Zmień język:

Czy Nowy Rok to dobry czas na zmiany w karierze?

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Nieważne czy jesteś właścicielem firmy, członkiem zarządu czy menadżerem. Jeżeli potrzebujesz zmian, to nowy rok może być właściwym momentem, by wprowadzić zmiany w karierze. Chcesz sprawdzić, czy powinieneś pomyśleć o zmianach? Poznaj 5 sytuacji, które świadczą o tym, że czas na zmiany.

Zawsze nadchodzący Nowy Rok motywuje do zmian, zachęca do nowych postanowień. Dotyczy to również spraw zawodowych. Czy Nowy Rok może być dobrym czasem na zmiany w pracy? – zastanawia się wiele z nas.

Spis treści

 1. Nowy rok a zmiany w karierze
 2. Sygnały, że trzeba pomyśleć o zmianach w karierze
 3. Jak wprowadzać zmiany w karierze bez radykalnych ruchów?
 4. Kiedy nie jest dobry czas na zmiany?

Nowy rok inspiruje do zmian w karierze

 • Jak często powinniśmy wprowadzać zmiany w karierze zawodowej? Czy lepiej robić to często, czy wręcz przeciwnie. Odpowiedzi jednoznacznej oczywiście nie ma, ale weźmy mój przykład.
 • Wiele osób zakwalifikowałoby mnie do tak zwanych jumperów. Przez lata próbowałem różnych zawodów, działałem w różnych firmach, prowadziłem wiele projektów. Do 24 roku życia pracowałem już w trzech firmach na etacie, natomiast do 30 roku życia uruchomiłem około 7 projektów biznesowych. Jedne były bardziej, inne mniej udane, ale zawsze dawały kolejne doświadczenia.
 • Ciągle poszukiwałem, zmieniałem. Czy to dobrze, czy źle? Z mojej perspektywy widzę, że rzeczywiście dość często się wycofywałem, zmieniałem, gdy było mi niewygodnie. Może za często, ale dziś tego nie żałuję.
 • Jednak zauważam, że wiele osób ma ten balans zaburzony w druga stronę. Budują iluzję bezpieczeństwa, nie biorą pod uwagę zmian, mimo, że źle się czują w swojej pracy.
zmiany w karierze

Kiedy powinniśmy myśleć o zmianie pracy?

 • Po pierwsze, kiedy ktoś nazywa swoją pracę „robotą”. To według mnie jest problem. Wyłączam z tego osoby, które pracę traktują tylko jako źródło dochodu. Szanuję takiej podejście, ale myślę, że tego podcastu słuchają właściciele firm, top menadżerowie, a to nie są osoby, które pracują tylko po to, by zapłacić rachunki.
 • Jeśli od kilku lat w pracy robisz wciąż to samo, wykonujesz te same zadania, z tymi samymi ludźmi, to według mnie warto pomyśleć o zmianach. Nie mówię tu o radykalnych zmianach, ale trzeba zadbać o swój rozwój, o możliwość podejmowania nowych wyzwań.
 • Obserwujesz w firmie zmiany na gorsze, ale wciąż masz poczucie, że to się zmieni. To pewnego rodzaju zagrożenie, iluzja. Zamiast iść tą drogą, lepiej spróbować swoich sił gdzie indziej. Jeżeli boisz się rzucenia na głęboką wodę, to może zacznij robić coś nowego równolegle.
 • Masz poczucie, że tu gdzie pracujesz jesteś mocny, ale w innym miejscu się nie sprawdzisz. Takie osoby ze strachu przed zmianą trzymają się kurczowo swojego fotela. I nie dotyczy to tylko pracowników będących na początku swojej kariery zawodowej, ale i właścicieli firm, menadżerów.
 • Uwaga! Im dłużej będziesz tak myśleć, tym bardziej stanie się to prawdą. Zatem im bardziej masz poczucie „nie dam rady”, tym bardziej zacznij poszukiwać nowych wyzwań, zadań, w których będziesz mógł sprawdzić swoje talenty
 • Zagrożeniem jest także sytuacja, kiedy masz poczucie, że wszystko masz poukładane na zawsze, że już nic nie grozi twojej firmie. Mówi się, że pycha kroczy przed upadkiem. Warto zatem mieć kontrolę nad tym, co się dzieje wokół, nie spoczywać na laurach, bo to może być tylko pozorny spokój. Nie ma takiej sytuacji, jak biznes ustawiony na zawsze!

Zmiany w karierze, czyli?

 • Najważniejsze, żeby być otwartym na nowe, na eksperymentowanie. Warto być przygotowanym na realizację projektów zewnętrznych, otwierać się na mentoring, poszukiwanie dla siebie nowych ról w swojej organizacji, a nawet rozmawianie z head hunterami o swoich możliwościach. Trzeba być cały czas na bieżąco, bo tylko to pozwoli być aktywnym.
 • Nowy rok jest bardzo dobrym momentem na przemyślenie swojej sytuacji zawodowej. Na świecie pojawiły się nowe ciekawe możliwości w związku z tym, że powszechna stała się praca zdalna. W konsekwencji pojawiły się możliwości pracy na całym świecie, bez konieczności wprowadzania dużych zmian w życiu osobistym, jak zamieszkanie w innym kraju. To obecnie mocny trend i na pewno będzie się rozwijał.
 • Drugim trendem są takie zmiany technologiczne, które pozwalają decentralizować własność. To bardzo pomaga znajdywać partnerów biznesowych na całym świecie.

Co nie sprzyja zmianom w karierze?

Według mnie lepiej powstrzymać się przed zmianami w karierze, gdy pojawiały się poważne zmiany w innych obszarach naszego życia. W momencie, gdy coś poważnego dzieje w życiu osobistym, dzieją się znaczące wydarzenia w rodzinie, które nas bardzo absorbują, nie zmieniajmy życia zawodowego.

Podsumowując, czy nowy rok to dobry moment na zmiany w karierze? Tak! Nie musi to przecież być zmiana diametralna, tzw. rzucanie papierami. Można wejść w nowe inicjatywy, objąć nowe role w tej samej firmie. To pozwoli nie tylko się rozwijać, ale i udowodnić sobie samemu, że potrafię, że nie jestem uzależniony od przeszłości, od tego, co robiłem dotychczas.

Rozwój to satysfakcja, a tej życzę Wam bardzo!


Szukasz indywidualnych konsultacji biznesowych? Napisz do mnie!

Dołącz do Klubu Greg Albrecht Podcast, aby mieć dostęp do ekskluzywnych materiałów, spotkań i wpływ na kształt tego podcastu.

Masz pomysł na temat odcinka? Znasz kogoś, kto powinien być moim gościem? A może chcesz zostać sponsorem podcastu? Napisz: gregalbrechtpodcast[at]gmail.com

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter