Poniżej konkretny przykład – tak pracowałem z agencją Whites:

Kto powinien wziąć udział w warsztacie strategicznym?

  • Właściciele firmy lub/i zarząd.
  • Zaufana osoba, która będzie wdrażała operacyjnie zmiany.
  • Doświadczony doradca z kompetencjami facylitacyjnymi.
    Co ważne, najlepiej, by w warsztatach uczestniczyło nie więcej niż 4-5 osób (włącznie z moderatorem).

Jeśli chcesz skorzystać doświadczenia Albrecht&Partners, otrzymać profesjonalne wsparcie dla rozwoju Twojego biznesu – jesteśmy do dyspozycji.

Szczegóły w naszej ofercie

Jak przeprowadzić warsztat strategiczny

  • Zacznę od tego, jak długo trwa warsztat, ponieważ to często pojawiające się pytanie organizacyjne. Z moich doświadczeń wynika, że w 99% przypadków wystarczy jeden dzień.
    Jest kilka etapów podczas warsztatu. Na początku prowadzący zaczyna od białej kartki (dosłownie i w przenośni), na której będą pojawiały się cele, wnioski, plany. Ja najczęściej korzystam z cyfrowego flipchartu, np. Samsung Flip. Można także wybrać miejsce poza firmą do prowadzenia takiego warsztatu, co daje efekt świeżości, odejścia od działania w znanym otoczeniu.
  • Początkiem jest ustalenie wspólnego celu. Analizujemy różnice na bazie materiałów i wywiadów. Po dyskusjach między osobami kluczowymi w firmie, doszlifowujemy cel i go definiujemy.
  • Po tym etapie można rozpisać kluczowe aktywności:
    – zewnętrzne (dotyczą m.in. grup klientów, produktów, działań marketingowo-sprzedażowych)
    – wewnętrzne (odnoszą się do struktury oraz funkcji kluczowych zespołów czy osób)
  • Konieczny jest także etap eliminacji: klientów, produktów, aktywności na podstawie analizy jak są skomplikowane, jak rentowne i spójne z celem.
  • Następnie jest tzw. definicja nadwyżek i braków, czyli formowanie kluczowej aktywności i dopasowanie do niej organizacji pracy zespołu.
  • Na koniec jest opracowanie planu „quick wins”, czyli tego, co można zrobić od zaraz, a także opisanie planu działań na kilka miesięcy, z rozpisaniem, co jest do zrobienia i kto za co odpowiada.

Co po warsztacie strategicznym?

Doradca biznesowy uczestniczy w całym procesie, na każdym etapie warsztatu. Po zakończeniu oferuje zarządowi wsparcie we wdrożeniu elementów, budowaniu strategii, które pomogą osiągnąć ustalony cel. Kontynuuje współpracę, daje follow up.

Korzyści z warsztatu strategicznego

  • Odzyskujesz czas, nabywasz umiejętność osiągania więcej, przy mniejszym nakładzie pracy.
  • Poprawiasz rentowność biznesu (pozbywacie się zwyczajów i schematów, które blokowały wzrost biznesu).
  • Poprawiasz komunikację ze współpracownikami, wspólnikami. Następuje aktualizacja perspektywy do potrzeb właściciela.
  • Koncentrujesz się na tym, co najważniejsze dla skalowania biznesu. Zwiększa się motywacja do podejmowania trudnych decyzji.

Greg  Albrecht kontakt

Zaciekawił Cię ten materiał? Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się do bezpłatnego newslettera dla zarządzających „Business Unlimited”

Umów się na indywidualną konsultację lub warsztat dla zespołu.

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter