Co to jest coaching biznesowy i czy warto z niego korzystać? Wielu właścicieli i top menedżerów ma problem z podejmowaniem najlepszych dla nich decyzji. Czy coaching biznesowy może być rozwiązaniem?
Spis treści
- Kiedy skorzystałem z coachingu biznesowego?
- Co daje coaching?
- Co to jest coaching biznesowy?
- Jak wygląda coaching biznesowy?
- Czym różni się coaching od terapii?
- Jak odróżnić coacha od szarlatana
- Dobry coach, czyli…?
Jak wygląda sesja coachingowa? Jak wybrać dobrego coacha? Czym różni się coaching od terapii?
W 131. odcinku Greg Albrecht Podcast opowiadam o różnych aspektach coachingu. Dzielę się swoimi doświadczeniami (z perspektywy coacha i klienta), które mogą pomóc Ci zdecydować, czy coaching jest dla Ciebie.
Coaching biznesowy – kiedy się na niego zdecydowałem?
Około 10 lat temu prowadziłem firmę i miałem wrażenie, że wiele rzeczy mi nie pasuje. Zacząłem eksperymentować i zaangażowałem się w dwa inne projekty, które prowadziłem równocześnie. Byłem więc w trzech tematach jednocześnie, co zwykle nie kończy się dobrze.
Starałem się w jakiś sposób znaleźć w tym szczęście i satysfakcję, ale to nie wychodziło. Na mojej drodze pojawił się coach biznesowy, z którym zacząłem pracować nad tym, jak znaleźć więcej satysfakcji w pracy i robić rzeczy, w których będę lepszy i w które będę bardziej wierzył. Tak, abym osiągał cele, które naprawdę chcę osiągnąć.
Coaching biznesowy – co daje?
- Coaching bardzo wpłynął na zmiany w moim życiu. Nabrałem pewności, żeby wycofać się z przedsięwzięcia, w którym byłem przez wiele lat, a które już mi odpowiadało. Coaching dał mi wiarę, opartą na doświadczeniu i konkretnych przykładach, że dam sobie radę.
- Podjąłem ryzykowny krok zostawienia wszystkiego, co robiłem wcześniej i rozpocząłem coś nowego. Do dzisiaj robię to, co wtedy wypracowałem i jestem bardzo szczęśliwy.
- Jest oczywiście wiele innych czynników, które się złożyły na powodzenie mojego nowego pomysłu na życie biznesowe, m.in ciężka praca, wcześniejsze doświadczenia, terapia, książki, które pomogły mi odnaleźć to miejsce, w którym jestem dzisiaj, ale coaching był jednym z ważniejszych kamieni milowych w moim rozwoju.
Coaching tak bardzo wpłynął na moje życie, że postanowiłem się nim zająć zawodowo (obok doradztwa strategicznego). Razem z partnerami w Albrecht & Partners, od kilku lat pomagamy menadżerom i przedsiębiorcom osiągać cele, m.in. z wykorzystaniem coachingu.
Osobiście widzę dość poważny problem – są ludzie, którzy niewątpliwie chcą się rozwijać, którzy chcą coś zmienić, ale nie wiedzą gdzie i jak szukać wsparcia. Nie zawsze rozmowa ze wspólnikami czy ze znajomymi wystarcza.
Często brakuje im przekonania i zaufania, by korzystać ze wsparcia coacha. Jest to poniekąd uzasadnione, gdyż w opinii publicznej wytworzył się obraz „coacha-guru”, który powie Ci jak żyć. Obraz, według mnie, słusznie wyśmiewany. Niestety kpina z szamanów rozwoju osobistego wpływa na obraz prawdziwych coachy i coachingu. A to sprawia, że wiele osób nie decyduje się na skorzystanie z coachingu biznesowego.
Coaching w biznesie – co to jest?
- Coaching biznesowy to proces, który, w dużym uproszczeniu, pomoże Ci podejmować decyzje i zmieniać nastawienie do różnych sytuacji.
- To może być kolejny krok w Twojej karierze, jak decyzja o tym, czy kontynuować karierę w korporacji czy założyć firmę. To może być pomoc w tym, by skuteczniej pracować z ludźmi, zmienić swoje nawyki albo nastawienie, które w jakiś sposób ogranicza Twój rozwój.
- Brzmi to jak magiczna tabletka, która rozwiązuje wszystkie problemy? Niezupełnie tak jest. Proces coachingu biznesowego trwa zwykle co najmniej 6 miesięcy. Składa się z 6 do 9 sesji (choć czasem więcej), które trwają po 90 minut. Sesje coachingowe to de facto rozmowy, które pomagają Ci w dojściu do zrozumienia, co tak naprawdę Cię motywuje, co Cię ogranicza. Gdy to zrozumiesz, z pomocą coacha wypracujesz i wdrożysz plan zmiany w swoim życiu.
- Dzięki temu, że proces jest rozłożony w czasie, masz okazję zbierać doświadczenia. Możesz testować różne rzeczy w życiu, a nie tylko w teorii. W ten sposób zmieniasz swoje nastawienie i krok po kroku rozwiązujesz rzeczy, które wydawały się niemożliwe.
Coaching biznesowy – jak to właściwie wygląda
- Każdy proces coachingowy zaczyna się od określenia celu. Z mojego doświadczenia wynika, że często zdarza się, że ktoś przychodzi z pewnym celem, a okazuje się, że chodzi mu o coś zupełnie innego. Na przykład chce mniej pracować, a w trakcie naszej pracy okazuje się, że wcale nie chce pracować mniej, tylko inaczej. Albo chodzi o zupełnie inny aspekt tego, co mu przeszkadza w życiu zawodowym.
- Sztuka coachingu to sztuka zadawania naprawdę dobrych pytań i uważnego słuchania klienta tak, żeby pomagać mu np. znajdować zaprzeczenia. Często nie jesteśmy tego świadomi, a mówimy jedną rzecz w jednym zdaniu, a w drugim coś, co temu zaprzecza. W efekcie zaprzeczamy sami sobie. Coach może nam to przedstawić, a następnie pomóc znaleźć i usunąć przyczynę.
- Proces coachingowy nie polega na ocenianiu kogokolwiek, tylko na tym, żeby pomóc danej osobie lepiej zrozumieć siebie i znaleźć strategię wyjścia z danej sytuacji. To ważne, że w tym procesie możesz czuć się bezpiecznie, a zarazem podnosić swoją skuteczność w biznesie na kolejny poziom. Wielu właścicieli i prezesów najlepszych firm korzysta z coachingu, by udoskonalić siebie i swój wpływ na otoczenie.
Chcesz w praktyce sprawdzić, jak wygląda coaching biznesowy? Zapraszamy do kontaktu: https://albrechtpartners.com/oferta/
Coaching a terapia – czym się różnią?
- W uproszczeniu terapia skupia się na przeszłości, przepracowaniu głębokich doświadczeń opartych o emocje, życie rodzinne, czy też okres kształtowania się.
- Coaching skupia się na przyszłości. Te dwa obszary mogą się bezpośrednio nakładać, ale rolą coacha jest także to, by nie dać się wprowadzić w tematy, na których się nie zna. Coaching skupia się na znajdowaniu konkretnych, namacalnych rozwiązań.
Kim jest coach?
- To partner w procesie. Nie mówi Ci jak żyć. Jeżeli coach ma jakąś wizję na Twój temat i próbuje Ci ją sprzedać, to nie jest to już coaching. Musi to być osoba, której będziesz mógł zaufać i która ma zewnętrzną perspektywę, nie jest związana z Tobą emocjonalnie na co dzień (jak szef, kolega z pracy czy członek rodziny).
- Coach nie ocenia. Zdecydowanie się na coaching bywa trudne, gdy masz mocne ego czy tendencję do współzawodnictwa. To ślepa uliczka, bo przy takich tendencjach można bardzo dużo zyskać w zakresie samoświadomości właśnie przez coaching. Każdy z nas ma słabości i to jest normalne, a istotą dobrze wykonanej pracy coacha jest to, że czujesz się zrozumiany. Jest to nie tylko praktyczne, ale też bardzo miłe i budujące doświadczenie.
Jak odróżnić coacha od szarlatana?
- Dobrze, aby coach ukończył certyfikowany kurs, np. ICC lub ICF. Zaufanie to też słowo klucz. Coach nie okazuje Ci wyższości, ani nie obiecuje idealnych rozwiązań. Wprowadzane zmiany trudno czasem dostrzec na co dzień, ale będą się w Tobie kumulować, aż któregoś dnia stwierdzisz, że jesteś nieco innym człowiekiem.
- Dobry coach nie skupia się na mówieniu jak jest, ale na tym, żeby wysłuchać i zrozumieć. Zwróć uwagę, czy podczas pierwszej rozmowy czujesz się wysłuchany/a. Coach nie musi być ekspertem w Twojej dziedzinie, bo nie jest doradcą. Ważne, aby był osobą dojrzałą emocjonalnie i duchowo, wiarygodną i spójną.
Jak wybrać dobrego coacha?
- Na początku zapoznaj się z jego działalnością i sposobem myślenia – poprzez czytanie artykułów, książek (jeśli dana osoba je wydaje), słuchanie podcastów, obserwowanie filmów na YouTubie.
- Umów się na krótką rozmowę, żeby zweryfikować, jakie będą Twoje emocje. Sprawdź, czy pokrywa się to z tym, co przeczytałeś na samym początku tego artykułu i czy czujesz emocjonalnie, że chcesz z tą osobą pracować, że może ona być dla Ciebie wsparciem w tym procesie zmiany.
- Ważne, że odpowiedzialność w procesie coachingowym jest zawsze po stronie klienta – to Ty odpowiadasz za swoją zmianę.
Dla mnie coaching był jednym z kamieni milowych, jeśli chodzi o rozwój, szczególnie w ostatnich 10 latach. Myślę, że szkoda, by mając okazję skorzystać z tego typu aktywności, nie zrobić tego. Ale rozumiem, że obawiasz się szarlatana i masz prawo do takiego myślenia, szczególnie patrząc na osoby, które mianują się coachami.
Nie daj się jednak zwieść szkodliwym stereotypom i spróbuj sam, pamiętając o powyższych wskazówkach.
Chcesz otrzymywać bezpłatnie najciekawsze materiały, które pomogą Ci lepiej prowadzić biznes i optymalnie rozwijać karierę?
Zapisz się na www.gregalbrecht.io/klub, a co piątek znajdziesz w skrzynce garść inspirujących materiałów ze świata. Dołącz do tysięcy subskrybentów. Zarządzaj skutecznie i osiągaj swoje cele.
Szukasz wsparcia w prowadzeniu biznesu? Chcesz zostać partnerem podcastu? Poznaj Albrecht&Partners i umów się na rozmowę.