Zmień język:

Zmieniasz zdanie? Nie wpadnij w pułapkę sztywnego myślenia.

ZASUBSKRYBUJ GREG ALBRECHT PODCAST – WSZYSTKIE TWARZE BIZNESU:
Apple Podcasts
Google Podcasts
YouTube
Spotify

Często zmieniasz zdanie czy raczej idziesz konsekwentnie raz obraną ścieżką? Czy masz świadomość, jak zmiany oddziałują na efekty naszych działań w biznesie? Sprawdź, co katalizuje zmiany. Zobacz, czy nie dałeś się złapać w pułapkę sztywnego myślenia.

Spis treści:

 1. Pułapka reguły konsekwencji
 2. Fixed mindset, czyli sztywne przekonania
 3. Dbanie o swój spójny wizerunek
 4. Trudność przyznania się do błędu
 5. Brak czasu na weryfikację toru działania
 6. Zasada: strong opinions weakly held
 7. Co pomaga w dokonaniu zmiany?

W mojej karierze biznesowej kilka razy zdarzyło się, że musiałem zrezygnować z dalszego uczestnictwa w projekcie, w jaki byłem zaangażowany. Zwyczajnie brakowało mi czasu na działanie w danym biznesie, więc musiałem podjąć decyzję o wycofaniu. Okazało się to bardzo trudne dla mnie, a to skłoniło mnie do przeanalizowania kwestii zmiany zdania. Dlaczego tak jest, że nawet, gdy czujemy, że warto zmienić zdanie, wycofać się z czegoś, to jednak tego nie robimy? Czemu wpadamy w pułapkę sztywnego myślenia?

Reguła konsekwencji – uwaga na pułapkę sztywnego myślenia

 • Pierwsza kwestia to tzw. reguła konsekwencji. To sytuacja, gdy chcemy zrezygnować z uczestnictwa w jakimś biznesie, działaniu, ale przed wycofaniem się wstrzymuje nas to, że już poświeciliśmy mnóstwo czasu, energii, pieniędzy, że wiedzą o tym znajomi itp. Jak więc się teraz wycofać? Czy nie lepiej być konsekwentnym ? Myślimy tak szczególnie wtedy, gdy mamy poczucie, że już za chwilę, za moment osiągniemy jakiś etap i już będzie tylko lepiej…
 • Jednak na ogół ten „króliczek” wciąż się oddala, wciąż jest nie do złapania. A my coraz więcej inwestujemy w ten projekt, a tym samym zamiast to zatrzymać, coraz więcej tracimy. Dlatego jeśli masz poczucie, że nie ma co rezygnować, bo to już tylko ostatnia prosta, a potem będzie lepiej, to dobrze to przemyśl, czy naprawdę tak jest, czy kierujesz się regułą konsekwencji i wpadasz w pułapkę sztywnego myślenia.

Sztywne przekonania

 • Nazywane są także fixed mindset. Mamy określone przekonania dotyczące świata, otoczenia, innych ludzi, ale i nas samych. One mogą bardzo blokować. Jeżeli uważamy, że jesteśmy w czymś słabi, że to nie dla nas, nie sprawdzimy się, to tym samym zamykamy sobie drogę do rozwoju, do podejmowania prób.
 • W konsekwencji może zaistnieć taka sytuacja, że czujemy, iż nasz biznes może nie wypalić, że idziemy w złym kierunku, jednak bojąc się zmian, mając sztywne przekonanie, że w czymś innym się nie sprawdzimy, idziemy w ślepy zaułek.

Spójny wizerunek samego siebie

 • Trzecia kwestia to postrzeganie nas samych przez innych ludzi. Co to oznacza? Myślimy: inni znają mnie jako…, opowiedziałem, że zrobię…, jestem znany z tego, że… Czyli sami siebie szufladkujemy.
 • Weźmy mój przykład. Przez lata byłem człowiekiem od marketingu – zaczynałem jako szef działu marketingu w dużej firmie, potem pracowałem w kolejnych – również w marketingu, następnie miałem własną agencję marketingową. Mogłem myśleć, że skoro już mam plakietkę „gościa od marketingu”, to najlepiej niech tak zostanie – mój wizerunek będzie spójny. Mogłem wpaść w pułapkę sztywnego myślenia. Jednak wiem, że dziś wiele osób w ogóle nie wie czym się zajmowałem np. 10 lat temu i zupełnie nie kojarzy mnie z marketingiem.
 • Dlatego dbanie o spójny wizerunek za wszelką cenę nie jest według mnie warte tego, by zahamować swój rozwój, zrezygnować ze zmian, nie podążać za zmieniającym się światem, a w efekcie być dinozaurem w danej kategorii.

Trudno przyznać się do błędów

 • Czwarta kwestia to trudność w przyznaniu, że obraliśmy złą ścieżkę. Przyznanie się do błędów przez wiele osób jest oceniane jako słabość, wręcz poddanie się. Tym bardziej, że powszechnie wysoko ocenia się osoby wytrwale dążące do celu.
 • Jednak trzeba sobie samemu odpowiedzieć, czy na pewno to jest właściwy cel. Dlatego według mnie lepiej się wycofać, przyznać, że to był błąd, zamiast marnować czas i energię na brnięcie w coś, co jest nie dla nas.

Brak weryfikacji działań

 • Piąty powód, dla którego nie zmieniamy swojego myślenia, to brak czasu na weryfikację działań. Mamy swoją listę „to do” i realizujemy ją codziennie. Dopiero po latach może przyjść moment na zastanowienie, czy ja na pewno idę tym torem, którym chcę. Tym bardziej, że dziś świat działa inaczej, ułatwia zmiany – dziś jesteś piekarze, jutro możesz być przedsiębiorcą w innej branży i nie ma w tym nic niezwykłego.
 • Zachęcam do zmiany zdania! W swoim życiu wiele razy zmieniałem tor działań, porzucałem niektóre projekty, by skoncentrować się na czymś innym. Kiedyś myślałem, że może nie jest to dobre, że taki „jumper” będzie źle widziany, bo bardziej cenieni są ci, którzy pracują 20 lat w jednym miejscu. Jednak z perspektywy czasu widzę, że to było świetne. Niemniej jednak dość trudne jest wyważenie, czy zmieniamy za często, a może za rzadko…

Strong opinions weakly held

 • Co oznacza to określenie? Najogólniej mówiąc, mam mocne przekonanie na jakiś temat, podejmuję decyzję na podstawie zebranych danych i jestem do niej przekonany.
 • Jednocześnie traktuję moją decyzję jak drogowskaz tu i teraz, ale jestem przygotowany na to, że jeśli dostanę nowe dane, to mogę zmienić zdanie. Nie trzymam się sztywno swojej opinii.

Strategia, która pomaga w zmianie zdania

 • Jak zmieniać zdanie w sposób konstruktywny, jednocześnie nie być osobą, która nie ma swojego zdania? Według mnie są trzy podstawowe elementy strategii, która pomoże zmieniać opinie, decyzje w sposób konstruktywny.
 • Bądź otwarty na irytację, opór. Moment, który wzbudza opór, wręcz irytację, powinien zachęcać do tego, by zrozumieć, jaki jest powód tego, że druga strona ma inne zdanie. Zrozumienie tego ułatwia przyznanie się do popełnienia błędu, do rezygnacji z naszej opinii.
 • Odpowiedz sobie na pytanie – dlaczego tak sądzę, dlaczego tak uważam? Dobrze, jeśli ludzie wokół także zadają nam to pytanie. I nie warto się obrażać, a wręcz przeciwnie – lepiej potraktować to pytanie jako coś konstruktywnego. W sytuacji, gdy jesteśmy leaderami warto dawać sobie nawzajem feedback, przytaczać kontrargumenty, jednak nie na zasadzie – kto ma rację, ale analizując dane, by dojść do jak najlepszego rozwiązania.
 • Rewiduj swoje cele i poglądy. Dobrze wypisać sobie własne cele, wartości, kierunki, priorytety. Warto rewidować tę listę regularnie, w określonych odstępach czasu – np. co kwartał czy co pół roku. Taka rewizja pozwoli zmienić zdanie w razie potrzeby, a tym samym uniknąć pułapki sztywnego myślenia. Dzięki temu skuteczniej osiągniemy cele, będziemy efektywniejsi i szczęśliwsi.

Chcesz otrzymywać bezpłatnie najciekawsze materiały, które pomogą Ci lepiej prowadzić biznes i optymalnie rozwijać karierę? 

Zapisz się na www.gregalbrecht.io/klub, a co piątek znajdziesz w skrzynce garść inspirujących materiałów ze świata. Dołącz do tysięcy subskrybentów. W razie czego, zawsze możesz wypisać się jednym kliknięciem.

Szukasz wsparcia w prowadzeniu biznesu? Chcesz zostać partnerem podcastu? Poznaj Albrecht&Partners i umów się na rozmowę: www.albrechtpartners.com

Udostępnij:
Podcast

Poznaj wiodący podcast dla przedsiębiorców i zarządzających biznesem. Posłuchaj przedsiębiorców, którzy zbudowali biznes od zera. Znajdź odpowiedzi na wyzwania, które trapią liderów – niezależnie od branży.

Newsletter

Zainwestuj 5 minut w tygodniu, by osiągać więcej.

Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców i zarządzających biznesem w społeczności Business Unlimited.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na nasz newsletter