Listen to „#206 Jesteś długo w zarządzie… i co dalej?” on Spreaker.
Jesteś już długo w zarządzie firmy i czujesz, że czas na zmiany? Szukasz dla siebie właściwej alternatywy i zastanawiasz się co dalej? Czy odejść z zarządu? Pokazuję 5 scenariuszy, jak może wyglądać odejście z zarządu.
Dylemat, o którym dziś mówimy, dotyczy często prezesów, członków zarządu, osób, które długo pełnią wymagające i eksponowane funkcje. Pytanie, czy odejść z zarządu zadają sobie ludzie, którzy bardzo dużo osiągnęli w życiu i doszli do punktu, w którym stwierdzają, że być może to ostatni moment, aby coś zmienić.
Spis treści
- Dylemat – czy odejść z zarządu?
- Scenariusze szukania nowej drogi
- Cztery etapy zmian w karierze zawodowej
Jak w takim razie przeanalizować swoją sytuację i wybrać właściwą dalszą drogę? Omówię to na podstawie mojego doświadczenia zawodowego – doradcy biznesowego, coacha, mentora. Doradzam zarządom, prezesom, menadżerom w różnych momentach ich kariery zawodowej. Dając wsparcie dla liderów, często omawiałem, analizowałem właśnie taki moment w karierze – czy odejść z zarządu? Wiele osób, mając przed sobą powiedzmy jeszcze 10 lat pracy zawodowej, staje przed dylematem – może to jest ostatni moment, by coś jeszcze zmienić.
Jeśli chcesz skorzystać doświadczenia Albrecht&Partners, otrzymać profesjonalne wsparcie dla rozwoju Twojego biznesu – jesteśmy do dyspozycji.
Dlaczego to trudny moment? Głównie dlatego, że taka sytuacja dotyczy na ogół osób, które mają wiele do stracenia. Mają świetne warunki zatrudnienia. Zatem taka zmiana może bardzo dużo kosztować.
Scenariusze zmian – odejść z zarządu i co dalej?
Oto możliwe scenariusze w momencie, gdy zastanawiasz się czy odejść z zarządu.
Pozostajesz w zarządzie, w roli, w której jesteś, ale mniej pracujesz
Zauważam, że może czasem warto zatrzymać się i nie robić nic, by nacieszyć się swoją pozycją. Zatrzymać się, by zdać sobie sprawę, że jesteśmy szczęśliwi, możemy zwolnić i skupić się na innych sprawach, na które nie mieliśmy dotychczas czasu. Jest moment, w którym już nie musimy tak intensywnie zajmować się budowaniem swojej kariery.
Przechodzisz do innej organizacji
Myślisz: może już w tej organizacji się duszę, więc przejdę do innej dużej organizacji. Jeśli chcemy zmienić organizację na inną, nasze doświadczenia mogą być podobne. Dlatego dość wąska grupa osób decyduje się na to rozwiązanie, bo to często uczenie się na nowo tego samego świata. Ten scenariusz może być najmniejsza odczuwalną zmianą.
Nie przeocz tak ciekawych i inspirujących rozmów! Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do subskrybentów newslettera dla zarządzających Business Unlimited. Co tydzień nowe informacje ze świata biznesu. Dołącz bezpłatnie do tysięcy przedsiębiorców. Zapraszam!
Zakładasz własny biznes
Tutaj jest kilka opcji:
- założenie własnego biznesu od zera z własnym finansowaniem,
- biznes finansowany przez fundusze, czyli start-up
- dołączenie do biznesu jako partner, za udziały i pomoc w rozwoju.
Warto dokładnie przemyśleć wszystkie scenariusze. Mając duże wynagrodzenie i benefity w organizacji, w której należymy do zarządu, może być trudno osiągnąć taki poziom finansowy, zakładając własny biznes bez finansowania.
Zaczynasz działalność społeczną
Jeżeli mamy zabezpieczenie finansowe, zaczynamy działalność społeczną. Nadal jesteśmy aktywni, mamy zadania, cele. Ten scenariusz sprawia, że nasze kompetencje menadżerskie możemy przełożyć na profesjonalizację działalności społecznej. Jeśli chcemy wyjść ze świata biznesu to dobra droga.
Przygotowujesz się do przejścia na emeryturę
Warto przechodzić na nią krok po kroku i dużo wcześniej zaplanować, jak to przejście będzie wyglądać. Ciekawie o tym opowiada Adam Rozwadowski – założyciel Enel-Med, z którym miałem przyjemność rozmawiać. Może to być wsparcie dla liderów, którzy szukają swojej drogi.
Te scenariusze wiążą się oczywiście z pewnym ryzykiem. Największym jest tzw. inflacja stylu życia. Przez lata bycia w zarządzie firmy, zarabiania pokaźnych pieniędzy, mamy też wysokie koszty życia na co dzień, zobowiązania. I tu uwaga… warto wcześniej przemyśleć te warianty, zastanowić się nad naszym stylem życia – czy na pewno jesteśmy gotowi na zmiany. Tu może być przydatna konsultacja biznesowa.
Co robić dalej?
- Warto popracować nad tym, by zastanowić się w czym jesteś naprawdę mocny, co robisz najlepiej. To wpłynie na zawężenie możliwych scenariuszy. Nasze talenty będą definiować, w jakich projektach będziemy mocni i skuteczni.
- Zasobność portfela to także ważny aspekt podjęcia decyzji o dalszej drodze zawodowej.
- Taką analizę najlepiej przeprowadzić pracując z doświadczonym coachem czy mentorem, który wspiera liderów. Pomoże nam znaleźć nasze siły. Na nich będziemy budować bez błądzenia.
- Kiedy już dokonaliśmy analizy i wiemy, czego nie chcemy, a co bierzemy pod uwagę, zaczynamy szukać opcji. Wyjdźmy poza krąg swoich znajomych, swojego środowiska. Poszukajmy nowych znajomości, osób z innych branż. Warto zobaczyć jak to wygląda poza bańką, w której działamy od lat.
- Trzecim etapem jest eksperymentowanie. Warto spróbować swoich sił np. w start up’ach czy wolontariacie. O swojej drodze do zmiany ciekawie opowiadał Karol Milewski https://albrechtpartners.com/karol-milewski-omnipack/
- Czwarty etap to decyzja. Tu także wsparcie dla liderów, jakie może dać mentor czy coach będzie bardzo celowe.
Zaciekawił Cię ten materiał? Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się do bezpłatnego newslettera dla zarządzających „Business Unlimited”
Umów się na indywidualną konsultację lub warsztat dla zespołu.